Az OTP Bank Románia közzétette 2023 első három negyedévére szóló pénzügyi eredményeit

  • Az OTP Bank Románia rekordszintű konszolidált pénzügyi eredményről, és jó teljesítményről számol be a helyi működés terén. 
  • A működési eredmény elérte a 203 millió RON-t, ami 39%-os növekedésnek felel meg 2022 azonos időszakához viszonyítva. 
  • A nettó kamatbevételek 6%-kal nőttek az előző évhez viszonyítva, és elérték az 513 millió RON-t.
  • A teljesítő hitelek állománya enyhe, 2%-os visszaesést mutat az előző negyedévhez képest, amit a lakossági hitelezés csökkenése magyaráz. 
  •  A betétállomány 4%-kal emelkedett 2023 második negyedévéhez viszonyítva, köszönhetően a lakossági betétállományban bekövetkezett 7%-os növekedésnek. 

Bukarest, 2023. november 13. – Az OTP Csoport bejelenti 2023 első kilenc hónapjára vonatkozó pénzügyi eredményeit. A Budapesten közzétett jelentés szerint, amelyben a bank eredményeit konszolidáltan, a Csoport beszámolási standardjainak megfelelően kiigazítva mutatják be, az OTP Bank Románia 2023 első kilenc hónapjában 236 millió RON konszolidált nettó nyereséget ért el.
 
A 2023 első kilenc hónapjában elért működési eredmény 203 millió RON, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva 39%-os növekedésnek felel meg. Éves összevetésben (y-o-y) a teljes bevétel 15%-kal, a nettó kamatbevételek 6%-kal emelkedtek, míg a jutalékokból származó nettó bevételek 15%-kal voltak nagyobbak, köszönhetően a betétekből, valamint a tranzakciókkal kapcsolatos jutalékokból származó bevételek növekedésének. A működési kiadások a 2023 augusztusáig még kétszámjegyű infláció szintje alatti mértékben, 7%-kal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, amit főként a bérköltségek emelkedése, és az azt ellensúlyozó, betétbiztosítási alaphoz való alacsonyabb hozzájárulás magyaráz.

„Ismét egy fontos mérföldkő eléréséről számolhatunk be, hiszen az egymást követő második negyedévben sikerül rekordnyereséget felmutatni, ami a bank üzleti tevékenységének és az ügyfelek elégedettségének konszolidálására összpontosító stratégiánk eredménye. A működés területén, valamint a termékeink esetében végrehajtott fejlesztéseink és optimalizálás hozzájárultak a működési eredmény növekedéséhez, ami tulajdonképpen a korábbi beruházásaink, az ebben az évben megkezdett konszolidációs folyamat, és az elkötelezett csapatunk munkájának gyümölcse. Ezeket az eredményeket a hitelezési szegmens enyhe zsugorodása ellenére sikerült megvalósítani, ami azt is jelzi, hogy prudens megközelítést alkalmazunk, és egészséges portfólió fenntartására összpontosítunk. A betétállomány ugyanakkor jelentősen nőtt, különösen a lakossági szegmensben, ami a jelenlegi makrogazdasági környezetben az ügyfeleink felénk tanusított bizalmát nyomatékosítja. A jelenlegi bonyolult gazdasági környezetben is az a célunk, hogy biztosítsuk a bank erős pénzügyi helyzetét, és továbbra is kiváló élményt és szolgáltatást nyújtsunk az ügyfeleinknek” – nyilatkozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.

A nettó kamatbevételek az első kilenc hónapban 6%-kal nőttek, és elérték az 513 millió RON-t. Az emelkedést a vállalati- és lakossági hitelek magasabb kamatszintjei hajtották, miközben ezeknek a hiteleknek az állománya stabil maradt.

Az idei első három negyedévben a teljes kockázati költség elérte a 26 millió RON-t (2 milliárd HUF). A hitelkockázati költség megjelenésének fő oka egy vállalati ügyfél szindikált hitelének átstrukturálása miatti céltartalékképzés volt.

A bruttó hitelállomány az előző év első kilenc hónapjához viszonyítva 2%-kal, az előző negyedévhez képest 1%-kal csökkent, amit nagyrészt a vállalati hitelek iránti stabil kereslet, valamint a lízing szegmensben elért 14%-os növekedés magyaráz. Az előző negyedévhez viszonyítva az árfolyamszűrt teljesítő (Stage 1+2) hitelállomány 1%-kal csökkent, amit az alacsonyabb lakossági hitelezés, valamint az azt ellensúlyozó magasabb lízingvolumen magyaráz.

A betétállomány 4%-kal nőtt 2023 második negyedévéhez viszonyítva a lakossági betétállomány 7%-os növekedésének, valamint a vállalati betétállomány stabil szintjének köszönhetően. Az idei év első kilenc hónapját az előző év azonos időszakával hasonlítva a betétállomány 11%-kal nőtt, amit főként a lakossági szegmensben elért 27%-os növekedés segített. A nettó hitel/betét mutató 109%-ra csökkent (-18 százalékpont 2022 végéhez képest).

A bank helyi jelentési előírások szerint számított teljes eszközállománya elérte a 20 milliárd RON-t, ami 3%-os csökkenésnek felel meg 2022 szeptemberéhez viszonyítva. 

A bank tőkemegfelelési mutatója 21,31%-ot ért el (-22 bázispont az előző év azonos időszakához viszonyítva), amit az elsődleges alapvető tőkével (CET1) kapcsolatos átmeneti kiigazítások csökkenése magyaráz.

Az OTP Csoport az idei első kilenc hónapban 779 milliárd HUF (10 070 millió RON) adózás utáni nyereséget realizált, a konszolidált számviteli eredmény 858 milliárd HUF (11 095 millió RON) volt.

Azok a leányvállalatok, amelyek a legnagyobb mértékben járultak hozzá ezekhez az eredményekhez: az OTP Core Magyarország (216 milliárd HUF/ 2790 millió RON), DSK Bank Bulgáriából (151 milliárd HUF/ 1955 millió RON), a szlovén (88 milliárd HUF/ 1144 millió RON), az orosz (73 milliárd HUF/ 939 millió RON), az ukrán (52 milliárd HUF/ 675 millió RON), a horvát (45 milliárd HUF/ 587 millió RON), a szerb (50 milliárd HUF/ 653 millió RON), a montenegrói (17 milliárd HUF/ 220 millió RON), az albán (11 milliárd HUF/ 137 millió RON), a moldáv (12 milliárd HUF/ 152 millió RON), és az üzbegisztáni (0,2 milliárd HUF/ 3 millió RON) leányvállalatok.
Az OTP Bank Románia eredményei az alábbi táblázatban kerülnek bemutatásra: 

Az OTP Bank Plc. Által közölt teljes jelentést itt olvashatja:  


tabel-1
tabel-1.2
 

Az OTP Bankról 

Az OTP Bank Románia az OTP Csoport leányvállalata, amely univerzális bankként a közép-kelet-európai piac domináns szereplője, és teljeskörű pénzügyi megoldásokat nyújt a vállalati és lakossági szegmensben egyaránt. Négy év folyamatos, minden üzletágat érintő jelentős növekedés után az OTP Bank a portfólió- és a működési konszolidáció folyamatába lép. Az OTP Bank Románia a változásokban részt vevő, és a benne rejlő lehetőségeket kihasználó csapattal a bizalom kultúráját építi a szervezet minden szintjén. Romániában az OTP Csoport tagjai: az OTP Bank Románia, az OTP Consulting, az OTP Leasing, az OTP Asset Management, az OTP Factoring, az OTP Advisors és az OTP Bank Románia Alapítvány.

Az OTP Csoportról

Az OTP Csoport az egyik leggyorsabban növekvő bankcsoport, a közép-kelet-európai régió egyik vezető szereplője kiemelkedő jövedelmezőségi mutatóval, valamint stabil tőke- és likviditási helyzettel. Jelenleg több mint 41 000 alkalmazottal a közép-kelet-európai és közép-ázsiai régió 12 országában 17,5 milliónál is több ügyfélnek nyújt univerzális pénzügyi szolgáltatásokat. A közép-kelet-európai régió legaktívabb banki integrátoraként a Csoport a 2000-es évek eleje óta napjainkig 23 bankot vásárolt fel és integrált sikeresen. A bank Magyarországon, Bulgáriában, Szerbiában, Montenegróban és Szlovéniában is piacvezető. Az OTP Csoport székhelye Magyarországon van, diverzifikált és átlátható tulajdonosi struktúrával rendelkezik. A bankcsoportot 1995 óta jegyzik a Budapesti Értéktőzsdén.
 


További információk:
Kommunikációs csapat
OTP Bank Romania, www.otpbank.ro
Email: comunicare@otpbank.ro