Általános üzleti feltételek

ÁLTALÁNOS ÜZLETI FELTÉTELEK MAGÁNSZEMÉLYEK SZÁMÁRA

1.  Bevezetés 

1.1 A jelen Általános Üzleti Feltételek szabályozzák a Bank és az egyes Ügyfelei közötti kapcsolatokat Romániában és külföldön. Az Általános Üzleti Feltételek mind az Ügyfelekre, mind a Bankra nézve kötelező érvényűek, szerződéses értékkel bírnak, és attól a pillanattól kezdve érvényesek, amikor az Ügyfél aláírta a tudomásulvételi elismervényt. Ezek az Általános Üzleti Feltételek az Ügyfél és a Bank között létrejött bármely megállapodás/szerződés szerves részét képezik. 

1.2 A "Bankot" az OTP BANK ROMANIA S.A. képviseli, dualista rendszerben működő kereskedelmi társaság, amelynek székhelye Bukarestben van, Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalnál jegyzett cég nyilvántartási száma: J40/10296/1995, Egyedi európai azonosító (EUID) ROONRC.J40/10296/1995, adószáma: 7926069, adó-nyilvántartási kódja: RO7926069, banki nyilvántartásba történő bejegyzési száma: RB-PJR-40-028/1999, a Személyes jellegű Adatok feldolgozásáért felelős Országos Igazgatóságnál bejegyzett száma: 2689, mind székhelyén, mind bármely területi egységén keresztül. 

1.3 "Ügyfél" a jelen Általános Üzletszabályzat értelmében minden természetes személy, román vagy külföldi, számlatulajdonos vagy közös számlán társtulajdonos, minden olyan személy, aki a Bank által kínált szolgáltatást vagy terméket igénybe veszi, vagy részesül belőle, vagy minden olyan személy, aki a Bank Ügyfele számláinak kezelésére jogosult (Megjegyzés: A 111. cikk (2) bekezdése szerint. (2) bekezdése alapján a hitelintézetekről és a tőkemegfelelésről szóló, a 227/2007. sz. törvénnyel módosított és kiegészített 99/2006. sz. Kormányzati sürgősségi rendelet (2) bekezdése szerint: "(2) E fejezet alkalmazásában hitelintézet Ügyfelének minősül minden olyan személy, akivel a hitelintézet a 18. cikk és 20. cikk szerinti tevékenység keretében ügyletet kötött, még akkor is, ha az ügylet nem jött létre, valamint minden olyan személy, aki a hitelintézet szolgáltatásait igénybe veszi, beleértve azokat a személyeket is, akik a múltban a hitelintézet szolgáltatásait igénybe vették."). 

 
Terjedelem 
 
1.4. A jelen Általános Szerződési Feltételek a Bank és az Ügyfél közötti kapcsolat általános keretét képezik, és bármely szerződéstípusra vonatkoznak, adott esetben kiegészítve a Bank és az Ügyfél között létrejött szerződések egyes termék- vagy szolgáltatástípusokra vonatkozó egyedi rendelkezéseit. 
Amennyiben az Ügyfél és a Bank között aláírt bármely szerződés vagy dokumentum kifejezett rendelkezései és a jelen rendelkezések között ellentmondás áll fenn, az adott szerződések és dokumentumok kifejezett rendelkezései az irányadóak. 
A jelen Általános Üzletszabályzat általános és nem kimerítő jellegű, és kiegészíthető a nemzetközi egységes gyakorlattal és a különböző típusú műveletekre vonatkozó gyakorlattal, amennyiben ezek léteznek, és a Bank úgy dönt, hogy követi azokat. 

1.5. A Bank jogosult a jelen Általános Üzletszabályzatot időszakonként részben vagy egészben módosítani, ha azt műszaki, gazdasági vagy jogi természetű körülmények megkívánják. Az Általános Üzletszabályzat módosításairól az Ügyfelet a Bank fiókjaiban történő kifüggesztéssel, illetve a https://www.otpbank.ro honlapon történő közzététel útján tájékoztatja, a módosítások a kifüggesztés napjától számított 5. munkanaptól érvényesek. 
Amennyiben az Ügyfél a jelen Feltételek kifüggesztésétől számított 5 (öt) munkanapon belül nem nyújt be írásban kifogást a Bankhoz kizárólag a technikai és/vagy gazdasági körülményekre vonatkozóan, úgy feltételezhető, hogy az Ügyfél elfogadta a módosításokat.

1.6. A jelen Általános Üzletszabályzatnak az Ügyfélre való alkalmazásától való bármilyen eltérésről a Banknak és az Ügyfélnek kifejezetten írásban kell megállapodnia. 
 

2. Számlanyitás 

2.1. A Bank jogosult, de nem köteles az Ügyfelek nevében, területi egységein vagy alternatív csatornákon keresztül, azok kérését követően és a Bank által e célból kiadott belső eljárásokkal összhangban, az Ügyfelek nevében lejben és/vagy devizában vezetett termékeket, például folyószámlát, megtakarítási számlát, junior számlát és betétszámlát nyitni. 

2.2. A Bank az Ügyfél részére egyedi azonosító kódot ad a fizetési megbízás kezdeményezése vagy szabályszerű végrehajtása érdekében. Egyedi azonosító kód alatt jelen dokumentum értelmében a folyó (fizetési) bankszámlához kapcsolódó IBAN kód értendő. A fizetési megbízás a fizető fél vagy a kedvezményezett által a pénzforgalmi szolgáltatójának adott, fizetési művelet teljesítését kérő utasítás. 

2.3. A Bank nem nyit, és nem működtet olyan névtelen számlákat, amelyek esetében a tulajdonos személyazonossága nem ismert, továbbá nem nyit, és nem működtet fiktív neveken vezetett számlákat. 

2.4. Az Ügyfél köteles a hatályos jogszabályoknak, banki szabályoknak és belső szabályzatoknak (különösen az ügyfélismeretre vonatkozó szabályoknak, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzésére és megakadályozására vonatkozó szabályoknak, valamint a devizaszabályzatnak) megfelelően a Banknak benyújtani és szükség esetén frissíteni minden szükséges dokumentumot és azonosító adatot, valamint a Bank által kért egyéb dokumentumokat. A Bank fenntartja magának a jogot, hogy az Ügyfél által megrendelt műveletek végrehajtását átmenetileg korlátozza bármelyik pénztár, kártya, OTPdirekt, Call Center stb. csatornán, ha az Ügyfél nem tesz eleget a fent említett kötelezettségének. 

2.5. A bank köteles a tranzakciót végre nem hajtani, a számlákat terhelésre és/vagy jóváírásra zárolni, vagy az üzleti kapcsolatot nem elkezdeni, vagy az üzleti kapcsolatot megszüntetni, és ezt haladéktalanul jelenteni a Nemzeti Pénzmosás Elleni Hivatalnak, ha: 
a)    nem tudja azonosítani az Ügyfelet és személyazonosságát dokumentumok alapján ellenőrizni; 
b)    nem tudja azonosítani a tényleges kedvezményezettet, ha van ilyen; 
c)    nem rendelkezik adatokkal az üzleti kapcsolat céljáról és jellegéről; 

2.6.    A befektetési termékekkel kapcsolatos első tranzakcióval, például olyan pénzügyi befektetésekkel, amelyeknek a Bankon keresztül történő forgalmazását a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság ("PFH") vagy az érintett intézmények engedélyezték, a Bank automatikusan elektronikus nyilvántartást vezet a befektetési termékekkel kapcsolatos tranzakciókról, és az Ügyfelet egyedi kóddal azonosítja. A nyilvántartás tartalmazza a Bankon keresztül a PFH vagy az érintett intézmények által szabályozott pénzügyi befektetés típusba tartozó, szabályozott pénzügyi piacon nem forgalmazható befektetési termékekkel végrehajtott tranzakciókat. Az Ügyfél megérti és elfogadja, hogy a fentiekben leírt, szabályozott pénzügyi piacokon nem kereskedhető típusú befektetési termékek birtoklásának időtartama alatt a Bank nyilvántartásában szerepel.  

2.7.    Az Ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy a hatályos jogszabályok szerint forrásadóztatás alá eső kamathoz kapcsolódó jövedelemadót levonja. Az Ügyfél felhatalmazza továbbá a Bankot, hogy a levont adó megfizetéséhez szükséges bármely műveletet elvégezze. A Bankon keresztül forgalmazott pénzügyi beruházás típusú termékekkel kapcsolatos ügyletek adója a hatályos jogszabályok szerint fizetendő, a megszerzett jövedelem bevallása kizárólag a befektetőt (Ügyfelet) terheli.

2.8.    A bank megtagadhatja az ügyfelek/leendő ügyfelek által kért számlanyitást vagy tranzakciók végrehajtását, amennyiben: 
a)    Nem tartják tiszteletben a hatályos jogszabályokat; 
b)    Hamis, nem elegendő, hibás vagy hiányos információkat szolgáltatnak; 
c)    Gyanút keltenek a bejelentett vagy a benyújtott dokumentumok valóságtartalmát illetően; 
d)    A Bank számára arculati/megítélési kockázatot jelenthetnek; 
e)    Megtagadják a Bank által, belső szabályainak megfelelően kért formában történő teljes vagy részleges információszolgáltatását. 
f)    A nemzetközileg létrehozott szankciórendszereknek (kereskedelmi, pénzügyi, pénzátutalási korlátozások/embargók bizonyos országokkal, szervezetekkel és személyekkel szemben) való meg nem felelés kockázata áll fenn; 
g)    A belső szabályzatokban meghatározott és a bank honlapján a https://www.otpbank.ro/ro/despre-otp-bank/despre-noi/conformitate - Azon országok listája, amelyek esetében a tranzakciók és/vagy a számlanyitás csak RON-ban és EUR-ban engedélyezett, előzetes jóváhagyás nélkül - alatt közzétett, a pénzmosás vagy a terrorizmus finanszírozásának magas kockázatát jelentő országokból származnak.
Amennyiben a bank megtagadja az üzleti kapcsolat kezdeményezését/számlanyitást, az Ügyfélnek jogában áll a hatályos jogszabályokban előírt illetékes hatósághoz vagy alternatív vitarendezési mechanizmushoz fordulni:
 

ANPC - Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
http://reclamatii.anpc.ro/; office@anpc.ro
Cím: Bukarest, 72 Aviatorilor Körút, 1. szektor, postai irányítószám: 011865
Telefon: 021/9551

CSALB - Bankrendszeri Alternatív Vitarendezési Központ
office@csalb.ro
Cím: Sevastopol Utca 24, 2. emelet, 1. szektor, Bukarest, Románia
Telefon: 021/9414

2.9.    A számlákhoz bármely területi egységen keresztül vagy elektronikus úton lehet hozzáférni, az Ügyfél és a Bank között aláírt szerződések alapján. 

2.10.    Az alábbi személyek a hatályos jogszabályoknak megfelelően szabadon rendelkezhetnek a nyitott bankszámlákon (folyószámlák, takarékszámlák, junior számlák és betétszámlák) tartott összegekkel: 
a)    a számlatulajdonos és/vagy közös számla esetén a társtulajdonos, az alábbi 2.44-2.47. cikkben említett rendelkezések alapján; 
b)    a jogosult által meghatalmazott személyek, kizárólag a jogosult életében (a jogosultat attól a pillanattól kezdve kell elhunytnak tekinteni, amikor ezt a státuszt a Bank felé a hitelesített vagy eredeti halotti anyakönyvi kivonat vagy bármely más, az Országos/Megyei Nyugdíjfolyósító Intézet, közjegyző, Anyakönyvi Hivatal stb. által kiállított, ezt az információt tartalmazó dokumentum alapján bejelentette), vagy a jogok írásbeli visszavonásáig; 
c)    a jogosult örökösei, akik ezt a státuszt örökösödési bizonyítvánnyal vagy bírósági határozattal tudják igazolni. A tranzakciók időpontjában az elhunyt jogosult számláin meghatalmazott képviselői státusszal rendelkeznek; 
d)    a hatályos jogszabályok által előírt bármely más helyzetben. 

2.11.    Ha az Ügyfél számláján tranzakciók végrehajtására jogosult személyek kinevezésével, korlátozásával vagy megbízásának visszavonásával kapcsolatban vita merül fel, a Bank jogosult az Ügyfél számlájához való hozzáférésüket a vita rendezéséig a Bank által erre vonatkozóan kapott meggyőző bizonyítékok alapján letiltani. 

2.12.    Az Ügyfél - mint a Banknál nyitott számlakapcsolat jogosultja - teljes felelősséget vállal a számláin a meghatalmazott képviselő vagy közös számla esetén a társtulajdonos által végrehajtott tranzakciókért, a Bank csak a meghatalmazott képviselő vagy társtulajdonos személyazonosságát ellenőrzi. 

2.13.    Az Ügyfél nevében a számla meghatalmazottjai vagy társtulajdonosai kötelesek a Banknak ugyanazokat a dokumentumokat átadni, mint amelyeket az Ügyféltől megköveteltek, valamint aláírásukat a Bank számára benyújtani. 

2.14.    Az Ügyfél utasításainak végrehajtása során a Bank az Ügyfél utasításain szereplő aláírások eredetiségének vélelmére támaszkodik, és nem vállal felelősséget az ilyen aláírások csalárd felhasználásából eredő következményekért. 

2.15.    Az ügyfél kijelenti, hogy soha nem rendelkezett az OTP Bank Romániánál folyó (fizetési) bankszámlával. 
S.A. Ellenkező esetben az Ügyfél kijelenti, hogy az adott számlán nem birtokolt és nem bocsátott ki fizetési eszközöket (csekk/ pénzutalvány/váltószámla). Amennyiben a Bank az Ügyféllel való üzleti kapcsolat újraindításakor (a folyó (fizetési) bankszámla ugyanazon ügyfélkódra történő megnyitásakor) elvégzett ellenőrzéseket követően megállapítja, hogy a kérelmező birtokában az OTP Bank Romániától származó olyan terhelési eszközök voltak, amelyeket nem egyenlítettek ki (elutasítottak), befizetett vagy érvénytelenített/elveszett/lopott/megsemmisített, a csekkekre és váltókra vonatkozó hatályos szabályzatokkal vagy törvényekkel összhangban bejelentett) vagy a Banknak visszaszolgáltatott, a Bank az Ügyfélnek az üzleti kapcsolat újrakezdésére vonatkozó kérelmét csak az Ügyfelet kezelő üzletág által elvégzett elemzést követően és a kockázati területért felelős tisztviselők jóváhagyásával teljesíti. 
Továbbá, ha az Ügyféllel való üzleti kapcsolat újraindításakor (a folyó (fizetési) bankszámla vagy az Ügyfél által korábban birtokolt ügyfélkódon vezetett junior számla megnyitásakor) elvégzett ellenőrzéseket követően kiderül, hogy a kérelmezőnek a Bank felé fennálló díj- és/vagy jutaléktartozása volt, az üzleti kapcsolat csak azt követően folytatódik, hogy az Ügyfél ezeket a díjakat és/vagy jutalékokat megfizette. 
 

Változások az azonosító adatokban 
 
2.16. Az Ügyfél vállalja, hogy 30 munkanapon belül írásban tájékoztatja a Bankot a saját vagy meghatalmazottjai azonosító adataiban bekövetkezett változásokról, hogy azok a tranzakciók időpontjában a Bank adatbázisában rögzítésre kerüljenek. Az Ügyfél köteles a bekövetkezett változásokkal kapcsolatos dokumentumokat bemutatni. Ellenkező esetben az Ügyfél viseli mindazokat a következményeket, amelyek abból erednek, hogy a Bank nem tudott ezekről a változásokról. A Bank nem vállal felelősséget a fenti okból a Számlatulajdonosra nézve hátrányos, elvégzett műveletekért. 
A Banknak küldött közlemény akkor tekinthető a Bank által kézhez vettnek, ha azt a Bank bélyegzőjével (dátum/regisztrációs szám a Bankban) igazolja, amelyet az Ügyfél közleményének másolatán helyeztek el. 

2.17. Az Ügyfél viseli az Ügyfél által megadott adatok Bank általi ellenőrzéséből eredő költségeket. 

 
Banki tranzakciók a folyó (fizetési) bankszámlán 

2.18.1. A Bank az Ügyfeleinek nyitott számlákon, az általuk vagy képviselőik által írásban vagy más, a Bank és az Ügyfél között egyeztetett módon megrendelt műveleteket a számlán rendelkezésre álló pénzeszközök keretein belül és a hatályos román jogszabályoknak, illetve a nemzetközi banki szabályoknak és szokásoknak megfelelően hajtja végre. Az ügyfél vállalja, hogy a tranzakciókat a jogszabályoknak és az egyedi szerződések rendelkezéseinek szigorú betartásával, valamint a tranzakciók lebonyolításához szükséges helyes és teljes körű információk szolgáltatásával hajtja végre. A Bank az egyes országokkal, szervezetekkel és személyekkel szembeni korlátozásokra/szankciókra (kereskedelmi, pénzügyi, pénzátutalási) / embargókra, valamint a potenciálisan polgári és katonai felhasználású áruk és technológiák ("kettős felhasználású termékek") stb. exportjának korlátozására vonatkozó nemzeti és nemzetközi törvényekkel és szabályozásokkal összhangban jár el. A Bank kifejezetten fenntartja azon jogát, hogy elhalassza/visszautasítsa/visszavonja/blokkolja az Ügyfél bármely, a Banknál nyitott számláján keresztül végrehajtott tranzakcióját, amennyiben az Ügyfél nem tartja be a jelen szabályzatot, vagy amennyiben olyan tranzakciót hajt végre, amelyet a Bank "kockázatos" országok/személyek bevonásának tekint, vagy amellyel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy az érintett személyek/ szervezetek/országok szerepelnek a szankciókat vagy embargót előíró nemzetközi listákon. A Bank nem vállal felelősséget semmilyen féllel szemben az Ügyfelei vagy harmadik felek által elszenvedett közvetlen/közvetett, anyagi/erkölcsi veszteségért, kárért vagy késedelemért, amely bármilyen módon az Ügyfélnek a Banknál nyitott számlákon keresztül történő tranzakcióinak a fent említett okok miatti elmaradásából ered. 

2.18.2 Az Ügyfél vállalja, hogy a Bank által kínált termékeket és szolgáltatásokat a vonatkozó jogszabályi rendelkezések és az egyedi szerződésekben foglaltak szigorú betartásával veszi igénybe. A Bank köteles a nemzetközi szankciók alkalmazására vonatkozó valamennyi jogszabályi követelménynek megfelelni, és a nemzeti valamint a nemzetközi törvényekkel és rendeletekkel összhangban eljárni, az egyes országokkal, szervezetekkel és személyekkel szembeni (kereskedelmi, pénzügyi, pénzeszközök átutalására vonatkozó) korlátozásokkal/szankciókkal/embargókkal, valamint a potenciálisan polgári és katonai felhasználású áruk és technológiák kivitelére vonatkozó korlátozásokkal ("kettős felhasználású áruk" https://www.ancex.ro/?pag=7) stb. kapcsolatban. A Román Nemzeti Bank a felügyeleti hatóság, amely jogosult ellenőrizni, hogy a Bank végrehajtja-e ezeket a követelményeket és megfelel-e azoknak (https://www.bnr.ro/Implementarea-sanctiunilor-internationale-15172-Mobile.aspx).
A Bank kifejezetten fenntartja a jogot, hogy megtagadja az ügyfelektől bizonyos termékkategóriák nyújtását, felfüggessze/korlátozza az ügyfelek azon jogát, hogy a tulajdonukban lévő termékeket és/vagy szolgáltatásokat igénybe vegyék, és/vagy korlátozza az ügyfelek tulajdonában lévő bizonyos termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférést, az ügyfelek által a fent említett előírások be nem tartása esetén, vagy ha az ügyfelek a Bank termékeit és/vagy szolgáltatásait "magas kockázatú" országok/szervezetek bevonásával veszik igénybe, vagy ha olyan elemek/információk merülnek fel, amelyekből úgy tűnik, hogy az ügyletben részt vevő természetes/jogi személyekkel szemben az illetékes nemzetközi hatóságok/szervek szankciós intézkedéseket rendeltek el (http: //www. mae.ro/node/1549). Emellett, ilyen esetekben a Bank jogosult minden olyan intézkedést megtenni, amelyet megfelelőnek tart a Bankot esetlegesen fenyegető hírnévkockázat megelőzése/elhárítása/megszüntetése, valamint a Banknak a csalás, a pénzmosás, a terrorizmus finanszírozása, a büntetőjog által előírt bármely más cselekmény megelőzésére és leküzdésére vonatkozó kötelezettségeinek, valamint a Banknak a gazdasági szankciókkal sújtott személyeknek vagy szervezeteknek nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos kötelezettségeinek teljesítése érdekében. A Bank nem vállal felelősséget senkivel szemben azokért a közvetlen/közvetett, anyagi/erkölcsi veszteségekért, károkért vagy késedelmekért, amelyeket Ügyfelei vagy harmadik felek szenvednek el, és amelyek bármilyen módon abból erednek, hogy az Ügyfél a fent említett okok miatt nem tudja igénybe venni a Bank tulajdonában lévő termékeket vagy szolgáltatásokat. 

2.19. Az Ügyfél köteles betartani a Bank üzleti napjait és nyitvatartási idejét a Bank fiókjaiban vagy a Bank honlapján közzétett módon. 
Az Ügyfél belső és külső elszámolási dokumentumai akkor tekintendők a Bankhoz beérkezettnek, ha azokat a területi egységek pénztárainál, munkaidőben a nyilvánossággal vagy külön szerződés alapján távoli hozzáférésű fizetési eszközökkel továbbították vagy letétbe helyezték és nyilvántartásba vették. A Bank nyitvatartási idejét a területi egységekben jól látható helyen ki kell függeszteni. 

2.20. A Bank garantálja a lejben vagy valutában történő tranzakciók időbeni és helyes végrehajtását az Ügyfél utasításainak megfelelően, ha: 
a)    A Bankhoz benyújtott dokumentumokat a hatályos jogszabályoknak és a Bank eljárásainak megfelelően a meghatalmazott képviselők megfelelően kitöltötték és aláírták; 
b)    A Bank a műveletek végrehajtásához szükséges valamennyi információ birtokában van, a Bank nem köteles ellenőrizni ezen információk hitelességét; 
c)    Az ügyfélnek elegendő fedezet van a számlán a tranzakciók végrehajtásához és a kapcsolódó jutalékok/felárak felszámításához; 
d)    Nem áll fenn a számla terhére történő kifizetések megtiltása azt követően, hogy a Bank végrehajtható jogcímet vagy más hasonló helyzetet kapott; 
e)    Az Ügyfél nem rendelkezik esedékes tartozással, a Bankkal szemben; 
f)    A művelet megfelel a hatályos jogszabályoknak, valamint a hatályos banki szabályzatoknak; 
g)    Az ügyfél köteles a Bank kérésére bemutatni a Banknak a kért tranzakciókat alátámasztó dokumentumokat; 
h)    A 2.7. vagy 2.11. pontokban foglaltakkal kapcsolatban nem állnak fenn kérdések. 
i)    A Bank számára nem áll fenn ésszerű ok arra, hogy kétségbe vonja a fizetési megbízások hitelességét/megfelelőségét azok tartalmát vagy az Ügyfél aláírását illetően. 

2.21.    A Bank az adott napra vonatkozó terhelési fizetési eszközöket (csekk, pénzutalvány, váltószámla) a Bank fiókjaiban a feltüntetett időpontig fogadja (átveszi)/elfogadja teljesítésre, az ezen időpont után beérkező fizetési megbízásokat a következő munkanapon beérkezettnek kell tekinteni. Az Ügyfél köteles a terheléses fizetőeszközöket a Banknak elszámolásra benyújtani, az azokra vonatkozó hatályos jogszabályokban meghatározott törvényes határidőkön belül, annak érdekében, hogy a Bank azokat a beszedésükhöz szükséges határidőn belül kifizetésre előterjeszthesse. A Bank nem felel az Ügyfél által a fenti határidők be nem tartásáért. 

2.22.    A Bank nem köteles ellenőrizni az Ügyfél által a megbízásban megadott kedvezményezett azonosító tulajdonságait. 

2.23.    A Bank értesíti az Ügyfelet, ha a beérkezett (visszaigazolt)/elfogadott fizetési megbízás vagy utasítás nem teljesül. Ebben az esetben az Ügyfél kérésére kivizsgálja a helyzetet, és a vizsgálat eredményéről értesíti az Ügyfelet.

2.24.    Az Ügyfél kérheti a Banktól a fizetési megbízás törlését, feltéve, hogy azt még nem hajtották végre, vagy a fizetési megbízás Bank által lepecsételt másolatát nem adták át az Ügyfélnek. Az utasításból eredő, a Bankot ért költségeket vagy károkat az Ügyfél viseli. Bármely ilyen jellegű törlést/módosítást az Ügyfélnek írásban kell kérelmeznie, és egyértelműen meg kell jelölnie, hogy melyik utasítás törlését vagy módosítását kéri. 

2.25.    Olyan devizabeszedések esetén, amelyek esetében a kapott deviza eltér a beérkezett beszedési üzenetben megjelölt számla devizanemétől, és az Ügyfél nem rendelkezik a kapott devizában nyitott számlával, az Ügyfél kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy az Ügyfél számláját a partnerbankoktól kapott beszedési üzenetben megadott számla devizanemében írja jóvá, valamint az automatikus, a Bank szokásos árfolyamán történő átváltásra.

2.26.    Olyan devizás fizetések esetén, ahol az Ügyfél nem rendelkezik az átutalandó pénznemben nyitott számlával, az Ügyfél kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy a fizetést az Ügyfél által a fizetési megbízásban megjelölt folyó (fizetési) bankszámla megterhelésével, a Bank szokásos árfolyamán történő automatikus átváltással bonyolítsa le. Ezek a fizetések az átutalt devizanemnek megfelelően kerülnek felszámításra, a devizás fizetésekre vonatkozó jutaléktarifa szerint. 

2.27.    A nemzeti elektronikus fizetési rendszereken keresztül érkező, nemzeti pénznemben történő beszedések esetén az Ügyfél kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámláján a beszedési üzenetben megadott pénznemben írja jóvá a beszedést. Ha az Ügyfél nem rendelkezik a beérkezett beszedési üzenetben megjelölt pénznemben folyó (fizetési) bankszámlával, vagy az üzenetben megjelölt számla nem folyó (fizetési) bankszámla, a Bank a pénzeszközt visszautalja. 

2.28.    Nagy értékű kifizetések esetén a Bank a hatályos jogszabályoknak megfelelően teljesíti a kifizetéseket ügyfelei részére. 
A nagy értékű pénzeszközök átutalási rendszerére vonatkozó jogszabályok és az ilyen átutalásokra vonatkozó egyéb szabályozások bármilyen változása a jelen Általános Szerződési Feltételek megfelelő hallgatólagos módosítását eredményezi. 

2.29.    Az Ügyfél köteles haladéktalanul értesíteni a Bankot, ha olyan tranzakciót azonosít, amely nem az övé. A Bank részéről az Ügyfél számláján rögzített hiba esetén az Ügyfél kifejezetten felhatalmazza a Bankot, hogy saját kezdeményezésére, az Ügyfél előzetes hozzájárulása nélkül korrigálja a hibásan rögzített összegeket. 

2.30.    A Bank jogosult eljárni az Ügyfél által a Banknál nyitott bármely folyó (fizetési) bankszámlán és/vagy takarékszámlán, junior, az Ügyfél előzetes hozzájárulása nélkül, az alábbi esetekben: a)    olyan kifizetések teljesítése, amelyekkel kapcsolatban az Ügyfél kötelezettségeket vállalt a Bankkal szemben; 
b)    a bank által végrehajtott hibás műveletek visszaírása, beleértve a kapcsolódó kamatokat is; 
c)    a jogszabályokkal összhangban a végrehajtási eljárás keretében történő kifizetések teljesítése, a Bank felhatalmazása/megbízatása a valuta átváltására annak érdekében, hogy a végrehajtási eljárás keretében történő kifizetések teljesítéséhez szükséges hozzáférést megteremtse, a Bank saját árfolyamát használva, beleértve a lej/valuta és/vagy valuta/valuta eladási/vásárlási megbízások aláírását; 
d)    az Ügyfél, a Bank vagy harmadik fél bankok által fizetendő összegek behajtása, amelyek az Ügyfél által adott megbízásoknak a Bank általi teljesítése következtében keletkeztek, a banki díjak és a Bank által nyújtott szolgáltatások kifizetéséért felszámított díjak beszedése; 
e)    a jogszabályban meghatározott hatóságok által a folyó bankszámlákra (fizetési számlákra) vonatkozó felügyeleti megbízások létrehozása; 
f)    számlazárolás az illetékes bírósági szervek által elrendelt lefoglalás vagy letiltás útján történő végrehajtás esetén, fizetésképtelenségi eljárás megindításáról szóló értesítés kézhezvétele esetén, valamint a törvény által kifejezetten előírt egyéb esetekben; 
g)    a kártyák és egyéb terhelési eszközök végső elszámolása; 
h)    a jogszabályi rendelkezésekkel összhangban az Ügyfél számláján a beszedésekkel/fizetésekkel kapcsolatban bekövetkezett helyzetek elemzése, a jogszabályban előírt eszközökkel bejelentett/megerősített csalások vagy hibák esetén, beleértve a Bank által biztonságos banki csatornán keresztül más bankoktól kapott üzeneteket is, amelyek bizonyos pénzösszegekkel kapcsolatosak, amelyeket az Ügyfél számláján/számláin jóváírtak/terheltek, azok visszafordítása érdekében; 
i)    a fenti pontban említett típusú helyzetekben, valamint az alkalmazandó jogszabályok által előírt egyéb helyzetekben szükséges egyéb műveletekkel kapcsolatos intézkedések megtétele, beleértve minden egyéb olyan intézkedést, amelyet megfelelőnek tart annak a hírnévkockázatnak a megelőzése/elhárítása/megszüntetése érdekében, amelynek a Bank az Ügyfél számlájával (számláival) kapcsolatban végzett banki műveletek következtében ki van téve, valamint a Bank csalás megelőzésével és leküzdésével kapcsolatos kötelezettségeinek való megfelelés biztosítása érdekében, a pénzmosás, a terrorizmus finanszírozása, bármely más büntetőjogi bűncselekmény, valamint a Banknak a gazdasági szankciók hatálya alá tartozó személyeknek nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos kötelezettségei, amennyiben a Banknak csalás gyanúja merül fel, vagy gyanúja van az ügylet céljával vagy jellegével kapcsolatban, vagy amennyiben a pénzeszközök forrásával vagy az Ügyfél kedvezményezeti státuszával kapcsolatos viták/kérdések/problémák merülnek fel. Ezen intézkedések közé tartozhat többek között az Ügyfél számlájának (számláinak) korlátozása, az Ügyfél számláján (számláin) a bank által elkövetett csalás/hibák/ olyan tranzakciók következtében jóváírt pénzeszközöknek a kifizető részére történő visszautalása, amelyekkel kapcsolatban a pénzeszközök eredetével kapcsolatban gyanú/viták/kérdések/problémák merülnek fel, az Ügyfél számlájára/számláira és azokról történő kifizetések vizsgálata és elmaradása, a pénzeszközök forrásának/kedvezményezettjének vizsgálata, annak megállapítására irányuló vizsgálat, hogy egy adott személy szankciókkal sújtott-e, az igazságügyi hatóságok vagy más illetékes intézmények/szervek/hatóságok elé terjesztése. A Bank ilyen jellegű intézkedése eredményezheti a fizetési megbízások végrehajtásának, az összegek beszedésének és az Ügyfél számlájára/számláiról történő elszámolásának késleltetését és/vagy megtagadását és/vagy leállítását és/vagy adott esetben azt, hogy a Bank megtagadja az Ügyfél rendelkezésére bocsátását (beleértve az Ügyfél azon kérésének teljesítését, hogy készpénzt vegyen fel a számlájáról/számláiról). Az Ügyfél a Banknak a fenti intézkedések bármelyikének megtételével okozott költségeinek fedezésére vállalja, hogy a Banknak a mindenkor hatályos "Díjak és költségek" listában meghatározott kiegészítő műveletek díját megfizeti. A Bank nem felel a jelen pont rendelkezései szerint tett/végzett intézkedésekért/műveletekért, és nem téríti meg az Ügyfélnek az ilyen intézkedésekkel/műveletekkel összefüggésben keletkezett károkat. Az Ügyfél kijelenti, hogy ez a záradék kifejezett és visszavonhatatlan beleegyezését/ hozzájárulását jelenti a fentiekhez a Bank számára; 
j)    egyéb helyzetekben a hatályos jogszabályoknak és a jelen Általános Szerződési Feltételeknek megfelelően. 

2.31.    Az Ügyféllel fennálló üzleti kapcsolat alapján a Bank jogosult pénzt elfogadni az Ügyfél részére és/vagy az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámlájára. Az átvett összegek az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámláját terhelik, kivéve, ha ezzel ellentétes vagy hiányos utasítás érkezik..

2.32.    Ha a kifizetés/bevétel kezdeményezőjére/kedvezményezettjére vonatkozó információk nem teljesek, a Bank megteszi a megfelelő intézkedéseket annak érdekében, hogy az ügyfél megismerésére vonatkozó jogszabályoknak megfelelően minden információt beszerezzen, és adott esetben a pénzeszközöket visszautalja abba a forrásba, ahonnan azokat kapta. 

2.33.    Az Ügyféllel való kapcsolattartásban a Bank az egyetlen, aki az Ügyfél által javasolt műveleteket a megfelelő fizetési rendszereken vagy bankpartnerek hálózatán keresztül irányítja. 

2.34.    A Bank nem felel az Ügyfél által megrendelt elszámolási formanyomtatványok és eszközök, az elszámolási eszközökön keresztül adott nem megfelelő vagy hiányos utasítások, a dokumentumok Bank területi egységeihez történő benyújtását követő döntések megváltoztatása vagy a számlatulajdonos/képviselője kezdeményezésére történő egyéb beavatkozások következtében az Ügyfelet ért károkért. A Bank megtagadhatja az Ügyfél hiányos, ceruzával írt vagy bármilyen vágást, törlést, felülírást vagy javítást tartalmazó és/vagy a formátumnak vagy a külön jogszabályi előírásoknak nem megfelelő megbízások teljesítését. 

2.35.    Az Ügyfél vállalja, hogy a Bank utasításait betartja, és a Bankkal való kapcsolattartás során jóhiszeműséget tanúsít, hogy ne sértse a Bank érdekeit és ne okozzon kárt harmadik személyeknek.

2.36.    Az ügyfél köteles ismerni és tiszteletben tartani a készpénzes tranzakciókra vonatkozó hatályos jogszabályokat. 

2.37.    Mind az 5.001 EUR-t vagy annak megfelelő RON-t meghaladó, pénztáron kívüli készpénzfelvételek, mind a lassú devizában (USD, HUF, CHF, GBP) igényelt összegek esetében legalább egy (1) munkanapos előzetes bejelentkezés szükséges az Ügyfél részéről, 09:00 és 16:00 között abban a területi egységben, ahol a készpénzfelvétel történik, vagy a Contact Center-en keresztül 08:30 és 16:00 között. A szerződéses előírásoknak megfelelő előzetes programozás elmulasztása esetén a visszavonás csak akkor hajtható végre, ha az a területi egység, ahonnan a visszavonás történik, a pénztárban legalább az előre nem tervezett összegnek megfelelő készpénzfelvételi többlettel rendelkezik - ez alatt azt kell érteni, hogy az előre nem tervezett összeg készpénzfelvétele nem befolyásolja a területi egység adott napi készpénzforgalmát -, és ebben az esetben az Ügyfél az előre nem tervezett kifizetésért a művelet időpontjában érvényes Díj- és jutaléktarifában (Tájékoztatóban) igazolt készpénzfelvételi díjat fizet, amely a művelet időpontjában érvényes Díj- és jutaléktarifában (Tájékoztatóban) feltüntetett szabványos készpénzfelvételi díjon felül fizetendő, és ügyfelenként/naponként kerül felszámításra. 

2.38.    Az Ügyfélnek köteles tisztában lenni a csekkekre, pénzutalványokra, váltószámlákra vonatkozó szabályokkal, és a hatályos jogszabályoknak megfelelően értesíteni a Bankot az elveszett, ellopott, megsemmisült vagy érvénytelenített csekkekről, pénzutalványokról, váltószámlákról, anélkül, hogy ezáltal mentesülne azon jogi kötelezettség alól, hogy az okmányt az illetékes bírósághoz benyújtott érvénytelenítési kérelemmel töröljék. Az ügyfél köteles a terhelési eszközöket (csekkek, pénzutalványok, váltószámlák) körültekintően használni, mivel a nem megfelelő használat következményei fizetési megtagadáshoz vezethetnek, ami súlyosan befolyásolhatja a partnerekkel való üzleti kapcsolatokat, és bizonyos esetekben a Központi Fizetési Incidens Központ (CIP) nyilvántartásba vételéhez vezethet. A csekk, mint látra szóló fizetési eszköz, a fizetésre történő bemutatás napján fizetendő; a törvényben meghatározott határidőn belül kiállított csekk kifizetésének megtagadása esetén a banki csekk kiadási tilalom a kiállító (fizető fél) részéről 1 év.

2.39.    Az olyan készpénzes tranzakciók esetében, amelyek értéke meghaladja a 15.000 euró ellenértékét, valamint minden olyan egyéb helyzetben, amikor a Bank ezt kéri, az Ügyfél köteles kitölteni a "Nyilatkozat a pénzeszközök forrásáról" című dokumentumot. 

2.40.    A Bank bármikor és előzetes értesítés nélkül megterhelheti az Ügyfél által a Banknál nyitott bármelyik számláját a Bankkal szemben fennálló tartozás vagy annak egy része egyenlegével, függetlenül attól, hogy a tartozás milyen pénznemben van kifejezve, az Ügyfélnek a Bankkal szembeni bármely tartozásának vagy egyéb fizetési kötelezettségének kiegyenlítése érdekében, valamint az Ügyfél különböző hitelezőivel szemben, tekintettel a Bank harmadik félként való lefoglalási jogállására. Az Ügyfél megbízza továbbá a Bankot, hogy a nevében és javára aláírja a lej/valuta és/vagy valuta/valuta eladási/vásárlási megbízásokat, amelyeket a Bank által jegyzett árfolyamon hajtanak végre, annak érdekében, hogy a kifizetésre érkező terhelendő fizetési eszközök kiegyenlítéséhez és/vagy a Bankkal szemben fennálló követelések behajtásához szükséges készpénz rendelkezésre álljon, vagy az Ügyfél egyéb hitelezőinek (végrehajtás esetén lefoglalással vagy biztosítási célú lefoglalással, az illetékes joghatósági szervek által elrendelt műveletek végrehajtásával és egyéb, jogszabályban kifejezetten előírt esetekben), valamint a jelen megbízás céljához szükséges bármely más fizetési eszközzel. Az Ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy nevében és számláján aláírja a fizetési megbízásokat az összegek átutalására az Ügyfél bármely folyószámlájáról (fizetési számlájáról) a fizetésre érkezett terhelési fizetési eszközök kiegyenlítéséhez szükséges pénzeszközök megteremtése céljából. 

2.41.    Az előző bekezdés rendelkezései abban az esetben is alkalmazandók, ha a számlákon lévő összegek lefoglalását rendelték el, és a Bank jogosult/megbízott arra, hogy saját árfolyamát alkalmazza a valutaváltás elvégzésére annak érdekében, hogy a végrehajtás keretében megteremtse a kifizetések teljesítéséhez szükséges pénzeszközöket, beleértve az eladási/vásárlási megbízások aláírását lej/valuta és/vagy valuta/valuta, amennyiben a Bank ingó jelzálogjoggal és az Ügyfél számlája feletti ellenőrzési joggal rendelkezik, az árukat terhelő olyan reálterhekkel, amelyek a Bankra elsőbbségi jogot ruháznak, amely attól a pillanattól kezdve jön létre, hogy azokat a törvény által előírt módszerek bármelyikével nyilvánosságra hozták. 

2.42.    Az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bank csatlakozott a SEPA bankközi beszedési rendszerhez, és részt vesz az automatikus elszámoló rendszerben (SENT), és mind Fizető intézményként, mind Beszedő intézményként eljárhat. Továbbá az Ügyfél, mint fizető fél tudomásul veszi és vállalja, hogy a SEPA DIRECT DEBIT megbízás Bank általi érvényesítését megelőzően, amennyiben ilyen megbízás kiadását választja, a Bankkal aláírja és megköti a SEPA DIRECT DEBIT megbízást, a SEPA DIRECT DEBIT Általános Szerződési Feltételeket, mint a SEPA DIRECT DEBIT Mandátum elválaszthatatlan részét és mellékletét, a megbízás kiadásának módjától függetlenül (a) annál a Fizetőintézetnél, amelynél az Ügyfél számlával rendelkezik, vagy b) közvetlenül a Hitelezőnél (kedvezményezettnél)). A Bank által biztosított SEPA DIRECT DEBIT Általános Szerződési Feltételek aláírásának elmulasztása feljogosítja a Bankot a Megbízás érvényesítésének megtagadására. 
 

Közös számla

2.43. A közös számla esetében a Bank jogosult a közös tulajdonosok bármelyikétől kapott utasítás alapján eljárni, hacsak másként nem rendelkezik, és a közös tulajdonosok a számla egyenlege tekintetében egyetemleges hitelezőknek vagy adósoknak minősülnek. A Számlatulajdonosok együttesen vagy külön-külön felelősek a Bankkal fennálló szerződéses jogviszonyukkal összefüggésben a Banknak járó bármely összeg visszafizetéséért. A társtulajdonosok a közös számlán teljes körű kereskedési joggal rendelkeznek az Internet bankig és/vagy Mobil banking, SmartBank használatával. 

2.44. A számla lezárása csak a közös tulajdonosok közös utasítására történhet. 

2.45. Az egyik közös tulajdonos halála esetén a túlélő közös tulajdonos továbbra is felel az elhunyt közös tulajdonosnak a Bankkal szemben fennálló minden olyan kötelezettségéért, amely a Banknak a halálesetről való értesítése előtt keletkezett. A megosztás végrehajtásáig a társtulajdonos örökösei a túlélő társtulajdonossal együtt a számla társtulajdonosainak minősülnek, és a számlán végzett műveletek végrehajtásához valamennyi társtulajdonos hozzájárulása szükséges. A túlélő társtulajdonos köteles haladéktalanul értesíteni a Bankot a másik társtulajdonos haláláról és az elhunyt társtulajdonos örököseivel fennálló vitáról. Az egyik társtulajdonos halála esetén az eseménynek a Bank tudomására jutásától kezdve a számlán lévő összegek csak az arra jogosultak részére és csak a számlán lévő pénzeszközökre való jogosultságot igazoló közjegyzői okirat alapján adhatók ki. 

2.46. Abban az esetben, ha az illetékes szerv a jogszabályoknak megfelelően elrendeli a közös számla bármelyik tulajdonosának összegének hozzáférhetetlenné tételét, vagy ha a közös számla zárolására kerül sor, a Bank által ilyen esetekben meghozandó intézkedéseket a közös számlán lévő összes összegre alkalmazni kell. 
 

Hitelek nyújtása 
 
2.47. A Bank hiteleket nyújthat azon Ügyfeleinek, akik megfelelnek a Bank által a hitelezéshez meghatározott feltételeknek, külön számlát nyitva az egyes hitelkategóriákhoz. Az Ügyfelek kötelesek a Bank által nyújtott hiteleket kizárólag a megkötött hitelszerződésekben meghatározott célokra felhasználni. 

2.48. Az ügyfeleknek nyújtott hitelek éves kamatlába az ügyfelek által aláírt hitelszerződéseknek megfelelően fix vagy változó. A változó kamatlábat a következő képlet szerint számítják ki: referenciaindex + banki árrés (fix). A változó kamatláb a referenciaindex értékének megfelelően módosul a következők szerint: lejben nyújtott hitelek esetében a referenciaindex a változó kamatozású lejben nyújtott hitelek referenciaindexe, euróban nyújtott hitelek esetében a referenciaindex az EURIBOR, CHF-ben nyújtott hitelek esetében a referenciaindex a SARON, USD-ben nyújtott hitelek esetében a referenciaindex az USD LIBOR

EURIBOR: az EUR betétekre vonatkozó kamatláb, amelyet brüsszeli idő szerint 11:00 órakor vagy bármely későbbi, a Bank számára elfogadható időpontban a Reuters EURIBOR oldalán jelentenek be. E mutató alakulása nyomon követhető például a következő weboldalon is: http://www.euribor-rates.eu. Amennyiben ilyen kamatlábat nem tesznek közzé, a Bank az európai bankközi piacon a vezető bankoknak (a referenciabankok által) kínált kamatlábak számtani átlagát használja, azokat a kamatlábakat, amelyeken az egyes bankok hasonló értékű EUR betéteket kínálnak, körülbelül 11:00 órakor, brüsszeli idő szerint, az újraszámlálás napján, az euro övezet bankközi piacának vezető bankjai számára a reprezentatív időszakkal megegyező időszakra. 

LIBOR: az adott devizában elhelyezett betétek elszámolási kamatlába, amelyet a Brit Bankárok Egyesülete határoz meg, és amelyet a Reuters képernyőjén londoni idő szerint 11:00 órakor vagy a Bank számára elfogadható későbbi időpontban jelenítenek meg. Ha ilyen kamatlábat nem tesznek közzé, a Bank a londoni bankközi piacon a vezető bankoknak (a referenciabankok által) kínált kamatlábak számtani átlagát fogja használni, azt a kamatlábat, amelyen az adott devizában elhelyezett hasonló értékű betéteket mindegyikük kínálja az elszámolás napján, londoni idő szerint körülbelül 11:00 órakor. E mutató alakulása követhető például a következő weboldalon is: http://www.global-rates.com/interest-rates/libor/american-dollar/2015.aspx USD számára. 

"SARON" svájci átlagos egynapos kamatláb: a Svájci Nemzeti Bank által megállapított és a SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX) által kezelt átlagos egynapos kamatláb az adott devizára és időszakra vonatkozóan, a referencia-kamatláb a hitelnyújtás javasolt időpontját megelőző munkanapon (vagy olyan más releváns napon, amikor az adott devizára vonatkozó jegyzések készülnek) 18:30-kor közép-európai idő szerint elérhető. A kombinált SARON-t az "utolsó visszaállítás"("last reset") módszertana szerint határozzák meg, és abból áll, hogy a következő időszakra vonatkozó kamatlábat az előző kamatszámítási időszakkal megegyező időtartamú előző időszakban megfigyelt kombinált kamatláb alapján határozzák meg, plusz egy fix kamatfelár-kiigazítás. Ez a fix kamatfelár-kiigazítás megegyezik az egyes lejáratokra vonatkozóan közzétett kamatfelárral, és a vonatkozó CHF LIBOR és a vonatkozó SARON vegyes kamatláb közötti, ötéves visszatekintési időszakra vonatkozó, az egyes lejáratokra vonatkozó múltbeli medián kamatfelárként kerül kiszámításra. Ha nincs ilyen kamatláb közzétéve, a Bank a svájci bankközi piacon (a referenciabankok által) a legnagyobb bankoknak kínált kamatlábak számtani átlagát fogja használni, amelyeken a SIX Swiss Exchange Financial Information AG (SIX) a Hitel kamatperiódusával összehasonlítható időszakra vonatkozó hasonló értékű devizabetéteket kínál a Visszaállítás Napján. E mutató alakulását például a következő weboldalon is nyomon lehet követni: https://www.global-rates.com/en/interest-rates/saron/saron.aspx.

A fogyasztói hitel referenciaindexet (CCRI) minden negyedév végén az előző negyedévre meghatározott napi kamatlábak számtani átlagaként számítják ki, és a következő negyedévre alkalmazzák. Az index alakulása nyomon követhető például a következő weboldalon: www.bnro.ro. 
A referenciaindexek frissítésének feltételeit az ügyfelek által a Bankkal kötött hitelszerződések tartalmazzák. 

2.49. Az új kamatlábat a kérelem benyújtásának időpontjától kezdődően a fennálló hitelegyenlegre kell alkalmazni. A kamatláb változása a fizetendő kamatok újraszámítását eredményezi. 

2.50. A terhelések sorrendje a következő: 
-    A nem késedelmes hitelek esetében: a biztosítási kötvényekhez kapcsolódó biztosítási díjak, jutalékok, díjak, a Banknak járó adók, az aktuális kamat és az aktuális tőkekamat. A tartozások behajtására a havi esedékesség napján kerül sor a törlesztési ütemtervnek megfelelően. 
-    A késedelmes hitelek esetében: biztosítási kötvényekhez kapcsolódó biztosítási díjak, jutalékok, adók, büntetőkamatok és kamatok, illetve kintlévőségek, fennálló tőke, idősorrendben beszedve. A tartozások bármelyik napon behajtásra kerülhetnek, ha a folyó bankszámla (fizetési) egyenlege nagyobb, mint nulla. 


Garanciák 

2.51. Az Ügyfél köteles a Bankkal kötött szövetségeknek, megállapodásoknak és szerződéseknek megfelelően megfelelő garanciákat nyújtani a Bankkal szembeni kötelezettségei teljesítésének biztosítása érdekében. Amennyiben a Bank javára adott garancia nem vált megfelelővé, az Ügyfél köteles azt a Bank kérésére pótolni vagy kiegészíteni. 

2.52. Az Ügyfél köteles elvégezni vagy engedélyezni minden olyan cselekményt és okiratot, amelyet a Bank ésszerűen megkövetelhet a Bank jogainak gyakorlása vagy érvényesítése céljából. 

2.53. Ha az Ügyfél bármely kötelezettségének esedékességkor nem tesz eleget, a Bank jogosult az Ügyfélnek a Bankkal szembeni valamennyi vagy bármely tartozását egyoldalúan azonnal esedékessé és kifizethetővé nyilvánítani, és erről az Ügyfelet a 6. fejezet Értesítés című részében meghatározott feltételek szerint értesíteni. Jelen Általános Szerződési Feltételek záró rendelkezései. A Bank jogosult az Ügyféllel kötött szerződések, megállapodások és egyezségek, valamint a jelen Általános Üzletszabályzat alapján fennálló bármely jogát érvényesíteni. A Bank e joga visszavonhatatlan és kiterjed a Bank és az Ügyfél közötti üzleti kapcsolat teljes időtartamára, valamint a kapcsolat megszűnését követően is, amennyiben az Ügyfél a hatályos jogszabályoknak megfelelően nem teljesíti a Bankkal szemben fennálló kötelezettségeit. 
 

Bankbetétek 

2.54. A betéteket az Ügyfél kérésére, nemzeti vagy külföldi pénznemben kell elhelyezni, az Ügyfél által a lekötött betéti szerződésekben a bankbetét elhelyezésére vonatkozó utasításokban megjelölt összegben és futamidőre. A Kamatszint dokumentumban szerepelnek a lekötött betétekre vonatkozó kamatlábak, a betét létesítéséhez szükséges minimum összegek és a szokásos futamidők. 

2.55. Az aktuális ajánlatban már nem elérhető lekötött betétek esetében a betét első lejárata az első olyan munkanap, amelyen az a futamidő lejár, amelyre a betétet kötötték (kamat visszatérítéssel a lejáratig, munkanapon). A jelen Általános Szerződési Feltételek hatályba lépését követően elhelyezett betétek esetében a betét lejáratát és a kamattámogatás számításának képletét a betét elhelyezésekor aláírt betéti szerződés tartalmazza részletesen. Az aktuális ajánlatban már nem elérhető betétek első meghosszabbításakor, ha a betétek nem munkanapon járnak le, a meghosszabbítás úgy történik, hogy az új lejárati dátum munkanap legyen. 

2.56. A jelen Általános Szerződési Feltételek hatályba lépését követően teljesített, nem munkanapon lejáró befizetések esetében az esedékesség automatikusan meghosszabbodik a következő munkanapra. 

2.57. A lekötött betétről szóló megállapodásban említett éves kamatláb a betételhelyezés napjától a lejárat napjáig tartó teljes időszakra rögzített. Az Ügyfél választhatja a betét automatikus meghosszabbítását a kezdeti időszakkal megegyező időtartamra, és a biztosított éves kamatláb a Bank által a szerződés meghosszabbításának napján alkalmazott és a területi egységek fiókjaiban és a www.otpbank.ro weboldalon feltüntetett kamatláb lesz. A betét automatikus meghosszabbításakor a következő lehetőségek állnak rendelkezésre: a betét eredeti futamidejére kiszámított kamat tőkésítése vagy a kamat jóváírása az Ügyfél azon Banknál nyitott folyó (fizetési) vagy takarékbetéti bankszámláján, amelyről a betétet elhelyezték.
 
2.58. A magánszemélyek betéteire vonatkozó kamatlábak a Bank ügyfelei számára naponta elérhetőek a Bank fiókjaiban és a www.otpbank.ro weboldalon. A betét elhelyezésekor meghatározott kamatláb a betét teljes futamidejére érvényes. A betéthez kapcsolódó befizetések és kifizetések a Bank bármelyik fiókjában teljesíthetők. 

2.59. A Betéti Megállapodás bármikor felmondható az aláíró felek kezdeményezésére, vagy felmondással, illetve adott esetben a futamidő lejártával. 

2.60. A lekötött betét lejárat előtti, az Ügyfél kezdeményezésére történő felmondása esetén a Bank az Ügyfél által aláírt betéti szerződésnek megfelelően részleges kamatot fizet. 

2.61. A támogatott kamatot a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően csökkentik a kamatjövedelem adójának megfelelő százalékkal. 


Felelősségvállalás

2.62. A bank a következőkért lesz felelős:

a)    az Ügyfél által adott megbízások teljesítésének hiányosságai, amennyiben az ilyen hiányosságok a Bank hibájából következnek be, és az Ügyfél által ténylegesen elvesztett összeg erejéig. A Bank haladéktalanul közli/értesíti az Ügyfelet a számláin végrehajtott műveletekkel kapcsolatban észlelt hibákról; 
b)    Általános információk nyújtása a banki szolgáltatások időszakáról és feltételeiről. Amennyiben az Ügyfél tájékoztatásáról írásban másként nem állapodtak meg, a Bank kizárólag a jelen Általános Üzletszabályzatban említett információkat közli/adja az Ügyféllel. 
2.63. A Bank nem felel a következőkért: 
a)    Csekkek, pénzutalványok, váltószámlák elvesztése, teljes vagy részleges megsemmisülése, amely nem a Bank hibáján kívül következett be, vagy az Ügyfél által megadott helytelen vagy hiányos adatok alapján végrehajtott megbízásokból eredő veszteségek. 
b)    Az üzenetek, levelek vagy dokumentumok késedelméből és/vagy elvesztéséből, illetve a dokumentációban elkövetett, a Bank hibáján kívüli hibákból eredő veszteségek következményei. 
c)    Működésének vis maior miatti megszakadásából eredő veszteségek (olyan jövőbeli események, amelyek teljesen előre nem láthatóak és elháríthatatlanok, és amelyek az azokat előidéző felet/feleket felmentik a felelősség alól, feltéve, hogy a bejelentési kötelezettséget betartották, valamint a törvénynek megfelelően kiállított vis maior igazolást benyújtották). 
d)    A Bankhoz benyújtott dokumentumok formája, pontossága, valótlansága vagy érvényessége, valódisága, helyes vagy hiánytalan kitöltése, illetve a nem megfelelő aláírások, kivéve azokat a helyzeteket, amikor külön megállapodásban a Bank kifejezetten és írásban vállalja ezt a felelősséget. 
e)    A hatályos jogszabályok, banki szabályok, valamint a belső szabályzatok (különösen az ügyfélismeretre vonatkozó szabályok, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzésére és megakadályozására vonatkozó szabályok, a devizarendszer) stb. alkalmazásával az Ügyfélnek okozott veszteségekért. 
f)    A szolgáltatások teljesítésének késedelmeiért, amelyek abból erednek, hogy az Ügyfél nem román nyelven és hiteles fordítás, apostillal vagy a nélkül, illetve adott esetben felülhitelesítés nélküli dokumentumokat nyújtott be, amelyeket az Ügyfél köteles saját költségén elkészíttetni. 
g)    A bank nem felel az örökösökkel szemben a meghatalmazott képviselő/társtulajdonos által az elhunyt számlatulajdonos/törvényes képviselő számláiról történő készpénzfelvételekért mindaddig, amíg a számlatulajdonos haláláról szóló igazolást be nem mutatják. 
h)    A vis maior (beleértve, de nem kizárólagosan a Bank kommunikációs vonalainak vagy berendezéseinek összeomlását, áramkimaradásokat, természeti katasztrófákat, nemzetközi konfliktusokat, bármely helyi vagy nemzetközi kormány/hatóság intézkedéseit stb.) következtében bekövetkező üzletmenet szüneteléséből eredő hatások és következmények. 
i)    a kedvezményezett bankok által visszatartott díjakat az ügyfél által (a banki csatornától függetlenül) az SHA opcióval az Európai Unió (EU)/Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban található bankokba bármilyen pénznemben kezdeményezett pénzátutalások esetén, vagy a levelező/kedvezményezett bankok által visszatartott díjakat az SHA/BEN opcióval az EU-n kívüli/ EGT-országokban található bankokba bármilyen pénznemben kezdeményezett pénzátutalások esetén. 
2.64. Az Ügyfél felel/köteles kártérítést fizetni a Banknak, ha magatartásával vagy üzleti hibájával kárt (ideértve az arculati kárt is) okozott a Banknak. 
 

3. Kamatok, jutalékok, adók és díjak 

3.1. A Bank a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által szabályozott típusú pénzügyi befektetésekhez tartozó műveletekért, szolgáltatásokért, banki és befektetési termékekért, azok teljesítésekor a hatályos (a Bank bármelyik fiókjában kifüggesztett vagy a http://www.otpbank.ro internetes oldalon közzétett) standard díjszabás szerint, illetve a differenciált jutalékok / kamatok / díjak felszámítására vonatkozóan kötött szerződések / megállapodások / egyezmények rendelkezései szerint számít fel jutalékot, díjat, adót és kamatot ügyfeleinek. 

3.2. A Bank jogosult a kamatok, jutalékok, díjak és költségek mértékét a jogszabályoknak és az ügyfelekkel kötött szerződéseknek megfelelően módosítani. 

3.3. A kamatok, jutalékok, illetékek, díjak, adók vagy egyéb új költségek bármilyen változásáról (beleértve, de nem kizárólagosan a büntetések, jutalékok, díjak, illetékek vagy egyéb új költségek bevezetését) az Ügyfelet időben értesíteni kell, a jogszabályoknak és/vagy a felek közötti szerződésnek megfelelően. 

3.4 Az Ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy az általa a Banknál nyitott bármely folyó (fizetési), takarék- vagy Junior bankszámlát megterhelje a biztosítási szerződések biztosítási díjak, jutalékok, díjak, adók, kamatok és a Banknak a szerződés szerinti szolgáltatásokért/termékekért járó díjak, nevezetesen: jutalékok, díjak, büntetőkamatok, kamatok, fennálló tőke (alap) részletek és folyó jutalékok, díjak, illetékek,, kamatok, tőke (alap) részletek és/vagy adott esetben egyéb költségek (pl. adók, illetékek, postaköltségek stb.) összegeivel, és ezen az összegeket időrendi sorrendben történő beszedésére, vagy a Banknak járó bármely összeget bármely folyó (fizetési), takarék- vagy Junior bankszámlán rendelkezésre álló pénzeszközzel beszámítani, függetlenül attól, hogy milyen pénznemben állnak rendelkezésre, minden egyéb előzetes értesítés vagy formaság nélkül, a jelen Általános Üzleti Feltételek 2.41. pontja szerint. Ha az így megterhelt folyó (fizetési) bankszámla az esedékesség pénznemétől eltérő pénznemben vezetett folyó (fizetési) bankszámla, akkor az esedékes összeget a megterhelt számla pénznemében kell visszatartani a Banknak a számla megterhelésének napján érvényes saját árfolyamán. Ha az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámláin nem áll rendelkezésre elegendő fedezet a Banknak járó összegek fedezetére, a Bank jogosult bármely műveletet elvégezni, amely többek között, de nem kizárólagosan a devizaváltást, az Ügyfél folyó (fizetési), Junior és/vagy takarékszámlái közötti átutalásokat, az Ügyfél bármely folyó (fizetési), Junior és/vagy takarékszámlájáról bármely összeg megterhelését/hitelezését jelenti az esedékes összegek fedezetére. Ha a Bank az Ügyfél által fizetendő összegeket ilyen módon sem hajtja be, akkor jogosult a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően behajtani az esedékes összegeket. 

3.5 A Bank fenntartja a jogot, hogy a jogosulatlan folyószámlahitelre vonatkozó kamatot számítson fel azokra a díjakat, illetékeket és pótdíjakat, illetve egyéb, az Ügyfél által a Banknak fizetendő összegekre, amelyekre az esedékességkor nincs fedezet az Ügyfél folyószámláján (fizetési számláján). Amennyiben az Ügyfél nem tartja be a Bank által jóváhagyott folyószámlahitel feltételeit, a Bank a jogosulatlan folyószámlahitel után is kamatot számít fel. 

3.6. Az Ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy a hatályos jogszabályok alapján forrásadóztatás alá eső ügyletekkel kapcsolatos adót visszatartsa. Az Ügyfél felhatalmazza továbbá a Bankot, hogy az így visszatartott adó megfizetéséhez szükséges műveleteket elvégezze. 

3.7. A folyó (fizetési) bankszámlák esetében a Bank a pénztáraiban feltüntetett aktuális kamatlábak alapján számított kamatot számít fel. Az Ügyfél a Bank által a pénzügyi-banki piacnak megfelelően meghatározott kamatlábbal és a Bank kamattámogatásának módjával egyetért. 

3.8. A Bank nem támogatja a folyó (fizetési) bankszámla-egyenlegek kamatát, ha az alacsonyabb, mint a havi számlavezetési díj. 

4. Számlakivonat 

4.1. Az Ügyfél számláin végrehajtott tranzakciókat a számlakivonatokon kell feltüntetni, amelyek a Bank és az Ügyfél között kötött szerződések szerves részét képezik, és érvényes bizonyítéknak minősülnek a Bank és az Ügyfél közötti bármely jogi vagy egyéb eljárásban. 

4.2. A Bank köteles tájékoztatni az Ügyfelet a folyószámlán (fizetési számla)/fiókszámlán/takarékszámlán/betétszámlán végzett műveletekről számlakivonat útján, amelyet havonta egyszer díjmentesen bocsát az Ügyfél rendelkezésére a Bank területi egységeiben. Minden további, az előző bekezdésben említettektől eltérő feltételekkel történő számlakivonat-kérés esetén a Bank Díjtáblázatában meghatározott, a kérés időpontjában érvényes díj kerül felszámításra. Amennyiben az Ügyfél a havi kivonatot az általa megadott lakcímre/levelezési címre kívánja megküldeni, az Ügyfél elfogadja és hozzájárul ahhoz, hogy a kivonat megküldésére csak az adott számlán legalább egy tranzakciót követően kerüljön sor, és csak akkor, ha az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámláján a kivonat küldéséért fizetendő díj összege szerepel). A Bank csak akkor aktiválhatja újra a kivonatküldési szolgáltatást a lakcím/levelezési címen, ha az Ügyfél az összes fennálló díjat - függetlenül azok eredetétől - maradéktalanul megfizette. 

4.3. Ha az ügyfél a továbbiakban nem kívánja a nyilatkozat postai úton történő megküldését, akkor a "Kérelem a nyilatkozat küldéséről való lemondásra" elnevezésű írásbeli kérelmet kell benyújtania bármelyik területi egységhez, vagy ha OTPdirekt birtokos, akkor ezen a szolgáltatáson keresztül. 

4.4. Ha három egymást követő hónapban a havi kivonatnak az Ügyfél lakcímére/levelezési címére történő megküldéséért fizetendő díj összege nem található meg az Ügyfél folyó (fizetési) bankszámláján, akkor ez a lehetőség automatikusan, minden további formaság nélkül megszűnik, és a fennálló díj terhelésnek minősül, és azt az Ügyfélnek kell megfizetnie. 

4.5. Az ügyfél köteles a kimutatások tartalmát a kézhezvételt követően azonnal ellenőrizni. Ha a nyilatkozat kiállításától számított legfeljebb 30 naptári napon belül annak tartalmát nem vitatják, akkor azt az ügyfél által elfogadottnak kell tekinteni, és az ügyféllel szemben véglegesnek és végrehajthatónak kell tekinteni, kivéve, ha az egyértelmű hibát tartalmaz, amelyet a törvény által biztosított bizonyító erővel rendelkező írásos dokumentumokkal kell bizonyítani a polgári perrendtartásban előírt feltételek mellett. 

4.6. Ha a Bank tudomására jut, hogy az Ügyfélnek átadott dokumentumok valamelyikében hiba van, a Bank köteles azt kijavítani és az Ügyfelet haladéktalanul értesíteni, akár a 4.5. pontban említett 30 naptári napos határidő lejárta után is. 

4.7. A Bank nem vállal felelősséget a számlakivonatok továbbítása során esetlegesen előforduló hiányosságokért és/vagy hibákért, amennyiben az Ügyfél a postai úton történő megküldést választotta. 

4.8. Az Ügyfél köteles tájékoztatni a Bankot, amint tudomására jut, hogy a Számlán jogosulatlan összegek vannak. Az Ügyfél nem jogosult ezeket az összegeket felvenni, átutalni vagy bármilyen módon felhasználni. Amennyiben az Ügyfél a jogosulatlanul felvett összeget részben vagy egészben felhasználja, az Ügyfél köteles a Banknak haladéktalanul megtéríteni a kérdéses összeget, beleértve a Bankot megillető kamatot is, és köteles a Bankot kártalanítani az ilyen felhasználás következtében felmerült veszteségekért. 
 

5. Dokumentumok aláírása 

5.1. A Bankhoz benyújtott dokumentumokat az Ügyfél vagy meghatalmazott képviselője aláírásával kell ellátni, a Banknál található aláírás mintának megfelelően, a Bank által elfogadott formában. 

5.2. Az Ügyfél/Meghatalmazott személy a Bank képviselőjénél vagy a közjegyzőnél aláírás mintát nyújthat be.

5.3. A Bank ellenőrzi az ügyfelei számláin tranzakciók végrehajtására jogosult személyek személyazonosságát. 

5.4. A Bank által az Ügyféltől kapott bármely meghatalmazás és/vagy rendelkezés, valamint az utólagos módosítások a rendszerben történő beérkezésük/működtetésük napjától az írásbeli visszavonásukig érvényesnek tekintendők. 

5.5. Elektronikus tranzakciók vagy egyéb, az Ügyfél fizikai jelenlétét nem igénylő tranzakciótípusok esetében a Bank elfogadja az elektronikus aláírást, beleértve a "személyi azonosító szám" (PIN) vagy jelszó aláírást is. 

5.6. A Banknak joga van megtagadni egy dokumentum elszámolását, ha úgy ítéli meg, hogy az aláírás nem felel meg a Bankkal közölt "Aláírás minta lapon" vagy a Bankhoz benyújtott kifejezett formanyomtatványokon szereplő aláírás mintának. 

6. Záró rendelkezések 

A személyes adatok bizalmas kezelése és védelme

6.1. Az Ügyfél köteles a Bankra bízott és/vagy a Bankon keresztül végrehajtott valamennyi tranzakciót teljes körűen bizalmasan kezelni. E feltételek be nem tartása, valamint a rosszhiszeműség az Ügyfél részéről elkövetett hibának minősül, aki köteles a Banknak okozott kárt megtéríteni. 

6.2. A Bank az ügyfelek számláira és az általuk megrendelt műveletekre vonatkozó információkat bizalmasan kezeli, és azokat az ügyfelek hozzájárulása nélkül nem adja ki. A titoktartási záradék nem alkalmazható: 

a) Ha az információt egy illetékes hatóság kéri bírósági eljárás keretében (az ügyész vagy a bíróság, illetve adott esetben a bűnügyi nyomozó szervek írásbeli megkeresésére, az ügyész felhatalmazásával, vagy a közjegyző írásbeli megkeresésére közjegyzői hagyatéki eljárás keretében), vagy hivatalból, ha e hatóságok vagy intézmények külön jogszabály alapján jogosultak arra, hogy sajátos feladataik ellátása céljából ilyen információt kérjenek és/vagy kapjanak, és a Bank által e célból nyújtható információ egyértelműen meg van jelölve;
b) Ha az Ügyfél felhatalmazza a Bankot az információk átadására; 
c)    a jogosult számláin a meghatalmazott képviselőknek a megadott megbízással összhangban és annak keretein belül; 
d)    Gondnokok/gyámok - a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseivel összhangban gyámság, illetve gondnokság alá helyezett birtokosok esetében; 
e)    A törvényes vagy végrendeleti örökösöknek, a közjegyző vagy a bíróság által kiállított igazolás alapján, kizárólag a halál időpontjában fennálló egyenlegre és a későbbiekben végrehajtott műveletekre vonatkozóan; 
f)    Az információ nyilvánosságra hozatala megvédi-e a Bankot a közvetlen károktól; 
g)    A törvény által előírt bármely más helyzetben. 

6.3. A Bank tiszteletben tartja a banki szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos tevékenysége keretében kezelt személyes adatok magánjellegét, és vállalja, hogy azokat a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szigorú betartásával védi. E tekintetben a Bank a törvény értelmében a személyes adatok kezelőjének státuszával rendelkezik, és a személyes adatokat az (EU) 2016/679 rendeletnek és a személyes adatok kezelése tekintetében az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló egyéb alkalmazandó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően kezeli. A Bank folyamatai során automatizált egyedi döntéseket alkalmazhat, többek között profilalkotás eredményeként, amely bizonyos körülmények között érintheti az Ügyfelet. Ebben az esetben az automatizált döntések minden esetben az (EU) 2016/679 rendelet 22. cikkében meghatározott jogalapok valamelyikén nyugszanak, nevezetesen: 
(i) a szerződés megkötésének szükségessége. Így bizonyos banki termékek esetében a Bank pontozáson alapuló automatizált döntéseket alkalmaz annak érdekében, hogy az Ügyfél által kért termékre vonatkozó szerződést meg tudja kötni, vagy, hogy a Bank termékeinek és szolgáltatásainak biztonságát biztosítsa, és hogy a Bank a lehető legnagyobb mértékben megvédje az Ügyfelet a csalás kockázatával szemben. Például: 
a.    A Bank hitelminősítést alkalmaz annak megállapítására, hogy az Ügyfél alkalmas-e az Ügyfél által igényelt hiteltermék felvételére. A Bank által a hitelpontozáshoz használt algoritmusok különböző kritériumokat vesznek figyelembe, amelyek a Bank kockázati politikájával összhangban idővel változhatnak, mint például a pénzügyi helyzet, hitelképesség, kitettség, fizetési magatartás, munkáltatói státusz, adósságtörténet stb.; 
b.    A Bank figyelemmel kíséri az Ügyfél által online vagy kártyával végrehajtott fizetéseket, és amennyiben gyanús tranzakciókat észlel (például a gyakoriság, összeg stb. tekintetében szokatlanul ismétlődő fizetéseket vagy más, logikátlan sorrendű tranzakciókat - például rövid időközönként különböző helyekről (városokból) történő fizetéseket, amelyek a technika állása szerint nem teszik lehetővé, hogy a kártyabirtokos ezekbe a helyekre utazzon), a Bank ennek megfelelően automatizált módon intézkedik (például a gyanús tranzakció letiltása, a kártya letiltása, a számla letiltása stb.). 
(ii)    törvényes felhatalmazás. Így a törvény megköveteli a megfelelő intézkedések végrehajtását az ügyfélkör megismerése érdekében, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzése és leküzdése érdekében. Ennek érdekében a Bank ellenőrzi, hogy az Ügyfél szerepel-e a terrorcselekmények finanszírozásával vádolt személyekkel vagy adott esetben a csalás magas kockázatának kitett személyekkel jogszerűen létrehozott adatbázisokban, és amennyiben az Ügyfél szerepel ezekben az adatbázisokban, megtagadja az Ügyféltől, hogy üzleti kapcsolatot létesítsen a Bankkal); 
(iii)    az érintett kifejezett hozzájárulása. A Bank automatizált egyedi döntéseket alkalmazhat az Ügyfél (a Bank vagy az OTP Csoport vállalatai, az Ügyfél választásától függően) személyre szabott kereskedelmi kommunikáció küldésére, ha a Bank ehhez az Ügyfél kifejezett hozzájárulását megszerezte. 
Az Ügyfél minden körülmények között megfelelő garanciákat élvez a Bank által hozott automatizált döntések tekintetében. Az Ügyfélnek joga van különösen: (i) kifejteni véleményét az automatizált döntéssel kapcsolatban; (ii) kérni a Bankot, hogy a döntést emberi beavatkozás alapján vizsgálja felül; és (iii) megtámadni az automatizált döntést. 
A Bank személyes adatok kezelésének feltételeit (célok, az érintettet a törvény által megillető jogok, az adatok címzettjei stb.), amelyek a választott terméktől és szolgáltatástól függően alkalmazandók, a választott termék dokumentációjához csatolt Személyes adatvédelmi tájékoztató tartalmazza. A személyes adatoknak az OTP Bank Románia SA által történő feldolgozásával és védelmével kapcsolatos teljes körű, konkrét információk általában a Bank honlapján (www.otpbank.ro, Adatvédelem) találhatók. 

6.4.    A Bank által kezelt személyes adatok elsősorban azok, amelyeket az Ügyfél a Bankkal való kapcsolattartás során ad meg. A Bank a vonatkozó jogszabályi rendelkezésekkel összhangban, törvényes hatáskörének megfelelően bármely illetékes intézményből, közhiteles nyilvántartásból, archívumból, elektronikus adatbázisból vagy ilyen információkkal rendelkező, felhatalmazott harmadik féltől is végezhet ellenőrzéseket és/vagy szerezhet be információkat az Ügyfélről. Konkrét termékek (személyi kölcsönök, ingatlanhitelek, folyószámlahitelek, hitelkártyák stb.) esetében a Bank ellenőrizheti saját és a hitelintézetek/egyéb pénzügyi és biztosítási intézmények ügyfeleire vonatkozó adatok és információk gyűjtésére, kezelésére és feldolgozására felhatalmazott szervek (Hitelkockázati Központ, Hiteliroda stb.) adatbázisát az előzetes számítások elvégzése, a hitelkérelem feldolgozása, a hitelnyújtás stb. céljából. Ha azonban a jogszabály az Ügyfél hozzájárulását írja elő, az ellenőrzés és/vagy az információk beszerzése csak az Ügyfél erre vonatkozó hozzájárulása alapján és csak az említett hozzájárulás érvényességének időtartamára történik (pl. ANAF ellenőrzési megállapodás - szabványos formanyomtatvány, amely nem a Bank tulajdona), kivéve, ha az adatkezelésnek külön jogalapja van (pl. Hitelintézet lekérdezési megállapodás - szabványos formanyomtatvány, amely nem a Bank tulajdona). 

6.5.    A Bank jogos érdeke, hogy üzleti tevékenységét jóhiszeműen, az alkalmazandó banki iparági előírásokkal összhangban, valamint a személyes adatok védelmére vonatkozó jogszabályoknak, adó- és/vagy pénzügyi jogszabályoknak és előírásoknak, belső vagy vállalati szabályzatoknak vagy ügyfélkapcsolati előírásoknak megfelelően folytassa, az Ügyfél adatai felhasználhatók a Bank promóciós kampányaival kapcsolatos kereskedelmi kommunikáció küldése céljából, az Ügyfél által a Bankkal szerződött termékekkel összefüggésben új termékek/szolgáltatások bevezetésével és kínálatával, illetve azok minőségének új szolgáltatások vagy előnyök formájában történő felülvizsgálatával, fejlesztésével és javításával kapcsolatban. Az Ügyfelet tájékoztatni kell azokról az információkról, amelyek hasznosak lehetnek számára a Bankkal való üzleti kapcsolatai során, és az Ügyfélnek megfelelően biztosítani kell a jogot, hogy kifejtse álláspontját a rendelkezésére bocsátott kommunikációs csatornákon keresztül a tájékoztató üzenetben, amelyet postai úton, e-mailben, telefonon/SMS-ben, internetbankban stb. küldhetnek.  
 
Értesítés 

6.6. A Bank és az Ügyfél közötti kapcsolatban az olyan műveletekkel kapcsolatos bármilyen változást (beleértve, de nem kizárólagosan, a kamatlábak, büntetések, jutalékok, díjak, adók vagy egyéb új költségek bevezetését/emelését/csökkentését), amelyek tekintetében az Ügyfél szabad választási lehetőséggel rendelkezik, kivéve a banki termékekre és/vagy szolgáltatásokra vonatkozó szerződésekben és/vagy a hitelszerződésekben foglaltakat, úgy kell tekinteni, hogy arról az Ügyfelet a területi egységekben történő kifüggesztéssel és a www.otpbank.ro weboldalon való közzététellel értesítették. Abban az esetben, ha az Ügyféllel kötött egyedi szerződések kikötései nem tartalmaznak a jelen Általános Üzleti Feltételekkel ellentétes rendelkezéseket, a Bank a fizetési művelet napján hatályos Banki Díjtáblázatban foglaltak szerint, vagy a megkötött szerződések/megállapodások/egyezmények rendelkezései szerint, a hatályos jogszabályoknak megfelelően mérlegeli azok felszámítását. 

6.7. A hitelszerződések módosítása tekintetében minden értesítést vagy módosítást az Ügyfél által az alábbiakban felsorolt módszerek egyikével kell megtenni, az aláírt hitelszerződésnek megfelelően, legalább 30 naptári nappal az új rendelkezések/értékek alkalmazásának időpontja előtt: 
-    az Ügyfél által megadott levelezési címre küldött egyszerű ajánlott levél; 
-    Az Ügyfél által megadott mobiltelefonszámra küldött SMS; 
-    Az Ügyfél által megadott e-mail címre küldött e-mail; 
-    Call Center - regisztrált hívás

6.8.    A Call Centerben rögzített hívás útján történő értesítés esetén az Ügyfél a telefonos kommunikációról készült felvételt e-mailben kapja meg a Banknak megadott vagy a hívás során közölt címére. Az ügyfelek levelezési címének, e-mail címének vagy mobiltelefonszámának bármilyen változását a Bankkal közöljük, a változás a Bankhoz való beérkezésétől számított legfeljebb 10 munkanapon belül lép hatályba. Ellenkező esetben a változás a Bankra nézve nem kötelező érvényű. 

6.9.    Az ügyfeleknek egyszerű ajánlott levélben küldött értesítéseket a postai feladóhivatal feladólevélen lévő bélyegzőjén feltüntetett dátumtól számított 5 munkanapon belül kézbesítettnek kell tekinteni. Az SMS-ben küldött értesítéseket az SMS elküldésének napján kell kézbesítettnek tekinteni. Az Ügyfélnek e-mailben küldött értesítéseket úgy kell tekinteni, hogy az Ügyfél az e-mail elküldésének napján vette kézhez. Call Center útján az Ügyféllel való kapcsolatfelvétel és tájékoztatás időpontjától.

6.10.    A Bank bármely írásbeli közlése akkor minősül a Call Centerben, az OTPdirektben regisztrált levél - levél - SMS - híváskörön keresztül érvényesnek, ha azt az Ügyfél által a Bankkal közölt utolsó címre / telefonszámra / e-mail címre küldték / küldték. A postai feladás akkor tekinthető teljesítettnek, ha a Bank birtokában van bármilyen visszaigazolás, az Ügyfél vagy képviselőjének eredeti aláírása, vagy a postai bélyegzővel ellátott kísérő kézbesítőszelvény megléte. 

6.11.    Bármely személy által a Banknak küldött bármely közlemény/értesítés csak a Bankhoz való beérkezésének pillanatától, a Bankban történő beérkezés bélyegzőjének napján, illetve adott esetben az átvételi elismervény aláírásának napján, postai úton küldött értesítések esetén ajánlott levélben, átvételi elismervénnyel ellátott ajánlott levélben történő kézbesítés esetén az átvételi elismervény aláírásának napján érvényes. A Banknak faxon küldött értesítéseket eredeti levél megküldésével kell igazolni. 

6.12.    Amennyiben az Ügyfél a Bank űrlapjain és/vagy a Bankhoz intézett egyéb megkeresésben kitölti az e-mail címét, az Ügyfél kifejezi hozzájárulását ahhoz, hogy a Bank kereskedelmi kommunikációját e-mailben kapja meg. 

 
A kapcsolatok megszűnése 
 
6.13. A kapcsolatok megszüntetésére a következőképpen kerülhet sor: 
 

1)    A Bank és az Ügyfél közötti írásbeli megállapodás alapján (beleértve a folyó bankszámla (fizetési számla) átvezetésére irányuló kérelmet a fizetési számla megváltoztatásáról szóló 258/2017. törvény 258/2017. számú alkotóelemének keretében), azonnali hatállyal vagy a fizetési számla megváltoztatásáról szóló felhatalmazási űrlapon megadott időpontban a fizetési számla megváltoztatásáról szóló 258/2017. törvény szerinti fizetési számla megváltoztatásakor. 
2)    Egyoldalúan az Ügyfél vagy meghatalmazott képviselői kezdeményezésére és kérésére, közjegyző által hitelesített külön meghatalmazás vagy ügyvédi meghatalmazás alapján, a Banknak járó valamennyi összeg visszafizetése mellett. A meglévő pénzeszközöket az Ügyfél által meghatározott másik számlára kell átutalni, az Ügyfél kérésére és a hatályos jogszabályoknak megfelelően készpénzben kell felvenni, vagy gyűjtőszámlára kell utalni. Az Ügyfél kérelmét a Bank a kézhezvétel napján nyilvántartásba veszi, és a számlát 3 munkanapon belül lezárja, ha a hatályos jogszabályok és a Bank belső szabályzata szerint minden feltétel teljesül. 
3)    A Bank egyoldalú kezdeményezésére, tértivevényes ajánlott értesítés alapján, minden egyéb alaki követelmény és bírósági beavatkozás nélkül, a Bank egyoldalúan felmondhatja a Szerződést, az Ügyféllel kötött szerződés és a hatályos jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően: 
a.    Az ügyfél/számlatulajdonos az arra felhatalmazott szervek által kiadott nemzetközi szankciók hatálya alá tartozik, mivel terrorcselekmények elkövetésével vagy finanszírozásával gyanúsítják; 
b.    Az ügyfél nem azonosítható az "Ismerd meg az ügyfeled" jogszabály rendelkezései szerint. 
c.    Abban az esetben, ha a folyószámla-keretszerződés és a termék specifikus dokumentáció (a szerződött terméktől és szolgáltatástól függően) aláírását vagy a számlanyitást követően gondok merülnek fel az ügyfél nyilatkozataival, a megadott/beszedett információkkal, a formával, az ügyféllel aláírt dokumentumok érvényességével, az ügyfél/kedvezményezett személyazonosságának ellenőrzésével és/vagy a pénzeszközök eredetével kapcsolatos eltérésekkel kapcsolatban, amelyek nem oldhatók meg, és amennyiben az ügyfél nem érhető el/nem válaszol a Bank kéréseire, vagy azok más módon/dokumentummal nem teljesíthetők, a Bank mérlegeli az üzleti kapcsolat lezárásának/az ügyfél által megrendelt műveletek végrehajtásának átmeneti korlátozásának lehetőségét, a pénzmosás megelőzésére és szankcionálására vonatkozó jogszabályokban meghatározott valamennyi kötelezettségnek, valamint az egyedi termék/szolgáltatási szerződések rendelkezéseinek megfelelően Az üzleti kapcsolat lezárásáról az ügyfelet értesítik. Az ügyfél jelentős (a Bank által bejelentett) fizetési incidenseket produkált csekkekkel, pénzutalványokkal, váltószámlákkal, és nincs tartozása a Bankkal szemben; 
d.    Az Ügyfél vétkes a fizetési eszközök nem megfelelő használatában, beleértve a fedezetlen csekkek kibocsátását vagy az esedékességkor be nem váltott váltók és kötelezvények kibocsátását; 
e.    Az Ügyfél nem felel meg a Bank jelen Általános Üzletszabályzatának; 
f.    Az ügyfél megtagadja az adatok és információk frissítéséhez szükséges azonosító adatok megadását, vagy hamis, ellentmondásos vagy a nyilvános jegyzékekben, a hatóságok hivatalos weboldalain stb. nem ellenőrizhető adatokat szolgáltat; 
g.    Információ van illegális tevékenységekben (pl. kábítószer-kereskedelem, terrorizmus, szervezett bűnözés, illegális emberkereskedelem vagy a pornóiparban való részvétel) való részvételükről, vagy ilyen illegális tevékenységekben való részvételükkel kapcsolatos nyomozásról; 
h.    Az Ügyfél a számlanyitáskor vagy azt követően hamis adatokat adott meg, vagy a Banknak gyanúja merül fel az Ügyfél nyilatkozatainak valóságtartalmával kapcsolatban; 
i.    Az Ügyfél nem fogadta el a jelen Általános Szerződési Feltételek módosítását; 
j.    Gyanú merül fel az ügyfél pénzforrásának jogszerűségével kapcsolatban; 
k.    A banknak információi/gyanúi vannak a számlák és az azokon lévő összegek felhasználásáról, aminek következtében az ügyfél pénzmosási/terrorizmusfinanszírozási és hírnévkockázatnak teheti ki a bankot; 

4)    A Bank kezdeményezésére, a Bank átvételi elismervénnyel ellátott, névre szóló értesítés alapján, minden egyéb alaki követelmény és bírósági beavatkozás nélkül, a Bank a keret megállapodást egyoldalúan, 2 hónapos felmondási idővel felmondhatja. 
5)    Ha a hitelkeretet határozatlan időre kötötték, bármelyik fél felmondhatja a megállapodást 15 napos felmondási idővel, ha a megállapodás vagy a felhasználás ezt nem tartalmazza. 
6)    Egyoldalúan, a Bank kezdeményezésére, amint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának, a nemzetközi szankciók megsértésének, a csalásnak vagy a jó hírnév és a jogi kockázatokkal járó helyzetek jelentős kockázatával járó helyzeteket azonosítanak, az Art. 6.13. pont (3), (4) és (5) bekezdéseitől eltérően a Bank az Ügyfél értesítésével, határidő betartása, előzetes alaki követelmények teljesítése és bírósági beavatkozás nélkül kezdeményezi az üzleti kapcsolat azonnali hatályú megszüntetését.  

6.14.    A számlanyitásból eredő jogviszony az Ügyfél, meghatalmazott képviselői vagy örökösei kezdeményezésére is megszüntethető a számla minőségét és a számla feletti rendelkezési képességet igazoló dokumentumok alapján. 

6.15.    Az Ügyfél köteles a folyó (fizetési) bankszámla lezárásakor vagy a folyó (fizetési) bankszámla átvezetésének kérésekor a fizetési számla módosítására vonatkozó 258/2017. sz. törvénnyel összefüggésben biztosítani az összes díj és költség, valamint a Banknak járó teljes összeg megfizetéséhez szükséges pénzösszeget rendelkezésre bocsátani. 

6.16.    A területi egység székhelyén a számlazárási kérelem benyújtásának időpontjában, vagy a folyó (fizetési) bankszámla átvezetése iránti kérelem benyújtásakor a fizetési számla váltására vonatkozó 258/2017. számú törvényösszetevővel összefüggésben az Ügyfél köteles a tényleges számlazárás előtt a hatályos előírásoknak megfelelően a Banknak visszaszolgáltatni a fel nem használt vagy hibásan kitöltött csekk/pénzutalvány/váltószámla lapokat. Ellenkező esetben a számlazárási kérelem benyújtásának időpontját követő felhasználásukból eredő károkért kizárólag az Ügyfél felel. Az Ügyfél kijelenti továbbá, hogy a számlazárási kérelem benyújtásának időpontjában nincsenek a hatályos előírásoknak megfelelően személyesen vagy meghatalmazott személyek által aláírt csekkek/pénzutalványok/váltószámlák, és nincsenek már kibocsátott olyan értékpapírok, amelyeket a kedvezményezettek a banki körforgásba helyeznének, tudva, hogy a büntetőjog a hamis nyilatkozatokat bünteti. 
Amennyiben az Ügyfél kéri a számlák lezárását, majd ezt követően csekkek/ pénzutalványok/váltószámlák érkeznek az adott számlákra történő fizetés céljából, és időközben a Bankkal fennálló üzleti kapcsolat nem került lezárásra (az Ügyfél által a Banknál nyitott összes számla lezárásával), az Ügyfél az Általános Üzletszabályzatban foglaltak szerint jár el, kifejezett megbízást a Banknak az adott fizetési eszközben megjelölt számla újbóli megnyitására, vállalva a teljes felelősséget a kifizetéshez szükséges pénzeszközök létrehozásáért, valamint az eszköz elutasításából eredő esetleges következményekért, az adott esetben hatályos egyedi szabályozás szerint. Abban az esetben, ha az Ügyfél a folyó (fizetési) bankszámla átvezetését kéri a fizetési számla megváltoztatására vonatkozó 258/2017. sz. törvényrészlet keretében, és a folyó (fizetési) bankszámlát az Ügyfél által szerződött egyéb szolgáltatásokra használják, a beszedési megbízás és az OTPdirekt szolgáltatás kivételével - például, de nem kizárólagosan hitel, betéti kártya, banki termékek és szolgáltatások moduláris csomagjai/struktúrái, hitelkártya, folyószámlahitel, betétek, befektetési termékek stb, Az ügyfélnek lehetősége van arra, hogy az OTP BANK ROMANIA S.A.-val kötött külön szerződésekben említett feltételek szerint kérje e szolgáltatások megszüntetését. 

6.17.    A folyószámla-(fizetési) számla szerződés, valamint a tranzakciós termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó szerződések - az alapszolgáltatási fizetési számla kivételével - az Ügyfél előzetes értesítése nélkül megszűnnek, ha az Ügyfél számláját 12 hónapon keresztül nem használja fizetésre és bevételezésre (kivéve a Bank által beszedett díjakat és jutalékokat, a Bank által fizetett kamatokat és a Bank által lefoglalással kapcsolatban teljesített kifizetéseket), ha ezen időszak alatt az Ügyfél nem rendelkezik más aktív termékkel (az alábbi kategóriákban: hitelek, takarékszámlák, betétek és befektetési alapok), és ha a számla (k) egyenlege kisebb vagy egyenlő a Bank által lejben vagy más pénznemben meghatározott minimum limitnél, vagy a számlán (számlákon) a folyószámla vezetési díjjal kapcsolatos terhelések vagy a tranzakciókkal kapcsolatos terhelések halmozódtak fel, amelyek meghaladják a számla hitelegyenlegének ellenértékét. A jelen Általános Szerződési Feltételek időpontjában a Bank által meghatározott minimális limit 100 lej vagy ennek megfelelő összeg más pénznemben. Az Ügyfél kifejezetten elfogadja és elfogadja, hogy ebben az esetben a számla a Bank előzetes értesítése nélkül megszüntethető. 
Ezen intézkedés nem vonatkozik azokra az ügyfelekre, akik bár az elmúlt 12 naptári hónapban nem regisztráltak semmilyen tranzakciót a számlájukon, a Bank által beszedett díjakon és jutalékokon, a Bank által fizetett kamatokon és a Bank által a lefoglalásokhoz kapcsolódó kifizetéseken kívül aktív termékekkel rendelkeznek a következő kategóriákból: hitelek, takarékszámlák, betétek és befektetési alapok vagy a Bank által lejben vagy ennek megfelelő más pénznemben megállapított minimális limitet meghaladó hitelegyenleg, amely esetben a Bank a 6. pont rendelkezései szerint értesíti őket.9. pontjának rendelkezései szerint, legalább 15 naptári nappal a szerződés felmondásának időpontja előtt, az értesítési időszak a folyamatban lévő termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó egyedi szerződésekben említett feltételekkel korrelál. 
Az alapszolgáltatással rendelkező fizetési számlák esetében a szerződés megszűnik, ha az Ügyfél számláját több mint 24 hónapig nem használja semmilyen fizetési vagy beszedési műveletre (kivéve a Bank által beszedett díjakat és jutalékokat, a Bank által fizetett kamatokat és a Bank által lefoglalással kapcsolatos kifizetéseket), és ha a számla(k) egyenlege kisebb vagy egyenlő a Bank által lejben meghatározott minimális összeghatárral. A szerződés az ügyfél írásbeli értesítésével szűnik meg, amelyet a számla tényleges lezárása előtt 2 hónappal adnak ki. 

6.18.    A bank fenntartja azon jogát, hogy az ügyfél számláit minden csatornán (bankpénztár, kártya, OTPdirekt, Call Center) zárolja/korlátozza, ha a számlán 6 naptári hónapon keresztül nem történt tranzakció, kivéve a díjakat, jutalékokat, kamatokat, a bank által a letiltással kapcsolatban teljesített kifizetéseket, és kivéve azokat a helyzeteket, amikor az ügyfélnek ebben az időszakban nincs más aktív terméke a következő kategóriákból: hitel, takarékszámla, betét és befektetési alap. 

6.19.    A Bank nem felel semmilyen kárért, amelyet az Ügyfél vagy harmadik személy az Ügyfél számláinak a Bank általi lezárása / zárolása / a számláin végzett műveletek felfüggesztése miatt szenvedhet el. 

6.20.    A számla lezárásának minden esetben az az általános elévülési idő, amelyen belül az Ügyfél kérheti a számla lezárásának időpontjában a számla egyenlegét képező összegek visszatérítését, attól az időponttól kezdődik, amikor a számla lezárásáról szóló értesítést az Ügyfél ténylegesen kézhez vette. Ezen időszak alatt a lezárt számlák egyenlegét a Bank nem kamatozó számlákon tartja. 

6.21.    Az ügyfél köteles a kártyákat a számlazárás tényleges időpontja előtt 30 nappal visszaadni, valamint a Bankkal kötött valamennyi szerződést lezárni. 
 

Hallgatólagos lemondás hiánya
 
6.22. A Banknak az Ügyféllel kötött szerződésből eredő jogai gyakorlásának teljes vagy részleges elmulasztása, illetve a Bank részéről az ilyen szerződésből eredő jogorvoslati lehetőségekkel való késedelmes élés nem akadályozza a Bankot abban, hogy az adott jogot gyakorolja, és nem minősül jogairól való lemondásnak, és semmilyen esetben nem vélelmezhető a Bank hallgatólagos hozzájárulása a tartozás elállásához vagy a tartozásról való lemondáshoz, kivéve, ha az írásban történt. A Bank által az Ügyfelekkel kötött szerződésekben meghatározott bármely feltétel teljesítéséről való lemondás nem minősül a Bank részéről az adott feltétel későbbi teljesítésének követelményéről való lemondásnak. 
 
Jogvita. Alkalmazandó jog 
 

6.23. A Bank és az Ügyfél közötti kapcsolatokra a román jog az irányadó, még abban az esetben is, ha a perre külföldön kerül sor. A Bank jogosult az Ügyféllel szemben a hazai jogszabályok rendelkezéseit ebben a kérdésben, beleértve a Román Nemzeti Bank mint Központi Bank által kiadott kötelező érvényű szabályokat, a nemzetközi szabályokat és szokásokat az azok alkalmazásából eredő bármely jogvitában, még akkor is, ha az Ügyfél az alkalmazásukból eredő veszteségekre vagy károkra hivatkozik. Az Ügyfél nem hivatkozhat a Bankkal szemben arra, hogy nem ismeri ezeket a szabályokat és szokásokat. 

6.24. A Bank és az Ügyfél közötti szerződés megkötéséből, teljesítéséből, megszűnéséből vagy adott esetben értelmezéséből eredő vitákat békés úton kell rendezni. Amennyiben ez nem lehetséges, az ilyen viták rendezésére a bíróságok, valamint a Bankrendszeri Alternatív Vitarendezési Központ (CSALB) illetékes, a hatályos eljárási szabályok szerint. A fogyasztók és a kereskedők közötti alternatív vitarendezésről szóló 38/2015. számú kormányrendelettel létrehozták a Bankrendszeri Alternatív Vitarendezési Központot (CSALB). A kormányrendeletnek megfelelően a 38/2015. sz. 38/2015 számú rendelet értelmében a CSALB jogosult megszervezni és adminisztrálni a fogyasztók és a Román Nemzeti Bank által szabályozott, engedélyezett és felügyelt/ellenőrzött tevékenységet folytató kereskedők, valamint a Romániában tevékenységet folytató külföldi kereskedők fióktelepei közötti, a pénzügyi-banki területen felmerülő viták alternatív eszközökkel történő rendezését. 
A CSALB Bukarestben, a Sevastopol Utca 24, 2. emelet, 1. szektorban található, és a fent említett normatív aktusban előírt alternatív vitarendezési eljárásokhoz szükséges létesítményeket biztosítja. További részletek a www.csalb.ro weboldalon, vagy a 021 9414-es telefonszámon (normál díjszabású számon) érhetők el. A Bank online vásárolt termékeivel és szolgáltatásaival kapcsolatos nézeteltérések békés úton történő rendezése tekintetében az Ügyfeleknek lehetőségük van a SOL platformhoz (online vitarendezés) fordulni, a https://webgate.ec.europa.eu/odr/ linkre kattintva, a "romana" részben. 

6.25 Ha a Bank úgy dönt, hogy az üzleti kapcsolatot felmondja, az Ügyfél jogosult a hatályos jogszabályokban előírt illetékes hatósághoz vagy alternatív vitarendezési mechanizmushoz fordulni:

ANPC - Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
http://reclamatii.anpc.ro/; office@anpc.ro
Cím: 72 Aviatorilor Körút, Bukarest, 1. szektor, postai irányítószám: 011865
Telefon: 021/9551

CSALB - Bankrendszeri Alternatív Vitarendezési Központ 
office@csalb.ro
Cím: Sevastopol Utca 24, 2. emelet, 1. szektor, Bukarest, Románia
Telefon: 021/9414

6.26. Minden költséget, amelyet a Banknak abban az esetben kell viselnie, ha az Ügyféltől kapott utasítások végrehajtása miatt vitába keveredik az Ügyféllel, vagy adott esetben harmadik féllel kerül konfliktusba, a hatályos jogszabályoknak megfelelően az Ügyféltől kell megtéríteni.

6.27. Az Ügyfélnek a Bank által nyújtott termékek vagy szolgáltatások minőségével kapcsolatos írásbeli panaszát a Bank 30 napon belül feldolgozza/15 napon belül a pénzforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatos panaszok esetében, és az Ügyfelet tájékoztatja a megtett intézkedésről, a jelen Általános Üzletszabályzatban és/vagy az egyedi szerződésekben meghatározott kommunikációs eszközökkel. Amennyiben az Ügyfél nem elégedett a panasz megoldásának módjával, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz (www.anpc.ro) fordulhat. 
 

 
Különleges feltételek 


6.28. A jelen Általános Szerződési Feltételek egy vagy több rendelkezésének érvénytelensége nem vonja maga után a Bank és az Ügyfél közötti megállapodás szerinti többi rendelkezés érvénytelenségét. 

6.29. A jelen Általános Szerződési Feltételek kiegészítik a Bank és az Ügyfél között létrejött valamennyi egyezmény, megállapodás, szerződés rendelkezéseit. Abban az esetben, ha a jelen Általános Üzletszabályzat rendelkezései eltérő értelműek vagy ellentétesek a Bank és az Ügyfél között létrejött konkrét egyezményekben, megállapodásokban vagy szerződésekben foglalt kifejezett rendelkezésekkel, ez utóbbiak rendelkezései az irányadóak. 

6.30. Az Ügyfél jelen Általános Üzletszabályzatban felhatalmazza a Bankot, hogy a Banknak járó bármely összeget beszámítsa bármely folyó (fizetési), takarék- és/vagy Junior bankszámlán rendelkezésre álló pénzösszegbe, függetlenül attól, hogy az milyen pénznemben áll rendelkezésre. Az Ügyfél köteles a terhelést saját forrásból fedezni, beleértve a jogosulatlanul igénybe vett folyószámlahitelek büntetőkamatait is. Abban az esetben, ha az Ügyfél számláin nem áll rendelkezésre elegendő fedezet a Banknak járó összegek fedezetére, a Bank jogosult bármely olyan műveletet elvégezni, amely többek között, de nem kizárólagosan a devizaváltás, az Ügyfél folyószámlái és/vagy takarékszámlái közötti átutalás, az Ügyfél bármely folyó (fizetési), takarék- és/vagy Junior bankszámlájáról/számlájára történő bármely összeg megterhelése/hitelezése az esedékes összegek fedezetére. Ha a Bank az Ügyfél által fizetendő összegeket ilyen módon sem hajtja be, jogosult a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően behajtani az esedékes összegeket. 

6.31. Az Ügyfél kijelenti, hogy tudomásul veszi és elfogadja, hogy amennyiben 3 egymást követő hónapban bármely szerződéses szolgáltatással/termékkel kapcsolatban hátralékot regisztrál, a harmadik havi késedelmes összeg nyilvántartásba vételének napját követő naptól kezdve a szolgáltatáshoz/termékhez való hozzáférés felfüggesztésre kerül (a megtakarítási és hiteltermékek kivételével). Amennyiben a termékek/szolgáltatások moduláris banki termék- és szolgáltatáscsomag/struktúra nélkül kerültek megvásárlásra, a hozzáférés felfüggesztésének időtartama alatt az Ügyfél nem tartozik a Banknak a havi előfizetés költségével. Amennyiben a termékeket/szolgáltatásokat moduláris banki termék- és szolgáltatáscsomaggal/struktúrával együtt vásárolták, az Ügyfél csak a moduláris banki termék- és szolgáltatáscsomag/struktúra havi előfizetési díjával tartozik a Banknak. A szolgáltatások csak a hátralék teljes kiegyenlítése után vehetők újra igénybe. 
Ha az Ügyfél 6 egymást követő hónapon keresztül késedelembe esik bármely szerződött szolgáltatással/termékkel, a Banknak jogában áll lezárni a szerződött csomagot/moduláris struktúrát (ha van ilyen), valamint a csomagban/moduláris struktúrában szereplő vagy nem szereplő termékeket és szolgáltatásokat (kivéve a megtakarítási és hiteltermékeket, amelyekre a standard költségelemek lesznek alkalmazandók, ahogyan azok a kért termékekhez kapcsolódó szerződésekben kiemelve vannak). Így az ezekhez kapcsolódó szerződés/szerződések a törvény erejénél fogva, bírósági beavatkozás nélkül, minden további késedelem nélkül és minden egyéb előzetes bírósági vagy peren kívüli alaki intézkedés nélkül (az Ügyfél értesítése nélkül) megszűntnek/felbontottnak tekintendők. 

6.32. A Bank fenntartja a jogot a tranzakciók/szolgáltatások felfüggesztésére, ha tudomására jut, hogy a közös számla társtulajdonosai között vita vagy nézeteltérés van, és mindaddig, amíg nem kap kielégítő bizonyítékot a vita/vitás megszüntetéséről vagy az érintett felek által aláírt hiteles dokumentumot, amely a vita/vitás megszüntetéséről szól, nem engedélyezi a számlán történő tranzakciók végrehajtását. 

6.33. Az Ügyfél nem hivatkozhat a Bankkal szemben a harmadik féllel kötött szerződések feltételeire. 

6.34. A jelen Általános Szerződési Feltételek hatálybalépésének napján, 2023.11.03-án az Általános Szerződési Feltételek és az Általános Banki Feltételek korábbi változatai hatályukat vesztik. Az Általános Üzleti Feltételek módosításáról az ügyfeleket a területi egységek irodáiban történő kifüggesztéssel és a https://www.otpbank.ro honlapon 

 

JOGI SZEMÉLYEKRE ÉS HASONLÓ KATEGÓRIÁKRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS ÜZLETI FELTÉTELEK

1.    Bevezetés

1.1.    A jelen, jogi személyekre és hasonló kategóriákra vonatkozó Általános Szerződési Feltételek (a jelen dokumentumban egyszerűsített módon Általános Szerződési Feltételekként azonosítva) szabályozzák a Bank és minden egyes Ügyfele, jogi személy és hasonló kategória között Romániában és külföldön fennálló kapcsolatokat. A jelen Általános Szerződési Feltételek mind az Ügyfélre, mind a Bankra nézve kötelező érvényűek, szerződéses értékkel bírnak, és az Ügyfél által a tudomásulvételét aláírásával igazoló pillanatától hatályosak. A jelen Általános Szerződési Feltételek az Ügyfél és a Bank között létrejött bármely megállapodás/szerződés szerves részét képezik.
1.2.    A „Bankot” az OTP BANK ROMANIA S.A. képviseli, amely egy duális rendszerű társaság, székhelye Bukarest, 1. szektor,  Buzesti út 66-68 sz., a Nemzeti Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalnál J40/10296/1995 számon bejegyzett, EUID (Egyedi európai azonosító kódja): ROONRC.J40/10296/1995, Egyedi azonosító kódja: 7926069, Adószáma: RO7926069, bejegyezve a Banknyilvántartásba RB-PJR-40-028/1999 számon, személyi adatkezelő száma:2689, jegyzett és befizetett alaptőkéje 2.279.253.360 RON, mind a székhelyén, mind bármely területi egységén keresztül.
1.3.    „Ügyfél” a jelen Általános Szerződési Feltételek értelmében minden olyan jogi személy, illetve hozzá hasonló kategória, amely gazdasági tevékenységet folytat - egyéni vállalkozók, családi vállalkozások, román állampolgárságú vagy az Európai Unió vagy az Európai Gazdasági Térség más tagállamának állampolgárságával rendelkező, a központi iroda, valamint annak bármely román vagy külföldi területi egysége (munkapont, ügynökség, fióktelep, képviseleti iroda stb.) által azonosított természetes személyek, akik Románia területén a törvény által előírt feltételek szerint engedélyezett és/vagy elismert önálló tevékenységet, szakmai gyakorlatot folytatnak, számlatulajdonosok, bármely jogi személy, hasonló kategória, aki a Bank által kínált szolgáltatást vagy terméket igénybe veszi, vagy részesül belőle, beleértve a szerződéskötést megelőző fázist is, vagy bármely olyan személy, akit felhatalmaznak/megbíznak arra, hogy a Bank Ügyfeleinek számláin eljárjon, valamint olyan személyek, akik a múltban a Bank szolgáltatásait igénybe vették.  (Megjegyzés: A hitelintézetekről és a tőkemegfelelésről szóló, a 227/2007. számú Törvénnyel módosított és kiegészített 99/2006. számú sürgősségi rendelet 111. cikk. (2) bek. szerint: „(2) E fejezet alkalmazásában a hitelintézet ügyfelének minősül minden olyan személy, akivel a 18. és 20. cikkben említett tevékenységek során a hitelintézet ügyletet kötött, még akkor is, ha az ügylet nem zárult le, és minden olyan személy, aki a hitelintézet szolgáltatásaiban részesül, beleértve azokat a személyeket is, akik a múltban részesültek a hitelintézet szolgáltatásaiból”).
1.4.    „Tájékoztatás”, a jelen Általános Üzletszabályzat értelmében az ügyfelek tájékoztatásának módja a Bank - Ügyfél kapcsolatában bekövetkező változások tekintetében. 

Hatály: 
1.5.    A jelen Általános Szerződési Feltételek a Bank - Ügyfél kapcsolat általános keretét képezik, és minden szerződéstípusra vonatkoznak, amelyeket adott esetben a Bank és az Ügyfél között létrejött szerződéseken keresztül az egyes termék- vagy szolgáltatástípusokra vonatkozó egyedi rendelkezésekkel kell kiegészíteni. 
A jelen Általános Szerződési Feltételek általánosak és nem kimerítőek, és kiegészíthetők az egységes nemzetközi gyakorlatokkal és a különböző típusú műveletekre vonatkozó gyakorlatokkal, amennyiben ezek léteznek, és a Bank úgy dönt, hogy követi azokat. 
1.6.    A Banknak jogában áll a jelen Általános Szerződési Feltételeket egyoldalúan módosítani, amennyiben azt műszaki, gazdasági vagy jogi természetű körülmények megkívánják.  Az Általános Üzleti Feltételek bármely módosítása a Bank székhelyein történő kifüggesztéssel, illetve a   http://www.otpbank.ro/ weboldalon történő közzététellel kerül az Ügyfél tudomására, és a kifüggesztés napjától számított 6. munkanaptól hatályos.
Amennyiben az Ügyfél a jelen Üzletszabályzat kifüggesztésétől számított 5 (öt) munkanapon belül nem nyújt be írásban kifogást a Bankhoz és/vagy nem kéri a szerződés egyoldalú felmondását, úgy vélelmezni kell, hogy a módosításokat az Ügyfél elfogadta. 
1.7.    A jelen Általános Üzletszabályzatnak az Ügyfélre való alkalmazásától való bármilyen eltérésről a Banknak és az Ügyfélnek kifejezetten írásban kell megállapodnia. 
 

2.    Számlanyitás és -kezelés

Számlanyitás - a termék/szolgáltatás nyújtásának feltétele a folyószámla megnyitása és megléte a Banknál.

2.1.A Bank az Ügyfelek (az Ügyfelet törvényesen/konvencionálisan képviselő személy(ek)) kifejezett kérésére, a Bank által kért dokumentumok alapján, a Bank szabványos formanyomtatványainak kitöltésével, a Bank területi egységein és/vagy alternatív csatornákon keresztül részvénytőke-számlát, folyószámlát nyit, lejben és/vagy devizában, a belsőleg jóváhagyott termékeknek és szolgáltatásoknak megfelelően, valamint betéteket területi egységein és/vagy alternatív csatornákon keresztül. 
2.2.A Bank az üzleti kapcsolat kezdeményezése céljából elektronikus csatornákon keresztül is - kizárólag az online számlanyitási felület és a banki termék- és szolgáltatáscsomag megkötése útján -  folyószámlá(ka)t nyithat. - A jogi személyek és hasonló kategóriák számára a bank honlapján és/vagy a jogi személyek és hasonló kategóriák online regisztrációs folyamatára szolgáló weboldalon elérhető online számlanyitási platform.
2.3.A Bank nem nyit és nem működtet olyan névtelen számlákat, amelyek esetében a tulajdonos személyazonossága nem ismert, megfelelően igazolt, illetve fiktív neveken vezetett számlákat. 
2.4.Az Ügyfél köteles a Bank számára a hatályos jogszabályok, a Bank belső szabályzatainak - beleértve az ügyfélismeretre, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzésére és megakadályozására vonatkozó szabályokat, a devizaszabályzatot stb.-, értelmében, a jogi státuszát igazoló összes iratot, valamint a Bank által kért egyéb igazoló dokumentumokat benyújtani. Az Ügyfelet az általa érvényesen megbízott személyek képviselik. Az Ügyfél a törvényes és jogszabályi kereteken belül kijelölhet a számlán való működésre jogosult személyeket.
2.5.A Bank fenntartja a jogot, hogy kivételes körülmények között az Ügyfél első számlanyitását az összes szükséges dokumentum bemutatása nélkül is elfogadja.
Ilyen esetekben az Ügyfél köteles a teljes dokumentációt 30 naptári napon belül benyújtani. 
Amennyiben a dokumentumok a folyószámla megnyitásától számított 60 naptári napon belül nem kerülnek beszerzésre, a Bank dönthet úgy, hogy az Ügyféllel fennálló üzleti kapcsolatot megszünteti.
Ebben a helyzetben a folyószámla inaktiválható, a jóváírási összeg(ek) az elévülési időn belül az ügyfél rendelkezésére marad(nak).
2.6.Az OTP Bank Romania SA-nál történő számlanyitáshoz szükséges dokumentumokat, a bank követelményeinek megfelelően, eredetiben/másolatban/hitelesített másolatban/felülhitelesítetten/apostille tanúsítvánnyal ellátva/lefordítva kell bemutatni a bank bármely területi egységén keresztül.  A jogi személyek és hasonló kategóriák számára a bank honlapján és/vagy a jogi személy ügyfelek és hasonló kategóriák online regisztrációs folyamatára szolgáló weboldalon elérhető „Online számlanyitási platform” elektronikus csatornák használata esetén - kizárólag az online számlanyitási és banki termék- és szolgáltatáscsomag szerződéskötési platformon keresztül - a dokumentumokat adott esetben másolatban vagy elektronikus formátumban kell benyújtani. 
2.7.Az Ügyfél felhatalmazza a bankot, hogy az alap befektetési jegyeinek visszaváltási tranzakcióját követően a hatályos jogszabályoknak megfelelően visszatartsa az elért nyereséghez kapcsolódó adót.  Az Ügyfél egyben felhatalmazza a Bankot, hogy a visszatartott adó megfizetéséhez szükséges műveleteket elvégezze.
2.8.Az ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy a hatályos rendelkezések szerint a forrásadó-rendszer hatálya alá tartozó ügyletekhez kapcsolódó adót visszatartsa. Az Ügyfél egyben felhatalmazza a Bankot, hogy a visszatartott adó megfizetéséhez szükséges műveleteket elvégezze.
2.9.A Bank megtagadhatja az Ügyfél által megrendelt számlanyitást/termékszerződést vagy műveletvégzést, amennyiben az Ügyfél:
a) Nem tartja be a hatályos jogszabályokat;
b) Hamis, elégtelen, hibás vagy hiányos információkat szolgáltat;
c) Gyanút kelt a bejelentett vagy a benyújtott dokumentumok valóságtartalmát illetően;
d) Imázskockázatot jelenthet a Bank számára, vagy nem felel meg a Bank vagy az OTP Csoport stratégiáival vagy politikáival összeegyeztethető kockázati profilnak.  
e) Megtagadja a Bank belső szabályzatának megfelelően a Bank által kért formában történő teljes vagy részleges információszolgáltatását. 
Amennyiben a bank megtagadja az üzleti kapcsolat létrejöttét/számlanyitást, az ügyfélnek jogában áll az illetékes hatósághoz fordulni.
A számlákhoz bármely területi egységen keresztül vagy elektronikus csatornákon keresztül lehet hozzáférni, az Ügyfél és a Bank között aláírt szerződések alapján.
2.10.A FATCA és CRS jogszabályoknak való megfelelés érdekében, amennyiben a személyes adatok vagy az elvégzett műveletek a FATCA és CRS kritériumok közé tartoznak, az ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy továbbítsa ezeket az információkat az amerikai adóhatóságoknak (IRS), illetve a NAH-nak.
FATCA - The Foreign Account Tax Compliance Act egy 2010. március 18-án elfogadott és 2014. július 1-jén hatályba lépett, a http://www.treasury.gov/resource -on tanulmányozható jogszabály, amely kötelezi az Egyesült Államok (USA) adófizetőit - beleértve azokat is, akik az USA-n kívül élnek vagy tevékenykednek -, az USA-n kívüli pénzügyi eszközök közvetlen vagy közvetett birtoklásának bejelentésére. Ugyanez a jelentéstételi kötelezettség vonatkozik az amerikai adófizetők nevében eszközöket kezelő hitelintézetekre is. 
Országhatárokon átnyúló pénzügyi (Common Reporting Standard) - CRS. A pénzügyi információk cseréjére vonatkozó globális szabványt és az automatikus információcseréről szóló többoldalú megállapodást az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) Európai Bizottsága kezdeményezte. Románia a jogi keretet az európai rendelkezéseknek az Adóeljárási Törvénykönyvről szóló 207/2015. sz. törvénybe történő átültetésével biztosítja, amely 2016. január 1-jén lépett hatályba.
2.11.Az alábbi személyek a hatályos jogszabályoknak megfelelően szabadon rendelkezhetnek a nyitott számlákon (folyószámlán, betétszámlán stb.) tartott összegekkel:
a)    törvényes képviselők vagy adott esetben szerződéses képviselők, a képviseleti jog írásbeli visszavonásáig, az Ügyfél alapító okiratai/az Ügyfél által adott, a törvényes képviselők által elfogadott megbízás alapján;
b)    más személyek, a hatályos jogszabályokban meghatározott különleges feltételek mellett.
2.12.Amennyiben vita merül fel az Ügyfél számláján tranzakciók végrehajtására jogosult személyek kinevezésével, korlátozásával vagy megbízásának visszavonásával kapcsolatban, a Bank jogosult az Ügyfél számlájához való hozzáférésüket a vita rendezéséig a Bank által e tekintetben kapott meggyőző bizonyítékok alapján blokkolni, miután az Ügyfél a jelen Általános Üzleti Feltételek aláírásával ehhez előzetesen hozzájárult.
Abban az esetben, ha a Bank bármilyen módon tudomást szerez arról, hogy az Ügyfél üzlettársai/részvényesei/ügyvezetői/meghatalmazottjai között bármilyen jellegű nézeteltérés/konfliktus/ellentmondás merül fel, a Banknak jogában áll bármely megbízás végrehajtását (pl.: a számlán történő jóváírás/terhelés, a Bankkal kötött bármely konkrét szerződés szerinti megbízás stb.) határozatlan időre felfüggeszteni, amíg a helyzet a Bank számára megfelelő formában és tartalommal rendelkező dokumentumok alapján tisztázásra nem kerül. Amennyiben a helyzet ésszerű időn belül nem tisztázódik, a Bank dönthet a szerződéses kapcsolat megszüntetéséről. Az Ügyfél mentesíti a Bankot minden olyan közvetlen vagy közvetett kárért való felelősség alól, amelyet az Ügyfél és/vagy harmadik fél ilyen helyzet bekövetkezése miatt szenvedhet el. 
2.13.A Bank egyedi azonosító kódot biztosít az Ügyfél számára a fizetési megbízás megfelelő kezdeményezése vagy végrehajtása céljából. A jelen dokumentum alkalmazásában az egyedi azonosító kód a folyó (fizetési) bankszámla IBAN-kódját jelenti. A fizetési megbízás valamennyi, a fizető fél vagy a kedvezményezett által a pénzforgalmi szolgáltatójának adott, a fizetési művelet végrehajtását kérő utasítás.
2.14.Olyan helyzetekben, amikor a Bank:
a)  nem tudja azonosítani az ügyfelet, és az ügyfél személyazonosságát dokumentumok és adott esetben jogi/nyilvános forrásokból szerzett információk alapján ellenőrzi;
b)    nem tudja azonosítani, adott esetben, a tényleges kedvezményezettet;
c)    nem szerez információt az üzleti kapcsolat céljáról és jellegéről, 
az adott esettől függően, köteles az ügylet végrehajtása, az üzleti kapcsolat megkezdése vagy megszüntetése céljából a számlákat terhelés és/vagy jóváírás tekintetében zárolni, és ezt haladéktalanul jelenteni a Pénzmosás Elleni Nemzeti Testületnek. 
Amennyiben a bank az üzleti kapcsolat megszüntetése mellett dönt, az ügyfélnek jogában áll az illetékes hatósághoz fordulni.
2.15.Az Ügyfél kijelenti, hogy soha nem rendelkezett folyószámlával az OTP Bank Romania SA-nál (vagy a Robank SA/Millenniumnál). Ellenkező esetben az Ügyfél kijelenti, hogy az adott számlán nem tartott és nem bocsátott ki fizetési eszközöket (csekk/ fizetési igérvény/váltó).
Amennyiben az Ügyféllel való üzleti kapcsolat újrakezdésekor (a folyószámla ugyanazon ügyfélkóddal történő megnyitásakor) elvégzett ellenőrzéseket követően megállapítást nyer, hogy a kérelmező birtokában az OTP Bank Romania SA-tól (vagy a Robank SA/Millenniumtól) származó, a Bankkal nem rendezett vagy neki vissza nem adott (visszautasított, kifizetett vagy érvénytelenített / elveszett / ellopott / megsemmisített, a csekkekre, váltókra és fizetési ígérvényekre vonatkozó hatályos rendeletekkel vagy törvényekkel összhangban bejelentett)  terhelési eszközei voltak, az Ügyfélnek fontolóra kell vennie, a hatályos jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a törlési eljárás kezdeményezését. Abban az esetben, ha a csekkek/fizetési ígérvények/váltók azon számlákra érkeznek befizetésre, amelyekre az adott eszközök kibocsátásra kerültek, az Ügyfél az Általános Szerződési Feltételekben kifejezett megbízást ad a Banknak az adott fizetési eszközben megjelölt számla újbóli megnyitására, és ő (az Ügyfél) teljes felelősséget vállal a kifizetéshez szükséges pénzeszközök létrehozásáért, valamint az eszköz kifizetéséből vagy elutasításából eredő esetleges következményekért, az adott esettől függően a hatályos egyedi szabályozásoknak megfelelően. Az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bankkal való üzleti kapcsolat megszűnése és a Bankkal való kapcsolat újrakezdésének időpontja között kibocsátott fizetési eszköz (csekk, fizetési igérvény, váltó) a CIP-ben (Fizetési Incidensek Központjában) történő regisztrációhoz vezet.
2.16.Abban az esetben, ha az Ügyfél az általa vezetett folyószámlák közül egy vagy több folyószámla lezárását kéri, anélkül, hogy a Bankkal fennálló üzleti kapcsolatát megszüntetné, és ezt követően csekkek/fizetési igérvények/váltók érkeznek ezekre a számlákra fizetésre, az Ügyfél az Általános Szerződési Feltételek által kifejezett felhatalmazást ad a Banknak az adott fizetési eszközben megjelölt számla újbóli megnyitására, ő (az Ügyfél) teljes felelősséget vállal a kifizetéshez szükséges pénzeszközök létrehozásáért, valamint az eszköz kifizetéséből vagy visszautasításából eredő esetleges következményekért, az adott esettől függően a hatályos egyedi szabályoknak megfelelően.
2.17.Továbbá, ha az Ügyféllel való üzleti kapcsolat újraindításakor (folyószámla nyitásakor ugyanazon ügyfélkódon) elvégzett ellenőrzéseket követően kiderül, hogy a kérelmezőnek a Bank terhére áthárított díj- és/vagy jutaléktartozása van, az üzleti kapcsolat csak azt követően folytatódik, hogy az Ügyfél ezeket a díjakat és/vagy jutalékokat megfizette.

Változások az azonosító adatokban
2.18.Az Ügyfél vállalja, hogy a Bankot írásban, legfeljebb 5 munkanapon belül tájékoztatja a saját helyzetében, saját azonosító adataiban és/vagy törvényes meghatalmazottjainak/képviselőinek azonosító adataiban bekövetkezett változásokról (pl.: tevékenység felfüggesztése, fúziója, megszűnése, szétválása, részvényesek/társak/alapító tagok változása, azonosító adatok változása stb.), hogy azok a műveletek végzésének időpontjában a Bank adatbázisában rögzítésre kerüljenek. Az ügyfél köteles bemutatni a bekövetkezett változásokkal kapcsolatos dokumentumokat. Ellenkező esetben az Ügyfél viseli mindazokat a következményeket, amelyek a Banknak e változások tekintetében fennálló tudomásulvételének elmaradásából erednek. A bank nem felelős a végrehajtott és a fenti okból a számlatulajdonosra nézve hátrányos műveleteket illetően.
A Banknak küldött közleményt akkor kell a Bank által átvettnek tekinteni, ha azt a közlemény Ügyfélnél lévő példányán a Bank bélyegzője, illetve adott esetben a Bank által aláírt átvételi elismervény igazolja azt.   Ha a Bank bármilyen módon és bármilyen jogi/nyilvános forrásból (pl. RECOM, egyéb nyilvántartások stb.) tudomására jut, hogy az Ügyfél társult tagjainak/részvényeseinek/ügyvezetőinek/meghatalmazottjainak szerkezetében és/vagy megbízatásuk határában bármilyen jellegű változás következik be, a Banknak jogában áll bármely művelet végrehajtását határozatlan időre felfüggeszteni a helyzetet tisztázó dokumentumok benyújtásáig.
2.19.A Bank a következő esetekben saját kezdeményezésére lekérdezheti a Nemzeti Cégjegyzékhivatal adatbázisát/egyéb nyilvántartásokat:

  •  A Bank által megvalósított, az ügyfél, illetve annak képviselőire vonatkozó, időszakos ellenőrzései esetén;
  • Ha az ügyfél tevékenységével kapcsolatban (bármilyen) gyanú merül fel, és az ügyfél 2 héten belül nem nyújtja be a Bank által kért Megfelelőségi Tanúsítványt/dokumentumokat az adatok frissítésére vonatkozóan.
    Ezekben a helyzetekben a Bank összehasonlíthatja a saját rendszereiben tárolt, az ügyfelek által szolgáltatott adatokat a nyilvános adatbázisokban tárolt adatokkal. Amennyiben a Bank eltéréseket észlel a névben, az alapítás időpontjában, az Nemzeti Cégjegyzékhivatalnál szereplő nyilvántartási kódban, a jogi formában, a fő TEÁOR-ban, a székhely címében, a bevétel összegében, az ügyvezetők és a részvényesi/társi struktúrában, a Bank az Ügyfél adatainak frissítése érdekében az Ügyfél előzetes értesítése nélkül is módosíthatja ezeket az adatokat a rendszereiben.
  • Az üzleti kapcsolat kezdeményezése esetén;

2.20.Az Ügyfél elfogadja, hogy az Ügyfél által megadott adatok Bank általi ellenőrzéséből eredő díjak, költségek - ideértve a Nemzeti Cégjegyzékhivatal/egyéb nyilvántartások adatbázisának lekérdezését is - az Ügyfél számláját terhelik a tranzakció időpontjában érvényes Díj- és jutalékjegyzékben (Brosúra) foglaltak szerint.
2.21.Ha két vagy több szervezet, a Bank ügyfelei egyesülnek, a beolvasztó szervezet kódja megmarad az informatikai alkalmazásban, és a beolvasztott szervezet IBAN-kódjait nem veszi át a beolvasztó szervezet. A Bank ügyfelének minősülő jogalanyok szétválása esetén a szétválásból eredő minden egyes jogalany számára új ügyfélkódok kerülnek kiosztásra. 
Az ügyfél kijelenti, hogy tájékoztatást kapott arról, hogy a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a Nemzeti Cégnyilvántartási Hivatalnál/egyéb nyilvántartásokban történő törlését követően az abszorbeált vagy szétválasztott szervezetek számláin nem lehet további tranzakciókat (pl. kifizetéseket és bevételeket) végrehajtani. Az Ügyfél teljes felelősséget vállal a törlés nyilvántartásba vételének időpontját követően megrendelt műveletekért, a Bank mentesül minden olyan közvetlen vagy közvetett kárért való felelősség alól, amely az Ügyfelet vagy harmadik személyt érheti. 
2.22.A Bank ügyfelének (pl. kereskedelmi társaság, hasonló kategóriák stb.) tevékenységének felfüggesztése esetén, amelyet a Nemzeti Cégjegyzékhivatalnak/egyéb nyilvántartásoknak benyújtott regisztrációs okmányok bemutatásával igazol, az ügyfél kérésétől függően a folyószámla nyitva tartható vagy lezárható.
Ha az ügyfél a folyószámla nyitvatartása mellett döntött, és egy idő után dokumentumokkal igazolja, hogy újraindította tevékenységét, akkor a Bank ezt a helyzetet új folyószámlanyitásként kezeli, és az ügyfélnek a számlanyitáskor be kell mutatnia a szükséges dokumentumokat.

Folyószámla banki tranzakciók 
2.23.A Bank az Ügyfelei számára nyitott számlákon a Bank és az Ügyfél képviselői által írásban vagy a Bank és az Ügyfél között egyeztetett más módon, a számlán rendelkezésre álló pénzeszközök erejéig és a hatályos román jogszabályoknak, illetve a nemzetközi banki szabályoknak és szokásoknak megfelelően hajtja végre a műveleteket. 
2.24.Az ügyfél köteles az ügyleteket a jogszabályi rendelkezések és az egyedi szerződések rendelkezéseinek szigorú betartásával, valamint az ügyletek lebonyolításához szükséges helyes és teljes körű információk megemlítésével végrehajtani. A Bank a nemzeti és nemzetközi törvényekkel és szabályozásokkal összhangban jár el az egyes országokkal, szervezetekkel és személyekkel szembeni (kereskedelmi, pénzügyi, pénzeszközök átutalására vonatkozó) korlátozásokkal/szankciókkal/embargókkal, valamint a potenciálisan polgári és katonai felhasználású termékek vagy technológiák („kettős felhasználású termékek”) stb. exportjának korlátozásával kapcsolatban. A Bank kifejezetten fenntartja a jogot, hogy elhalassza/visszautasítsa/visszavonja/blokkolja az Ügyfélnek a Banknál nyitott számláin keresztül végrehajtott bármely tranzakcióját, amennyiben nem tartja be ezeket a szabályokat, vagy amennyiben az Ügyfél olyan tranzakciót hajt végre, amelyet a Bank „kockázatos” országok/jogalanyok érintettségének tekint, vagy amellyel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy az érintett személyek/jogalanyok/országok szerepelnek a szankciókat vagy embargót előíró nemzetközi listákon. A Bank nem vállal felelősséget semmilyen féllel szemben az Ügyfelei vagy harmadik felek által elszenvedett közvetlen/közvetett, vagyoni/szellemi veszteségért, kárért vagy késedelemért, amely az Ügyfeleknek a Banknál nyitott számlákon keresztül végrehajtott tranzakcióinak a fent említett okok miatti meghiúsulásából ered.
2.25.Az Ügyfél vállalja, hogy a Bank által kínált termékeket és szolgáltatásokat a vonatkozó jogszabályi rendelkezések és az egyedi szerződésekben foglaltak szigorú betartásával veszi igénybe. A Bank köteles betartani a nemzetközi szankciók alkalmazására vonatkozó valamennyi jogszabályi követelményt, és a nemzeti és nemzetközi törvényekkel és rendeletekkel összhangban jár el az egyes országokkal, szervezetekkel és személyekkel szembeni (kereskedelmi, pénzügyi, pénzeszközök átutalására vonatkozó) korlátozások/szankciók/embargók tekintetében, valamint a potenciálisan polgári és katonai felhasználású áruk és technológiák („kettős felhasználású termékek”) exportjára vonatkozó korlátozásokkal kapcsolatban https://www. ancex.ro/?pag=7) stb. A Román Nemzeti Bank az a felügyeleti hatóság, amely jogosult a Banknak a fenti követelményeknek való megfelelését és végrehajtását ellenőrizni. (https://www.bnr.ro/Implementarea-sanctiunilor-internationale-15172-Mobile.aspx). E tekintetben a Bank kifejezetten fenntartja a jogot, hogy megtagadja az ügyfelek számára bizonyos termékkategóriák nyújtását, felfüggessze/korlátozza az ügyfelek jogát a tulajdonukban lévő termékek és/vagy szolgáltatások használatára és/vagy korlátozza az ügyfelek tulajdonában lévő bizonyos termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférést, abban az esetben, ha az ügyfelek nem tartják be a fent említett előírásokat, vagy ha az ügyfelek a Bank termékeit és/vagy szolgáltatásait „magas kockázatú” országok/szervezetek bevonásával veszik igénybe, vagy ha olyan elemeket/információkat azonosít, amelyekből úgy tűnik, hogy az illetékes nemzetközi hatóságok/szervek szankciókat vezettek be az ügyletben részt vevő fizikai/jogi személyekkel szemben (http://www.mae.ro/node/1549). Ezekben az esetekben a Bank jogosult továbbá minden olyan intézkedést megtenni, amelyet megfelelőnek tart annak érdekében, hogy megelőzze/elhárítsa/megszüntesse a Bankot esetlegesen fenyegető hírnévkockázatot, valamint hogy biztosítsa a Bank számára a csalás, a pénzmosás, a terrorizmus finanszírozása, a büntetőjog által előírt bármely más cselekmény megelőzésére és leküzdésére vonatkozó kötelezettségeinek, valamint a Banknak a gazdasági szankciókkal sújtott személyeknek vagy szervezeteknek nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos kötelezettségeinek teljesítését. A Bank nem felel senkivel szemben semmilyen közvetlen/közvetett, anyagi/szellemi veszteségért, kárért vagy késedelemért, amelyet Ügyfelei vagy harmadik felek szenvednek el, és amely bármilyen módon abból ered, hogy az Ügyfél a fent említett okok miatt nem tudja használni a Bank tulajdonában lévő termékeket vagy szolgáltatásokat.
2.26.Az Ügyfél köteles betartani a Banknak a Bank székhelyein vagy a Bank honlapján közzétett üzleti napjait és nyitvatartási idejét.
„Banki munkanap” - a hét minden olyan napja, kivéve a szombatot, a vasárnapot és a nemzeti és/vagy törvényes ünnepnapokat, amelyen a romániai hitelintézetek nyitva tartanak és banki tevékenységet végeznek, valamint a levelező bankok/külső elszámoló fizetési rendszerek által munkanapnak tekintett bármely más nap a rajtuk keresztül végrehajtott fizetési műveletek esetében. 
A fizetési műveletek tekintetében a „Banki munkanap” a hét bármely olyan napját jelenti, amelyen a Bank azokat, az egyes megbízástípusokra vonatkozó időkorlátoknak megfelelően, teljesítheti.

Műveletek engedélyezése. Elfogadás. Visszavonás.
2.27.Az Ügyfél belső és külső elszámolási dokumentumai akkor tekintendők a Bankhoz beérkezettnek, ha azokat a pultnál, munkaidőben a nyilvánossággal vagy távoli hozzáférésű fizetési eszközökön keresztül, egyedi szerződések alapján továbbították vagy letétbe helyezték és nyilvántartásba vették.. A nyitvatartási idő a területi egységekben jól látható helyen és/vagy a bank honlapján kerül kifüggesztésre.
„Nyitvatartás”: a munkanap azon időszaka, amely alatt a Bank az Ügyfél törvényes képviselője/megbízottja számára lehetővé teszi a belépést területi egységeibe a banki műveletek elvégzése céljából, az egyes művelettípusokra vonatkozó, az Ügyféllel hirdetmény útján vagy más módon közölt konkrét zárási idő szerint(cut-off time). 
2.28.Az Ügyfél utasításának teljesítése érdekében, a fizetési műveletet annak végrehajtása előtt jóvá kell hagyni, azaz az Ügyfélnek beleegyezését kell adnia az adott fizetési művelet végrehajtásához 
A hozzájárulás a következőkből áll: 
a)    papíralapú tranzakciók esetén - az Ügyfél törvényes/szerződéses/meghatalmazott képviselőinek holografikus aláírása a Bankhoz benyújtott aláírásmintának megfelelően.
b)    a távoli hozzáférésű fizetési eszközökön keresztül megrendelt tranzakciók esetében, az egyedi szerződésekben meghatározottak szerint. 
2.29.Az Ügyfél nem vonhatja vissza a Fizetési megbízást, ha azt a Bank már megkapta. 
2.30.A Bank garantálja az Ügyfél utasításainak megfelelően a lejben és/vagy valutában történő tranzakciók időbeni és helyes végrehajtását, amennyiben:
a)    a Bankhoz benyújtott dokumentumok olvashatóak, megfelelően kitöltöttek és a meghatalmazottak által aláírtak, a hatályos jogszabályoknak és a Bank szabályzatának megfelelően;
b)    A Bank a műveletek végrehajtásához szükséges valamennyi információ birtokában van, és a Bank nem köteles ellenőrizni ezen információk hitelességét;
c)    Az Ügyfél számláján elegendő fedezet van a kifizetések és a kapcsolódó díjak teljesítéséhez;
d)    Nem áll fenn a számláról történő kifizetések megtiltása a Bank által kapott végrehajtható jogcím vagy más hasonló helyzet miatt;
e)    Az ügyfélnek nincs esedékes tartozása a Bankkal szemben;
f)     a művelet megfelel a hatályos jogszabályoknak, valamint a hatályos banki szabályoknak;
g)    Az Ügyfél a Bank kérésére bemutatja a Banknak a kért tranzakciókat alátámasztó dokumentumokat;
h)    a 2.8., 2.11. és/vagy 2.16. pont rendelkezéseivel kapcsolatban nem merülnek fel aggályok;
i)     a Banknak nincs alapos oka kételkedni a fizetési megbízások hitelességében/megfelelőségében azok tartalma vagy az Ügyfél aláírása tekintetében.
2.31. A Bank megtagadhatja az Ügyfél által továbbított utasítások végrehajtását anélkül, hogy bármilyen helyzetben felelősséggel tartozna az Ügyfelet esetlegesen ért károkért, ha:
a)    A Banknak gyanúja merül fel az Ügyféllel vagy az Ügyfél által kért művelettel kapcsolatban az Ügyfél ismeretéről szóló jogszabályok, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló jogszabályok rendelkezései értelmében, valamint a fent említett jogszabályok be nem tartása esetén;
b)    Az ügyfél által megrendelt ügyletek az alkalmazandó nemzeti vagy nemzetközi jogszabályok által előírt korlátozások/szankciók hatálya alá tartoznak;
c)    Az Ügyfél a Bank kérésére, amikor a Bank ezt szükségesnek tartja, nem bocsát a Bank rendelkezésére minden olyan dokumentumot és/vagy nyilatkozatot, amely a Bankon keresztül végrehajtott műveletek igazolására és/vagy az Ügyfél valós helyzetének megállapítására szolgál.
2.32. Devizabeszedés esetén az Ügyfél kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy az Ügyfél számláján a kapott beszedési üzenetben megjelölt számla pénznemében írja jóvá a devizát, és automatikusan a Bank szokásos árfolyamán váltsa át a devizát, ha a kapott deviza eltér a kapott beszedési üzenetben megjelölt számla pénznemétől, és ha az Ügyfél nem rendelkezik a kapott pénznemben vezetett számlával.
2.33.Az árfolyam elérhető a Bank területi egységeinél vagy közvetlenül a Bank honlapján, és folyamatosan frissül a Bank devizavételi és -eladási ajánlatainak megfelelően.
2.34.Olyan devizás fizetések esetén, ahol az Ügyfél nem rendelkezik nyitott számlával az átutalandó pénznemben, az Ügyfél kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy a fizetést az Ügyfél által a fizetési megbízásban megjelölt folyószámla megterhelésével, a Bank szokásos árfolyamán történő automatikus átváltással bonyolítsa le. Ezek a fizetések az átutalt pénznemnek megfelelően kerülnek felszámításra, a pénznemben történő fizetésekre vonatkozó díjak és jutalékok díjszabása szerint.
Az Ügyfél számlájának megterhelésére szolgáló deviza dátuma nem lehet korábbi, mint az az időpont, amikor a fizetési művelet tárgyát képező összeg a számlán megterhelésre kerül. 
2.35.A nemzeti elektronikus fizetési rendszereken keresztül érkező, nemzeti pénznemben történő beszedések esetén az Ügyfél kifejezett megbízást ad a banknak, hogy a beszedési üzenetben megadott pénznemet írja jóvá az Ügyfél folyószámláján. Ha az ügyfél nem rendelkezik folyószámlával a kapott beszedési üzenetben megadott pénznemben, vagy az üzenetben megadott számla nem folyószámla, a bank visszaküldi a pénzt.
2.36.A Bank fogadja (átveszi)/elfogadja teljesítésre a fizetési megbízásokat és a terheléses fizetési eszközöket (csekk, fizetési igérvény, váltó) az adott napra vonatkozóan a Bank a székhelyein a megadott időpontig. Az ügyfél köteles a terheléses fizetőeszközöket a bankhoz elszámolásra benyújtani, a rájuk vonatkozó hatályos jogszabályokban meghatározott törvényes határidőkön belül, hogy a bank a beszedésükhöz szükséges időn belül bemutathassa azokat kifizetésre. A bank nem felel azért, ha az ügyfél nem tartja be a fenti feltételeket. 
Az ügyfél köteles tisztában lenni a fizetési megbízásra vonatkozó jogszabályi rendelkezésekkel és szabályzatokkal.
2.37.A fizetési megbízás beérkezésének időpontja az a pillanat, amikor a fizetési megbízás beérkezését követően és a Bank által a jelen Általános Szerződési Feltételekben előírt, a feldolgozás módjára vonatkozó feltételek Bank általi ellenőrzését követően az Ügyfél által közvetlenül elküldött fizetési megbízás a Bank által teljesíthető.
2.38.A Bank fenntartja magának a jogot, hogy saját szabványai szerint terhelési eszközöket (csekkeket, fizetési ígérvényeket és váltókat) bocsásson ki a jogosult jogi személyek részére, de fenntartja magának a jogot, hogy ezen eszközök kibocsátását indoklás nélkül megtagadja.
2.39.Az Ügyfél kijelenti továbbá, hogy tudomásul vette és tudatában van annak, hogy az Ügyfél kötelezettsége, hogy a fizetési eszközök (fizetési ígérvények és váltók) esetében, amelyek esedékessége megegyezik a fizetési bemutatás napjával, rövidebb, mint a fizetési bemutatás napja vagy a látra szóló (blankó),  a SENT* elektronikus fizetési rendszeren keresztül  elszámolásra benyújtott  fizetési eszközök esetében, legkésőbb a bemutatás napjától számított következő banki napon, de legkésőbb 13:00 óráig köteles a teljes kifizetéshez szükséges pénzeszközt rendelkezésre bocsátani. 
 A fizetési eszközök (fizetési ígérvények és váltók) esetében, amelyek a fizetésre történő bemutatás napját követő következő napon esedékesek, az Ügyfél köteles legkésőbb az eszközben meghatározott esedékességi napon (vagy az első banki napon, ha az esedékesség napja nem munkanapra esik), de legkésőbb 15.00 órakor a teljes kifizetéshez szükséges pénzeszközöket rendelkezésre bocsátani. Amennyiben az Ügyfél ezen kötelezettségeinek nem tesz eleget a fent kifejezetten megjelölt időpontokban és határidőkön belül, a Bank jogosult a fizetési eszközök feldolgozására és a részleges vagy teljes visszautasítás rögzítésére, adott esetben a vonatkozó visszautasítások azonnali megküldésére a SENT felé, hogy az a Fizetési Incidensek Központjában a RNB 1/2012 számú Rendeletének rendelkezéseivel összhangban nyilvántartásba kerüljön, még akkor is, ha a fent említett határidők után az Ügyfél rendelkezik a szükséges pénzeszközökkel, felmentve ezzel a Bankot minden felelősség alól a későbbi következmények és/vagy az Ügyfél és/vagy harmadik fél által a kialakult helyzet miatt követelt közvetlen vagy közvetett károk tekintetében. 
Az Ügyfél kijelenti, hogy tudomással bír arról is, hogy a fizetési eszközök (fizetési ígérvények és váltók) esetében, amelyek lejárati dátuma megegyezik a kifizetésre történő bemutatás napjával, a kifizetésre történő bemutatás napjánál rövidebb, vagy látra szóló (blankó), a Bank a kifizető Ügyfél folyószámlájáról teljesíti a kifizetést, csak a fizetés bemutatásának napját követő banki munkanapon (ahol a fizetés bemutatásának napja az a nap, amikor a fizetési eszközök (fizetési ígérvények és váltók) a Bankhoz SENT-ben beérkeznek), vagy adott esetben rögzíti a részleges vagy teljes visszautasítást, a fent említett, az Ügyfél által a pénzeszközök biztosítására megjelölt határidő lejárta után, valamint a fizetési eszközök (fizetési ígérvények és váltók) esetében, amelyek a fizetésre történő bemutatás napját követő következő napon esedékesek, a fizető Ügyfél folyószámlájáról az eszközben meghatározott esedékességi napon (vagy az első banki napon, ha az esedékesség napja nem munkanap) teljesíti a kifizetést, vagy a fent említett, az Ügyfél által a pénzeszközök biztosítására megjelölt határidő lejárta után rögzíti a részleges vagy teljes visszautasítást, adott esetben. A Bank fenntartja a jogot, hogy az Általános Üzletszabályzat 2013. augusztusi kiadásának hatályba lépése előtt fennálló fizetési módhoz térjen vissza, azaz a fizető ügyfél folyószámláját a fizetési napon megterhelje a fizetési nappal megegyező vagy annál rövidebb, látra szóló (blankó) fizetési ígérvények és váltók esetében, az ügyfelek előzetes értesítése és a Bank velük szembeni intézkedésének indokolása nélkül.

*SENT (a TRANSFOND S.A. által kezelt nettó alapú Elektronikus elszámolási Rendszer) a kis értékű (50.000 lej alatti) átutalási megbízások bankközi elszámolására szolgál: SEPA vagy nem SEPA típusú átutalási megbízások napi több elszámolási ülésszakon keresztül, valamint a beszedési megbízások és terhelési megbízások (csekk, fizetési igérvény, váltó) elszámolására.  

Bankközi fizetési átutalás - számlák közötti pénzátutalás, amikor a kedvezményezett számlája a Banktól eltérő hitelintézetnél vagy az Államkincstárnál van nyitva.

2.40.A Bank a nemzeti és nemzetközi egyezményeknek és jogszabályoknak megfelelő formátumú fizetési megbízást és fizetési rendszert fogad el.
2.41.A fentiekre tekintettel a Bank az Ügyfél fizetési megbízásait annyiban teljesíti, amennyiben a szükséges fedezet rendelkezésre áll, és az a számla, amelyről a fizetési megbízás érkezett, nem került hozzáférhetetlen állapotba bírósági határozat, jogerős végrehajtható jogcím, az illetékes hatóságok vagy bűnügyi nyomozó szervek által a hozzáférhetetlenség időpontjában hatályos jogszabályok szerint kiadott hozzáférhetetlenségi aktus miatt, valamint amennyiben az Ügyfél nem sértette meg a Bankkal szemben vállalt kötelezettségeit, és a megbízások nem okoznának kárt a Banknak.
2.42.A Bank fenntartja a jogot a banki csatorna, az elektronikus rendszer használatának és a fizetési megbízás formátumának megválasztására, amelyet az Ügyfél megbízásainak teljesítése során folytat.
2.43.A Bank nem köteles ellenőrizni az Ügyfél által a megbízásban megadott kedvezményezett azonosító tulajdonságait. 
2.44.A Bank értesíti az Ügyfelet abban az esetben, ha a levelező bank/kedvezményezett bank nem teljesíti a fizetési megbízást vagy az általa át nem vett/ nem elfogadott utasítást. Ebben az esetben az Ügyfél kérésére a Bank vizsgálatot folytat, és tájékoztatja az Ügyfelet a vizsgálat eredményéről.
2.45.Ha a Bank részéről a teljesítés megtagadása objektíve indokolt, azaz a fenti 2.26. cikkben foglalt feltételek közül legalább egy nem teljesül, a fizetési megbízás nem tekinthető beérkezettnek. 
2.46.A bank biztosítja, hogy a fizetési megbízás kézhezvételét követően a fizetési művelet összege legkésőbb a következő munkanap végéig jóváírásra kerüljön a kedvezményezett bankszámláján. 
2.47.Az Ügyfél és a Bank megállapodnak abban, hogy az EU-n vagy az EGT-n belül az EU és az EGT országainak nemzeti pénznemében végrehajtott egyéb határokon átnyúló fizetési műveletek teljesítési ideje a fizetési megbízás kézhezvételétől számított legfeljebb 4 munkanap. 
2.48.A Bank az Ügyfél rendelkezésére bocsátja/jóváírja az Ügyfél folyószámláján a beérkezett pénzeszközöket haladéktalanul, a Bankhoz való beérkezést követően. Az Ügyfél számláján történő jóváírás deviza napja nem lehet későbbi, mint az a munkanap, amelyen a fizetési művelet tárgyát képező összeg a Bank számláján jóváírásra kerül. 
2.49.„Devizanap”' - a Bank által az Ügyfél számlájáról/ra terhelt vagy jóváírt pénzeszközök kamatjának kiszámításához használt referencia-időpont. 
2.50.A más bankok ügyfelei javára történő devizás fizetések a banki csatornától (pult, OTPDirekt) függetlenül az alábbi opciókkal utasíthatók:

OUR - mind a bank, mind a levelező bankok díjai és költségei az indítványozót terhelik.
BEN - mind a bank, mind a levelező bankok díjai és költségei a kedvezményezettet terhelik.
SHA - a Bank díjait és költségeit az indítványozó, a levelező/kedvezményezett bankok díjait és költségeit pedig a kedvezményezett viseli, adott esetben. 

2.51.Az OUR opcióval bármely pénznemben elrendelt devizafizetések esetén az Ügyfél vállalja, hogy a Banknál nyitott számláján biztosítja a fizetés teljesítéséhez szükséges fedezetet, a Bank díját és a levelező bankok díjait, és felhatalmazza a Bankot, hogy a fizetés teljesítésének napján megterhelje számláját az ellenértékkel. A bankok (beleértve a Bankot is) a SWIFT által kínált elszámolási szolgáltatásokat veszik igénybe a pénzeszközök külföldre történő átutalásához. A SWIFT ideiglenesen tárolja a SWIFT platformon megvalósított tranzakciós adatokat, az EU-ban és az Egyesült Államokban található szervereken is. Az alkalmazandó SWIFT-jogszabályok értelmében a SWIFT köteles lehet az amerikai szerverein tárolt adatokat az amerikai hatóságoknak a pénzmosás megelőzése és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem érdekében átadni.
2.52.Az EU/EGT-n*, Svájcon és Monacon kívüli országok bankjainak ügyfelei számára bármilyen pénznemben történő devizás fizetések az OUR, BEN vagy SHA opcióval utasíthatók.
2.53.A romániai vagy EU/EGT*, Svájc, Monaco területén található bankokba irányuló, bármilyen pénznemben (beleértve a RON belföldi fizetéseket is) teljesített kifizetések csak az SHA opcióval utasíthatók.
*EU-államok: Ausztria, Belgium, Bulgária, Cseh Köztársaság, Ciprus, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
EGT-államok: Liechtenstein, Izland, Norvégia.
2.54.Nagy értékű kifizetések esetén a Bank a hatályos jogszabályoknak megfelelően teljesíti a kifizetéseket ügyfelei részére.
A nagy értékű pénzeszközök átutalási rendszerére vonatkozó jogszabályok és az ilyen átutalásokra vonatkozó egyéb szabályozások bármilyen változása a jelen Általános Szerződési Feltételek megfelelő hallgatólagos módosítását eredményezi.
2.55.Az Ügyfél köteles haladéktalanul értesíteni a Bankot, ha olyan műveletet azonosít, amely nem az ő tulajdonát képezi. Ha a Bank felfedezi, hogy az ügyfél számláján tévedésből jóváírások történtek, azokat az ügyfél beleegyezése nélkül az adott tranzakciók helyesbítésével (visszafordításával) törli. A Bank részéről az Ügyfél számláján rögzített hiba esetén az Ügyfél kifejezetten felhatalmazza a Bankot, hogy saját kezdeményezésére korrigálja a hibásan rögzített összegeket, és elvégezze az ehhez szükséges műveleteket, figyelembe véve a jelen Általános Szerződési Feltételek aláírásával kifejezett előzetes hozzájárulását.
2.56.A Bank által tévedésből folyószámláin jóváírt jogosulatlan összegek Ügyfél általi felhasználása, valamint ezen összegek visszautalásának megtagadása az Ügyfél polgári és/vagy büntetőjogi felelősségét vonja maga után, aki felelős mind a jogosulatlanul használt összegek visszautalásáért, mind a kérdéses összegek kifizetéséért és a Banknak vagy más ügyfeleknek okozott kár teljes fedezéséért.

Az ügyfél beleegyezése nélkül végrehajtott tranzakciók:
2.57.A Bank jogosult az Ügyfél folyószámláján az Ügyfél előzetes hozzájárulása nélkül az alábbi esetekben műveleteket végezni:
a)    olyan kifizetések teljesítése, amelyekkel kapcsolatban az Ügyfél kötelezettségeket vállalt a Bankkal szemben;
b)    csekkek, fizetési ígérvények és egyéb terhelési okmányok végleges elszámolása;
c)    a hibás tranzakciók helyesbítése (visszafordítása), beleértve az esetleges kapcsolódó kamatokat is;
d)    a végrehajtás keretében történő kifizetések teljesítése a jogszabályoknak megfelelően, beleértve a végrehajtási eljárásokkal kapcsolatos jogi kötelezettségek teljesítéséhez szükséges számlák létrehozását, a bank jogosult/megbízott a deviza átváltására annak érdekében, hogy a végrehajtás keretében történő kifizetések teljesítéséhez szükséges rendelkezésre állást megteremtse, a bank saját árfolyamát használva, beleértve a lej/vásárlási megbízások aláírását lej/valuta és/vagy valuta/valuta eladási/vásárlási megbízások aláírását;
e)    az Ügyfélnek a Bankkal vagy harmadik fél bankokkal szemben fennálló tartozásainak behajtása, amelyek az Ügyfél által adott megbízásoknak a Bank általi végrehajtása következtében keletkeztek, a banki díjak és a Bank által nyújtott szolgáltatások kifizetéséért felszámított díjak beszedése;
f)     a számlák zárolása lefoglalás vagy letiltás útján történő végrehajtás esetén, az illetékes bírósági szervek által elrendelt műveletek végrehajtása, valamint a törvény által kifejezetten előírt egyéb esetekben;
g)    a fenti pontban említett típusú helyzetekben, valamint az alkalmazandó jogszabályok által előírt egyéb helyzetekben szükséges egyéb műveletekkel kapcsolatos intézkedések megtétele, beleértve minden egyéb olyan intézkedés megtételét, amelyet megfelelőnek tart, a Bankot az ügyfél számlájával (számláival) kapcsolatban végzett banki műveletek következtében esetlegesen fenyegető hírnévkockázat megelőzése/elhárítása/megszüntetése, valamint a Banknak a csalás megelőzésével és leküzdésével kapcsolatos kötelezettségei teljesítésének biztosítása érdekében, a pénzmosás, a terrorizmus finanszírozása, a büntetőjog által előírt bármely más cselekmény, valamint a Banknak a gazdasági szankciókkal sújtott személyeknek nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos kötelezettségei, ha a csalás gyanúja merül fel, vagy a Banknak gyanúja van az ügylet céljával vagy természetével kapcsolatban, vagy ha a pénzeszközök eredetével vagy az Ügyfél kedvezményezetti státuszával kapcsolatban vita/kétségek/akármilyen kérdés merül fel. Ezek az intézkedések magukban foglalhatják de nem kizárólagosan, az Ügyfél számlájának (számláinak) korlátozását, a kifizetőnek az Ügyfél számláján (számláin) csalás/hibák/olyan tranzakciók eredményeként jóváírt pénzeszközök visszautalását, amelyekkel kapcsolatban a pénzeszközök forrását illetően gyanú/viták/nem tisztázott ügyek/egyéb kérdések merülnek fel, az Ügyfél számlájára/számláira történő és azokról történő kifizetések vizsgálata és nem teljesítése, a pénzeszközök forrásának/kedvezményezettjének vizsgálata, annak megállapítása érdekében folytatott vizsgálat, hogy egy adott személy szankciók hatálya alá tartozik-e, az igazságügyi hatóságok vagy más illetékes intézmények/szervek/hatóságok értesítése. Az ilyen intézkedések Bank általi megtétele azt eredményezheti, hogy a Bank késlelteti és/vagy megtagadja a fizetési megbízások teljesítését és/vagy leállítja a fizetési megbízások végrehajtását, illetve az összegek beszedését és a tranzakciók elszámolását az Ügyfél számlájára (számláira), illetve számláiról, és/vagy adott esetben a Bank megtagadja, hogy az Ügyfél rendelkezésére bocsásson pénzeszközöket (beleértve azt is, hogy a Bank megtagadja, hogy az Ügyfélnek a számlájáról (számláiról) készpénzfelvételre vonatkozó kérése tekintetében eljárjon). A fent említett intézkedések bármelyikének megtételével a Banknak okozott költségek fedezése tekintetében az Ügyfél vállalja, hogy a Banknak megfizeti a „Díjak és költségek” mindenkor hatályos jegyzékében meghatározott kiegészítő műveletek díját. A Bank nem vállal felelősséget a jelen záradék rendelkezéseivel összhangban tett/végzett intézkedések/műveletek tekintetében, és nem téríti meg az Ügyfélnek az ilyen intézkedésekkel/műveletekkel kapcsolatos károkat. Az Ügyfél kijelenti, hogy a jelen záradék kifejezett és visszavonhatatlan beleegyezését/hozzájárulását jelenti a Bank számára, ahhoz, hogy így járjon el.
h)    egyéb, a hatályos jogszabályokkal és a jelen Általános Szerződési Feltételekkel összhangban lévő helyzetek.
2.58.Az Ügyféllel fennálló üzleti kapcsolat alapján a Bank jogosult pénzt fogadni az Ügyfél részére és/vagy nevében. A beérkezett összegek az Ügyfél számláján kerülnek jóváírásra, kivéve, ha ezzel ellentétes vagy hiányos utasítás érkezik.
2.59.Amennyiben a kifizetés/átutalás megbízójára/kedvezményezettjére vonatkozó adatok nem teljes körűek, a Bank megteszi a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy az ügyfél megismerésére vonatkozó jogszabályoknak megfelelően minden információt beszerezzen, és adott esetben a pénzeszközöket visszautalja abba a forrásba, ahonnan azok érkeztek.
2.60.Az Ügyféllel való kapcsolataiban a Bank az egyetlen, aki az Ügyfél által javasolt műveleteket a megfelelő fizetési rendszereken vagy a levelező bankok hálózatán keresztül irányítja.
2.61.Az ügyfél köteles tisztában lenni a csekkekre, fizetési ígérvényekre és váltókra vonatkozó jogi rendelkezésekkel és szabályzatokkal, és köteles megtenni minden rá háruló jogi lépést az adott eszköz érvénytelenítése tekintetében. Az ügyfél köteles a hatályos jogszabályoknak megfelelően értesíteni a Bankot az elveszett, ellopott, megsemmisült vagy érvénytelenített csekkek, fizetési ígérvényekre és váltókra vonatkozóan, anélkül, hogy ezáltal mentesülne a jogi kötelezettség alól, hogy az okmányt az illetékes bírósághoz benyújtott érvénytelenítési kérelemmel érvénytelenítse. Az ügyfél köteles óvatosan használni a terhelési eszközöket (csekkek, fizetési ígérvények, váltók), a helytelen használat következményei a fizetés megtagadásához vezethetnek, ami súlyosan befolyásolhatja a partnerekkel való üzleti kapcsolatait, és bizonyos esetekben a Fizetési Incidens Központ (CIP) általi regisztrációhoz vezethet. A csekk, mint látra szóló fizetési eszköz, a kifizetésre történő bemutatás napján fizetendő; a kibocsátott csekk kifizetésének a törvényben meghatározott határidőn belüli megtagadása esetén a banki csekk kiállítási tilalom a kiállító (fizető fél) részéről 1 év. Az üzleti partnerekkel való jó üzleti kapcsolat kialakítása érdekében az Ügyfél a bank területi egységéhez címzett konzultációs kérelem alapján információkat kérhet a CIP-adatbázisból.
2.62.    A Bank nem felel az Ügyfél rendelkezésére bocsátott elszámolási formanyomtatványok és eszközök, az elszámolási eszközök által adott hibás vagy hiányos utasítások, a dokumentumok Bank területi egységeihez történő benyújtását követő döntésmódosítások vagy a számlatulajdonos/képviselője/megbízottja kezdeményezésére történő egyéb beavatkozások miatt az Ügyfél által elszenvedett károk vonatkozásában.  A Bank megtagadhatja az Ügyfél hiányos, ceruzával írt vagy bármilyen vágást, törlést, felülírást vagy javítást tartalmazó és/vagy a formátumnak vagy a külön jogszabályi előírásoknak nem megfelelő megbízásainak teljesítését. 
2.63.Az ügyfél köteles a Bank utasításait betartani, és a Bankkal való kapcsolataiban jóhiszeműséget tanúsítani annak érdekében, hogy érdekeit ne sértse, és harmadik személyeket ne károsítson. 
2.64.Bármilyen készpénzfelvételt az Ügyfél a Banknál nyitott számláiról a nyitvatartási idő alatt bármikor, a Bank bármelyik pénztáránál, a számlán nyilvántartott rendelkezésre állás erejéig és csak a meghatalmazott személy azonosítását és az aláírásminta megerősítését követően a Bank azon fiókja/ügynöksége által, ahol az Ügyfél megjelent, a kereteken belül és a feltételeknek megfelelően, valamint a felvétel időpontjában hatályos jogszabályokban előírt dokumentumok bemutatása mellett végezhet. A Bank pultjainál feltüntetett felső határokat meghaladó összegek kiadását az Ügyfélnek 24 órával korábban be kell jelentenie a Banknak.
2.65.Az Ügyfél vállalja, hogy ismeri és betartja a készpénzes tranzakciókra vonatkozó hatályos jogszabályokat, és a Bank azonnali kérésére bemutatja a Banknak a kért/megvalósított tranzakciók bizonylatait.
2.66.Mind a pultnál történő, 5.001 EUR-t vagy annak megfelelő RON-t meghaladó készpénzfelvételek, mind a lassú valutában (USD, HUF, CHF, GBP) igényelt összegek esetében legalább egy (1) munkanapos előzetes bejelentkezés szükséges az Ügyfél részéről, 09:00 és 16:00 között azon a területi egységen, ahol a készpénzfelvétel történik, vagy a Contact Center-en keresztül 08:30 és 16:00 között. A szerződéses előírásoknak megfelelő előzetes bejelentés elmulasztása esetén a felvétel csak abban az esetben hajtható végre, ha az a területi egység, ahonnan a felvétel történik, a pénztárban legalább az előre nem tervezett összegnek megfelelő készpénzfelvételi többlettel rendelkezik - ez alatt azt kell érteni, hogy az előre nem tervezett összeg készpénzfelvétele nem befolyásolja a területi egység adott napi készpénztári tevékenységét -, és ebben az esetben az ügyfél az előre nem tervezett kifizetésért a művelet napján érvényes Díj- és jutaléktarifában (tájékoztatóban) foglaltaknak megfelelő készpénzfelvételi díjat fizet, amely a tranzakció időpontjában érvényes Díj- és jutalékfüzetben meghatározott normál készpénzfelvételi díjon felül fizetendő, és ügyfelenként/naponként alkalmazandó.
2.67.Az ügyfél köteles a felvett összegeket a Bank pultjainál ellenőrizni. Az esetleges eltérésekre vonatkozó későbbi igények nem kerülnek figyelembevételre.
2.68.A Bank pultjainál valamennyi bemutatott hamis bankjegy és pénzérme a hatályos jogszabályoknak megfelelően jegyzőkönyv alapján lefoglalásra kerül, és átadásra kerül a rendőrségnek.
2.69.A Bank bármikor és előzetes értesítés nélkül megterhelheti az Ügyfél által a Banknál nyitott bármely számláját a Bankkal szemben fennálló tartozások egyenlegével vagy annak egy részével, függetlenül attól, hogy a tartozás milyen pénznemben van kifejezve, az Ügyfélnek a Bankkal, valamint az Ügyfél különböző hitelezőivel szemben fennálló tartozásainak vagy egyéb fizetési kötelezettségeinek kiegyenlítése érdekében, tekintettel a Banknak a törvény szerinti harmadik félként való lefoglalási jogállására. 
Az Ügyfél megbízza továbbá a Bankot, hogy a nevében és javára aláírja a lej/valuta és/vagy valuta/valuta eladási/vásárlási megbízásokat, amelyek a Bank által jegyzett árfolyamon kerülnek végrehajtásra, annak érdekében, hogy a fizetésre érkező terhelési fizetési eszközök (csekk, váltó vagy fizetési ígérvény) kiegyenlítéséhez és/vagy a Bankkal szemben fennálló tartozások behajtásához, vagy az Ügyfél egyéb hitelezőinek esedékes követeléseinek rendezéséhez (végrehajtás esetén lefoglalással vagy letiltással, az illetékes bírósági szervek által elrendelt műveletek végrehajtásával, valamint a törvény által kifejezetten előírt egyéb esetekben), valamint  a jelen megbízás teljesítéséhez szükséges bármely más fizetési eszköz kiegyenlítéséhez szükséges pénzeszközöket megteremtse. Az Ügyfél megbízza a Bankot, hogy a nevében és számláján írja alá a fizetési megbízásokat az összegek átutalására az Ügyfél bármely folyószámlájáról a fizetésre érkező terhelési fizetési eszközök (csekk, váltó vagy fizetési ígérvény) kiegyenlítéséhez szükséges pénzeszközök létrehozása érdekében.
2.70.Az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bank az automatizált elszámolóházon (SENT) keresztül és (a magyarországi OTP BANK NYRT-en keresztül) közvetett résztvevője a SEPA* átutalási rendszernek, valamint, hogy csatlakozott a SEPA* bankközi közvetlen beszedési rendszerhez nemzeti pénznemben és részt vesz az automatizált elszámolóházban (SENT), és képes mind Fizető intézményként, mind Beszedő intézményként eljárni.  Továbbá az Ügyfél, mint fizető fél tudomásul veszi és vállalja, hogy a SEPA DIRECT DEBIT megbízás Bank általi érvényesítését megelőzően, amennyiben az Ügyfél ilyen megbízás kiadását választja, az Ügyfélnek a SEPA DIRECT DEBIT megbízás szerves részeként és mellékleteként meg kell kötnie és alá kell írnia a Bankkal a SEPA DIRECT DEBIT feltételek és kikötéseket, a megbízás kiállításának módjától függetlenül (a) annál a kifizető intézménynél, amelynél az Ügyfél számlával rendelkezik, vagy b) közvetlenül a hitelezőnél (a kedvezményezettnél)), a Bank által rendelkezésre bocsátott SEPA DIRECT DEBIT feltételek és kikötések aláírásának elmulasztása feljogosítja a Bankot a megbízás érvényesítésének megtagadására.        
*SEPA ( Single Euro Payments Area): az a földrajzi terület, amelyen belül a készpénzmentes eurófizetések szabványosított SEPA fizetési eszközökkel valósulnak meg: SEPA Credit Transfer (SCT), SEPA Direct Debit (SDD), SEPA-Cards- általi kártyás fizetés.

Bankszámlakivonat
2.71.Az Ügyfél számláin végrehajtott tranzakciókat a számlakivonatok tükrözik, amelyek a Bank és az Ügyfél között kötött szerződések szerves részét képezik, és érvényes bizonyítéknak minősülnek a Bank és az Ügyfél közötti bármely jogi vagy egyéb eljárásban.
2.72.A számlakivonatokat az alábbiak szerint lehet kiállítani:
- az Ügyfél kérésére a Bank székhelyein; 
- e-mailben történő levelezés által, kizárólag az Ügyfélnek a Bankhoz intézett írásbeli kérésére;
- az OTPdirekt szolgáltatáson keresztül.
2.73.Az ügyfél köteles a számlakivonatok tartalmát a kézhezvételt követően azonnal ellenőrizni. Ha a számlakivonat / számlazárás tartalma a kiállításától számított legfeljebb 30 naptári napon belül nem kerül megtámadásra, akkor az Ügyfél által elfogadottnak tekintendő, és az Ügyfélre nézve végleges és kötelező érvényű, kivéve, ha bizonyos dátummal ellátott írásos dokumentumokkal bizonyított egyértelmű hibát tartalmaz. A számla vitatását a banknak küldött ajánlott levélben kell megtenni, a számlakivonat kiállításától / számlazárástól számított 30 napon belül.
2.74.Ha a Bank tudomására jut, hogy az Ügyfélnek átadott dokumentumok valamelyikében hiba van, a Bank azt a 2.72. pontban meghatározott 30 naptári napos határidő lejárta után is kijavítja.
Az Ügyfél köteles tájékoztatni a Bankot, amint tudomására jut, hogy a számláján jogosulatlan összegek vannak. Az Ügyfél nem jogosult ezeket az összegeket felvenni, átutalni vagy bármilyen módon felhasználni. Ha az Ügyfél a jogosulatlan összeget részben vagy egészben felhasználja, köteles haladéktalanul visszafizetni a Banknak a kérdéses összeget, és megtéríteni a Banknak az ilyen felhasználás következtében elszenvedett veszteséget  
2.75.A Bank nem vállal felelősséget a számlakivonatok továbbítása során esetlegesen előforduló hiányosságokért és/vagy hibákért, ha az bármilyen kommunikációs csatornán - beleértve az elektronikusat is - keresztül került megküldésre az Ügyfélnek. 
2.76.A Bank az Ügyfelekkel való üzleti kapcsolat során kérésre számlakivonatokat/egyéb dokumentumokat/átiratokat/duplikátumokat állít ki, a szolgáltatott adatokhoz/dokumentumokhoz kapcsolódó díjak és jutalékok megfelelő alkalmazásával. A számlakivonatok/egyéb dokumentumok/átiratok/duplikátumok kiállítása az Ügyfél és a Bank közötti üzleti kapcsolat megszűnését, illetve az Ügyfél folyószámláinak lezárását követően is megvalósítható, feltéve, hogy a Bank rendelkezik a kért dokumentumokkal/információkkal, amely esetben az Ügyfélnek igazoló dokumentumokat kell benyújtania, mint például, de nem kizárólagosan: az Ügyfél létét/működését és/vagy jogállását igazoló dokumentumok (NCH által kiállított tanúsító bizonylat/egyéb nyilvántartások, bírósági határozat/ítélet stb.)., az ilyen dokumentumok/információk kérésére és átvételére való jogosultságot igazoló dokumentumok (alapszabály, a meghatalmazott/megbízott személyek kinevezéséről szóló határozatok/rendelkezések, meghatalmazások stb.), a meghatalmazott/megbízott személyek személyazonossági okmányai stb.., a díjak és illetékek megfelelő alkalmazásával a szolgáltatott adatokra/dokumentumokra vonatkozóan.

3.    Hitelnyújtás és garanciavállalás 

3.1.    A bank hiteleket nyújthat azon Ügyfeleinek, akik megfelelnek a bank által a hitelezéshez meghatározott feltételeknek, külön számlákat nyitva az egyes hitelkategóriákhoz. Az Ügyfelek kötelesek a Bank által nyújtott hiteleket kizárólag a megkötött hitelszerződésekben meghatározott célokra felhasználni. 
3.2.    Az Ügyfelek számára nyújtott hitelek éves kamatlába lehet fix vagy változó, a hitelszerződések feltételeinek megfelelően.
3.3.    Az Ügyfél a Bankkal kötött egyezményekkel, megállapodásokkal és szerződésekkel összhangban köteles megfelelő garanciákat nyújtani a Bankkal szembeni kötelezettségei teljesítésének biztosítása érdekében. Ha a Bank javára adott garancia nem megfelelő, az Ügyfél köteles azt a Bank kérésére pótolni vagy kiegészíteni.
3.4.    Az Ügyfél köteles elvégezni vagy engedélyezni minden olyan cselekményt és cselekedetet, amelyet a Bank észszerűen megkövetelhet a Bank jogainak gyakorlása vagy érvényesítése céljából.
3.5.    Abban az esetben, ha az Ügyfél nem teljesíti bármelyik kötelezettségét a szerződésben meghatározott esedékességkor, a Bank jogosult az Ügyfélnek a Bankkal szembeni valamennyi vagy egyes tartozását egyoldalúan azonnal esedékessé nyilvánítani (gyorsított esedékesség) és erről az Ügyfelet értesíteni, a megkötött egyedi szerződésekben meghatározott feltételek mellett. A Bank jogosult az Ügyféllel kötött szerződésekben, megállapodásokban és egyezségekben, valamint a jelen Általános Szerződési Feltételekben foglalt bármely jogát érvényesíteni. A Bank ezen joga visszavonhatatlan, és a Bank és az Ügyfél közötti üzleti kapcsolat teljes időtartama alatt, valamint a kapcsolat megszűnése után is fennáll, amennyiben az Ügyfél a hatályos jogszabályoknak megfelelően nem teljesíti a Bankkal szemben fennálló kötelezettségeit.
3.6.    A Bank jogainak nyilvánossága és harmadik személyekkel szembeni érvényesíthetősége érdekében az Ügyfél viseli a hitelszerződésben meghatározott garanciák megfelelő közhiteles nyilvántartásokban történő jogi bejegyzésével, módosításával, törlésével és bármely más nyilvánosságra hozatali művelettel és/vagy egyéb, a törvény által előírt vagy a Bank által megfelelőnek ítélt, a garantált kötelezettségekkel, a hitelszerződéssel és/vagy a biztosítéki szerződésekkel kapcsolatos formalitások teljesítésével kapcsolatos valamennyi díjat és költséget. E tekintetben az Ügyfél feltétel nélkül és visszavonhatatlanul megbízza a Bankot, hogy a hitelszerződés futamideje alatt bármikor saját költségén elvégezze a szükséges lépéseket a szerződésekben előírt garanciák jogi bejegyzéséhez, módosításához, törléséhez és/vagy bármely más nyilvánossági művelethez a megfelelő közhiteles nyilvántartásokban, beleértve, de nem kizárólagosan, a NIHNY felhatalmazott üzemeltetőjének kiválasztását, a díjak és a kapcsolódó költségek megfizetését. Ebből a célból a Bank visszavonhatatlanul és feltétel nélkül felhatalmazást kap arra, hogy az esedékes összegek erejéig automatikusan megterhelje a folyószámlát a hitel pénznemében és/vagy az Ügyfél által birtokolt, a Banknál más pénznemben vezetett, egyéb számlákat, hogy a vonatkozó szerződések teljes időtartama alatt bármikor elvégezzen minden szükségesnek ítélt műveletet, beleértve a valutaváltást is. A jelen bekezdéssel összhangban adott megbízás gyakorlása a Banknak kifejezetten adott hatáskörnek minősül, és nem a Bank kötelezettsége.
3.7.    Az Ügyfél garantálja és vállalja, hogy a hitelek/keretek igénylésekor /garanciák nyújtásakor és azok teljes időtartama alatt:
- a Bank által rendelkezésre bocsátott összeget kizárólag a Kölcsönszerződés feltételeinek megfelelően használja fel;
- hogy a finanszírozott projekteket a környezetvédelmi, egészségügyi és nemzetbiztonsági jogszabályoknak megfelelően tervezi és hajtja végre; az ügyfél vállalja, hogy adott esetben beszerzi és benyújtja a bank számára az e szempontoknak megfelelő összes engedélyt és jóváhagyást;
- betartja a következő nemzeti szabványokat és jogszabályokat: környezetvédelem, nyilvános konzultáció, emberi jogok és foglalkoztatási jogok (beleértve a munkahelyi biztonságra és védelemre, kiskorúak foglalkoztatására, kényszermunkára, megkülönböztetésmentes gyakorlatokra stb. vonatkozó szabályokat).
- minden tekintetben betartja az alkalmazandó Nemzetközi Szankciókat; sem közvetlenül, sem közvetve nem bocsát hitelből/biztosítékból származó összegeket olyan személy rendelkezésére vagy javára, aki az alkalmazandó uniós és nemzetközi szerződések és hatályos rendeletek alapján szerepel/felkerült a Szankciós Listákra.
-nem vesz részt közvetlenül vagy közvetve bűncselekményekben, illetve olyan tevékenységekben, amelyek szándékosan sértik vagy kijátsszák az emberi jogokat vagy a jogi szabályozást, amelyek a közerkölcsbe vagy a társadalmi etikába ütközhetnek - mint például (de nem kizárólagosan) a 3. mellékletben - ESG kizárási lista (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tényezők) - említett műveletek, amely olyan tevékenységeket és magatartásokat tartalmaz, amelyek ellentmondásos jellegük és hatásuk miatt összeegyeztethetetlenek az OTP Csoport emberi jogok védelmére és a fenntartható fejlődés előmozdítására vonatkozó értékeivel.
3.8.    Az ügyfél tudomásul veszi, hogy az adóügyi információkat, amelyekkel a NAH-nál konzultál, a NAH közvetlenül is elérhetővé teheti a virtuális tárhelyen keresztül www.anaf.ro.

4.    Kamatok, jutalékok, díjak és költségek

4.1.    A Bank a banki műveletekért, szolgáltatásokért, termékekért jutalékokat, költségeket, díjakat és kamatokat számít fel ügyfeleinek a hatályos (a Bank bármelyik székhelyén vagy az interneten a http://www.otpbank.ro oldalon kifüggesztett) egységes díjtarifák (Brosúrák), illetve a differenciált jutalékokat/ költségeket/ díjakat felszámítására vonatkozó szerződések/megállapodások/egyezmények/ajánlatok rendelkezései szerint. A fennálló tartozások esetében azok behajtása időrendi sorrendben történik. 
4.2.    A Bank egyoldalúan megváltoztathatja az Ügyféllel kötött egyezményekben, megállapodásokban és szerződésekben meghatározott kamatlábak, díjak, költségek és/vagy jutalékok szintjét, a belső, nemzeti és nemzetközi szabályokat, a piac alakulását, a fogyasztói árak (IPC) stb. figyelembe vétele mellett.  
A Bank fenntartja a jogot, hogy bármikor, az Ügyfél előzetes értesítése nélkül megváltoztassa a betétek és folyószámlák kamatlábait, a kamatszámítási képletet, a jutalékokat, díjakat és egyéb költségeket. A változások a Bank székhelyein és a Bank honlapján történő kifüggesztéssel kerülnek bejelentésre www.otpbank.ro.
A nem rezidens ügyfélnek fizetett kamat a hatályos jogszabályoknak megfelelően kerül csökkentésre a kamatjövedelemre kivetett adó százalékos mértékével.
4.3.    A Bank által az Ügyféllel szemben havi előfizetés formájában felszámított differenciált díjak esetében a Bank a saját politikájának megfelelően, előzetes értesítés nélkül bármikor megváltoztathatja vagy lemondhat azokról, mentesülve minden felelősség alól az Ügyfél és/vagy harmadik fél által ezen okok miatt esetlegesen követelt/szenvedett közvetlen/közvetett károkért való felelősség alól. Bármely módosításról vagy lemondásról a Bank az Ügyfelet a jelen Általános Szerződési Feltételekben meghatározott értesítési módok bármelyikén értesítheti.
4.4.    Az Ügyfél felhatalmazza a Bankot, hogy számláját megterhelje a Banknak a kínált szolgáltatásokért/termékekért járó jutalékok, díjak és költségek vagy egyéb költségek (pl.: adók, postaköltségek, az Ügyfél helyzetének, az Ügyfél és törvényes/konvencionális képviselőinek azonosító adatainak időszakos ellenőrzése stb.) összegével, minden egyéb előzetes értesítés vagy formaság nélkül.
4.5.    Az Ügyfél visszavonhatatlanul és feltétel nélkül felhatalmazza a Bankot, hogy a folyószámláról előzetes értesítés nélkül visszatartson minden olyan összeget, amely az Ügyfél által a Bankkal szemben vállalt kötelezettségek alapján a Banknak járó jutalékot, díjat, kamatot, tőkemutatót, egyéb költségeket képvisel, függetlenül attól, hogy a tartozás milyen pénznemben van kifejezve. Az Ügyfél által fizetendő összegek behajtása érdekében - hacsak a kötelezettségvállalás alapjául szolgáló szerződés másként nem rendelkezik - a Bank visszavonhatatlanul jogosult az Ügyfél számláin lévő összegek bármely devizaváltási műveletét saját árfolyamai alapján elvégezni.
4.6.    A Bank fenntartja a jogot, hogy az Ügyfél által a Banknak fizetendő jutalékokat, díjakat és költségeket képviselő olyan összegek után, amelyekre esedékességkor nincs fedezet az Ügyfél folyószámláján, a jogosulatlan folyószámlahitelre vonatkozó kamatot számítson fel. Amennyiben az Ügyfél nem tartja be a Bank által jóváhagyott folyószámlahitel feltételeit, a Bank a jogosulatlan folyószámlahitel után is kamatot számít fel. A jelen feltételek/intézkedések rendelkezései csak abban az esetben alkalmazandók, ha a megkötött külön szerződések nem tartalmaznak kifejezetten más számítási módokat és/vagy értékeket az Ügyfél által a Banknak fizetendő jutalékokkal, díjakkal és költségekkel kapcsolatban, ellenkező esetben a megkötött külön szerződésekben említettek az irányadók. 
4.7.    Folyószámlák esetében a Bank a székhelyein kifüggesztett aktuális kamatlábak alapján kiszámított kamatot nyújt. A Számlatulajdonos egyetért a Bank által a banki-pénzügyi piacnak megfelelően meghatározott kamatlábbal és a Bank által nyújtott kamattámogatás módjával.

5.    Dokumentumok aláírása


5.1.    A Bankhoz benyújtott dokumentumokon az Ügyfél törvényes/jogi képviselőinek aláírását a Bank által jóváhagyott formában, a Bank birtokában lévő aláírásmintákkal teljes mértékben megegyezően kell feltüntetni. 
5.2.    A Bank ellenőrzi az Ügyfelei számláin tranzakciók végrehajtására felhatalmazott/megbízott személyek személyazonosságát. 
5.3.    A Bank által az Ügyféltől kapott bármely meghatalmazás/képviseleti megbízás és/vagy rendelkezés, valamint az utólagos módosítások a meghatalmazás/képviseleti megbízásban és/vagy bármely rendelkezésben meghatározott  ideig, ha időtartam meghatározásra kerül, vagy az írott visszavonásig érvényes. A visszavonást az Ügyfél egy, a meghatalmazást megadó, formailag megegyező okirattal teheti meg. A meghatalmazás visszavonására vonatkozó értesítés hiányában a Bank bármely felelősség alól mentesül. Az ügyfél megerősíti, hogy a RECOM nyilvántartásában megnevezett meghatalmazott személyeket/törvényes képviselőket ő jelölte ki, és vállalja, hogy értesíti a Bankot, amint ezen személyekkel kapcsolatban bármilyen változás történik. A Bankot semmilyen időpontban és semmilyen esetben nem terheli felelősség, ha bármely érdekelt fél a meghatalmazott személyek/törvényes képviselők megbízásának hiányára vagy megszűnésére hivatkozik a RECOM nyilvántartása alapján, és a Bank nem vállal felelősséget az ebből a helyzetből eredő, a társasággal szemben esetlegesen felmerülő károkért. Ugyanezen felelősség alóli felmentés vonatkozik a Társaság Bankkal között bármely meghatalmazott személye/jogi képviselője esetén egészen a megbízás visszavonásáig, és annak a Bankkal írásban történő közléséig.
5.4.    A Bank elfogadhatja az érvényes, nem visszavont és nem felfüggesztett minősített tanúsítványon alapuló, biztonságos aláírás-létrehozó eszközzel létrehozott, a törvényes/hagyományos képviselő által alkalmazott kiterjesztett elektronikus aláírás és elektronikus levelezés (e-mail) használatát egyéb szerződések/megállapodások/nyomtatványok/kérelmek aláírására. Az elektronikus aláírás használata kizárt a jelen Általános Üzletszabályzatban vagy a Bankkal kötött szerződésekben/megállapodásokban kifejezetten meghatározott esetekben, így például, de nem kizárólagosan: számlanyitási dokumentumok és fizetési megbízások, az ügyfelektől kapott beszedési megbízások esetében.
5.5.    A bank elfogadhat olyan kiterjesztett elektronikus aláírás használatát, amely a törvényes képviselő által alkalmazott biztonságos aláírás-létrehozó eszköz által létrehozott, érvényes, nem visszavont és nem felfüggesztett minősített tanúsítványon alapul, kizárólag az Igénylés - folyószámla szerződés aláírásához jogi személyek és hasonló kategóriák esetében a kizárólag az online számlanyitási platformon keresztül megvalósuló üzleti kapcsolat kezdeményezése és a banki termékek és szolgáltatások csomagjának megkötése esetén. - „Online számlanyitási platform” jogi személyek és hasonló kategóriák számára, amely a bank honlapján és/vagy a jogi személyek és hasonló kategóriák online regisztrációs folyamatára szolgáló weboldalon érhető el.
5.6.    Elektronikus tranzakciók vagy más típusú, jogi/konvencionális képviselők fizikai jelenlétét nem igénylő tranzakciók esetén a Bank elfogadja azokat az aláírási és/vagy engedélyezési módszereket, amelyeket a Bank azon termékeinek szerződései írnak le, amelyeken keresztül a tranzakció végrehajtására kerül.
5.7.    Abban az esetben, ha a Bankkal kötött szerződés vagy szerződéskiegészítésben részt vevő valamennyi fél rendelkezik érvényes, nem visszavont és nem felfüggesztett minősített tanúsítvánnyal rendelkező kiterjesztett elektronikus aláírással,  a fenti 5.4. és 5.5. pontok szerint a szerződés, a mellékletek, bármely későbbi kiegészítés és bármely levelezés, beleértve a személyes adatok védelméről szóló tájékoztatót („GDPR tájékoztató”) is, a szerződő felek és/vagy a felek képviselői által az érvényes minősített tanúsítványon alapuló és biztonságos aláírás-létrehozó eszközzel létrehozott kiterjesztett elektronikus aláírás alkalmazásával megköthető. Az így aláírt szerződés, mellékletek, későbbi kiegészítő okiratok és bármely levelezés, beleértve a GDPR tájékoztatót is, a törvény szerint a jogi feltételek és joghatások tekintetében a magánokirathoz hasonlóan kerülnek aláírásra.
5.8.    Az érvényes, nem visszavont és nem felfüggesztett minősített tanúsítvánnyal rendelkező kiterjesztett elektronikus aláírások alkalmazásával történő szerződéskötés, mellékletek, bármely későbbi kiegészítés vagy bármely levelezés - beleértve a GDPR tájékoztatót is - esetén az Ügyfél és a többi szerződő fél felelősséggel tartozik a Bank és bármely más személy felé a szerződéshez, mellékletekhez és/vagy adott esetben későbbi kiegészítésekhez és/vagy levelezéshez alkalmazott elektronikus aláírások, a minősített tanúsítványok és az egyes elektronikus aláírások létrehozásának alapjául szolgáló eszközök érvényességéért és érvénytelenségéért, és vállalja, hogy megtéríti a Banknak és/vagy bármely más félnek és/vagy bármely harmadik személynek a hibás és/vagy a minősített tanúsítvány hatályán és/vagy korlátain kívül eső aláírások alkalmazásával vagy a nem biztonságos elektronikus eszközök használatával okozott vagy okozandó károkat.
5.9.    Amennyiben egy természetes személy több jogi személy - mindegyik szerződő fél - törvényes vagy hagyományos képviselőjeként ír alá, akkor a természetes  személynek rendelkeznie kell minden olyan jogi személytől érvényes kiterjesztett elektronikus aláírással, amelynek képviseletében az elektronikus aláírást alkalmazza, ellenkező esetben kizárólag a Bankkal és azzal a jogi személlyel szemben felel, amelynek képviseletében érvényes digitális tanúsítvány nélkül vagy a birtokában lévő tanúsítvány hatályán vagy korlátain kívül írt alá.
5.10.    Az Ügyfél és - ha van ilyen - a Bankkal kötött szerződésben a saját nevében vagy képviselője útján részt vevő egyéb felek kötelesek az érvényes, nem visszavont és nem felfüggesztett minősített tanúsítványon alapuló és biztonságos aláírás-létrehozó eszközzel létrehozott, kiterjesztett elektronikus aláírással aláírt dokumentumok továbbításához kizárólag biztonságos elektronikus eszközöket használni (pl.. e-mail), és amennyiben írásban nem nyújtanak be kifogást a Bankhoz és/vagy nem kérik a szerződés egyoldalú felmondását, úgy feltétlenül úgy kell tekinteni, hogy visszavonhatatlanul és feltétel nélkül elfogadják és hozzájárulnak az alábbiakhoz:
     5.10.1.    teljes felelősségvállalás,
     5.10.2.    minden olyan lehetséges kockázat viselése, amely a Bankkal való kapcsolatukban az elektronikus eszközök használatából eredhet, és 
     5.10.3.    feltétel nélkül és visszavonhatatlanul lemond a Bankkal szembeni bármilyen követelésről vagy keresetről, és vállalja továbbá, hogy helyreállítja a Banknak és bármely harmadik félnek a nem biztonságos elektronikus eszközök használata és/vagy a szerződéssel/megállapodással nem összhangban lévő utasítások elektronikus továbbítása által okozott vagy okozandó károkat, a Bank mentesül minden felelősség alól az Ügyfélnek, az így aláírt szerződés/megállapodás bármely más felének és adott esetben bármely harmadik félnek okozott vagy okozandó károkért.
5.11.    A Bankkal való szerződéskötéshez való hozzájárulást valamennyi szerződő fél kizárólag az alábbi aláírási módok ugyanazon alkalmazásával fejezheti ki:
     5.11.1.    a felek jelenlétében történő holografikus aláírással, a szerződés két példányban készül a Bank számára és egy példányban minden aláíró fél számára, és az aláírás napján lép hatályba; 
vagy
     5.11.2.    holografikusan távolrólmegvalósuló aláírással, és a szerződés rendelkezései akkor érvényesek és kötelezőek mindkét félre nézve, ha a felek a szerződés tartalmához való hozzájárulásukat a szerződés aláírásával fejezték ki, anélkül, hogy a többi fél részéről további alaki követelmény vagy aláírás szükséges lenne. E tekintetben a szerződést annyi külön példányban kell aláírni, ahány távol lévő fél van, és ezek mindegyike (még akkor is, ha távolról írják alá) eredeti példánynak minősül, és együttesen egyetlen szerződést alkotnak. A szerződés/megállapodás valamennyi példányát valamennyi félnek holografikusan alá kell írnia a távoli aláírástól számított legfeljebb 60 napon belül, 
vagy 
     5.11.3.    az elektronikus formátumú szerződéshez olyan érvényes, visszavonatlan vagy felfüggesztés nélküli kiterjesztett elektronikus aláírást kell alkalmazni, amely megfelel az elektronikus ügyletekhez kapcsolódó elektronikus azonosításra és bizalmi szolgáltatásokra vonatkozó hatályos jogszabályokban meghatározott érvényesítési követelményeknek, és amely az aláírás időpontjában érvényes, visszavonatlan/felfüggesztés nélküli minősített digitális tanúsítványon alapul. Amennyiben a Bankhoz nem kerül benyújtásra írásbeli kifogás és/vagy nem kerül sor a szerződés/megállapodás egyoldalú felmondásának kérelmezésére, a következőket feltétlenül vélelmezni kell:
(i) A felek által érvényes kiterjesztett elektronikus aláírással aláírt szerződés tartalmazza a szerződés tartalmát illetően kifejezett érvényes hozzájárulást;
(ii) A szerződésnek a Felek által (képviselőik útján) aláírt és a Banknak e-mailben továbbított szerződés Bank általi kézhezvétele az érvényes szerződéskötés időpontjának minősül, és teljes mértékben bizonyítja a felek érvényesen kifejezett beleegyezését a szerződés tartalmát illetően;
(iii) A valamennyi fél által elektronikus formában aláírt és e-mailben továbbított szerződés eredetinek minősül. 
5.12.    A szerződés megkötésének dátuma a felek általi aláírás dátuma, és a felek aláírását kísérő dátumok időrendi sorrendjében az utolsó dátum.

6.    Titoktartás

6.10    Az Ügyfél köteles teljes titoktartást biztosítani a Bankra bízott és/vagy a Bankon keresztül végrehajtott valamennyi tranzakció tekintetében. E feltételek be nem tartása, valamint a rosszhiszeműség az Ügyfél hibájának minősül, aki köteles a Banknak okozott károkat megtéríteni.
6.11    A Bank bizalmasan kezeli az Ügyfél számláira, az Ügyfél által megrendelt műveletekre, a nyújtott szolgáltatásokra és az Ügyféllel kötött szerződésekre vonatkozó információkat, és azokat az Ügyfél hozzájárulása nélkül nem adja ki, kivéve az ezen információk lekérdezésének/felhasználásának időpontjában hatályos jogszabályokban kifejezetten említett eseteket.
6.12    Az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bankkal való üzletkötés megkezdéséhez és lebonyolításához meg kell adnia a Banknak bizonyos azonosító adatokat, amelyek nélkül a Bank nem tud számlát nyitni vagy bizonyos banki tevékenységeket végezni. A Bank és az Ügyfél vagy jogi személy közötti üzleti kapcsolat létrehozása és lebonyolítása magában foglalja a jogi személyt törvényesen vagy szerződésszerűen képviselő természetes személyek (a személyes adatok feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK Irányelv (2016/679/EU Rendelet) hatályon kívül helyezéséről szóló (EU) 2016/679 rendelet és a rendeletet végrehajtó intézkedésekről szóló 190/2018. sz. törvény szerinti érintettek), továbbá a jogi személy nevében vagy az Ügyfél és a Bank között létrejött üzleti kapcsolattal összefüggésben eljáró természetes személyek egyéb kategóriái (vezető tisztségviselők, az Ügyfélnél kulcs- és vezetői funkciót betöltő egyéb személyek, az Ügyfél közvetlen és közvetett társult tagjai, haszonhúzók, kezesek és adóstársak - természetes személyek, a fent említett személyek családtagjai, számlaképviselők és delegáltak, kártyahasználók, az Ügyfél által kijelölt kapcsolattartók) személyes adatainak a feldolgozását. A személyes adatok feldolgozásáról és védelméről a Bank a személyes adatok védelméről szóló Tájékoztató („GDPR Tájékoztató”) útján nyújt tájékoztatást, amelyet az Ügyfél képviselője(i) számára a Bankkal való kapcsolat megkezdése előtt bocsát rendelkezésre, amelyeket ő továbbít a jogi személyt jogszerűen vagy szerződésszerűen képviselő, a jogi személy nevében eljáró vagy az Ügyfél és a Bank között létrejött üzleti kapcsolattal összefüggésben eljáró más személyeknek, akiknek személyes adatait a Bank kezelheti/kezelni fogja, és akiket a Bank közvetlenül nem tud tájékoztatni. A GDPR tájékoztató elérhető a Bank honlapján is: www.otpbank.ro,Titoktartási rész. 
6.13    Az Ügyfél tudomásul veszi, hogy az általa a Bank részére megadott személyes adatok közvetlen vagy harmadik szerződtetett félen keresztül történő kezelése a Bankkal való üzleti kapcsolat megkötése és lebonyolítása, a jogi kötelezettségek teljesítése, valamint a Bank jogos érdekeinek védelme/megvalósítása (pl. csalás megelőzése, belső jelentéstétel, a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő ügyfélelemzési intézkedések alkalmazása stb.) céljából történik a 2016/679/EU Rendelet értelmében. E célok megvalósítása során az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bank - kötelezettségeinek és jogos érdekeinek teljesítése során - bármilyen ellenőrzést végezhet, kérhet és beszerezhet bármilyen információt az Ügyfélről és annak képviselőiről bármely illetékes intézménytől, közhiteles nyilvántartástól, archívumtól, elektronikus adatbázistól vagy felhatalmazott harmadik féltől, aki jogi hatáskörének megfelelően ilyen információkkal rendelkezik (például: NAH, RNB - Hitelkockázati Központ vagy Fizetési Incidensek Központja, FNGCIMM, bírósági portál, Hiteliroda stb.). Az Ügyfél tudomásul veszi továbbá, hogy a Bank a kapott információkat, beleértve a személyes adatokat is, a törvény értelmében köteles lehet átadni a Román Nemzeti Banknak, a Közigazgatási és Belügyminisztériumnak, a Nemzeti Korrupcióellenes Igazgatóságnak, az Ügyészségnek, az Államháztartási Minisztériumnak, valamint adott esetben más felhatalmazott állami intézményeknek és szerveknek. Ebben az összefüggésben az Ügyfél tudomásul veszi, hogy a Bank köteles - adott esetben a vonatkozó jogszabályi regisztrációs határidők betartásával - regisztrálni, mielőtt az engedélyezett nyilvántartó rendszerekbe továbbítja a következő adatokat (i) a kapcsolt ügyfelek/egyéni adósok csoportját képviselő természetes és/vagy jogi személyek csoportjaira vonatkozó információkat: a csoport neve, a csoport kódja, a csoport összetétele és azon adósok azonosítása, akik a csoportba tartozó más adósokkal együttesen rendelkeznek kölcsönökkel; (ii) a kártyabirtokosok által elkövetett kártyacsalásokra vonatkozó információk: a kártyabirtokos azonosító adatai, a kártya típusa, pénzneme, a csalás észlelésének időpontja, a csalás összege.
6.14    A 2016/679/EU Rendelet rendelkezéseivel összhangban a Bank minden megfelelő technikai és operatív intézkedést megtett a személyes adatok véletlen vagy jogellenes megsemmisítés, elvesztés, megváltoztatás, jogosulatlan nyilvánosságra hozatal vagy hozzáférés, valamint a jogellenes adatkezelés elleni védelme érdekében.
A Bankot az Ügyfél felhatalmazza arra, hogy a Fizetési Incidensek Központ, a Hitelkockázati Központ, a Hitel Iroda, illetve adott esetben más hasonló intézmények részéről/számára kérjen/szolgáltasson a tevékenységével kapcsolatos bármilyen információt, amikor csak szükséges.

7.    Tájékoztatás

7.1.    A Bank - Ügyfél kapcsolatában bekövetkező bármilyen változás (beleértve, de nem kizárólagosan, a büntetések, jutalékok, díjak, adók vagy egyéb új költségek bevezetését) úgy tekintendő, hogy arról az Ügyfél a területi egységekben és a www.otpbank.ro weboldalon történő közzététel útján értesült, feltéve, hogy az Ügyféllel kötött egyedi szerződések záradékai nem tartalmaznak a jelen Általános Üzleti Feltételekkel ellentétes rendelkezéseket.
7.2.    A Bank bármely, postai úton, e-mailben, faxon, SMS-ben, Contact-center híváson keresztül, OTP Direkt útján küldött közleménye érvényesnek minősül, ha az az Ügyfél által a Bank részére közölt utolsó címre/telefonszámra/e-mail címre került elküldésre.  A postai úton történő feladás akkor tekinthető teljesítettnek, ha a Bank birtokában van bármilyen, az Ügyfél képviselőjének aláírásával ellátott visszaigazolás vagy a postai bélyegzővel ellátott kísérőszelvény.
7.3.    Bármely személy által a Banknak küldött bármely közlemény/tájékoztatás csak a Bank általi kézhezvételt követően válik hatályossá és a Bankkal szemben végrehajthatóvá, azaz az ajánlott levél átvételi elismervényén feltüntetett napon, vagy a Bank általi tényleges kézhezvételének napján, amelyet az említett dokumentumokat átvevő, a Bank részéről erre felhatalmazott személy aláírásával és - postai úton küldött értesítések esetén - a tértivevényes, ajánlott levél alapján nyilvántartási szám megadásával tanúsít.  
 A Banknak faxon küldött közléseket egy eredeti levél megküldésével kell megerősíteni. A bank mentesül minden felelősség alól abban az esetben, ha a faxon küldött és az eredeti levéllel meg nem erősített közlemény nem kerül visszaigazolásra/nem kerül nyilvántartásba vételre. Abban az esetben, ha az Ügyfél a közleményeket/tájékoztatásokat a műveletek elvégzésére vonatkozó érvényes időszakot túllépve továbbítja, a Bank a következő munkanapon átvettnek tekinti és azt a következő munkanapon teljesítettnek regisztrálja, és az átvétel/regisztráció napján dönt a teljesítésről/nem teljesítésről. Az Ügyfél által e-mailben küldött levelek akkor tekintendők kézbesítettnek, amikor a címzett az e-mailt megkapta. A nem munkanapon vagy munkanapon 17.00 óra után beérkezett leveleket a következő munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni.

8.    A kapcsolatok megszűnése 

8.1.    A kapcsolatok megszűnésére sor kerülhet:
8.1.1.    A Bank és az Ügyfél közötti, azonnali hatályú, írásban igazolt megállapodása útján;
8.1.2.    Egyoldalúan, az Ügyfél kezdeményezésére és kérésére az Ügyfél képviselői/megbízottjai által, a felmondási szándék közlésétől számított 30 naptári napon belül; a meglévő pénzeszközök az Ügyfél által megjelölt másik számlára kerülnek átutalásra, vagy az Ügyfél kérésére és a hatályos jogszabályoknak megfelelően készpénzben kerülnek kifizetésre; 
8.1.3.    Egyoldalúan, a Bank kezdeményezésére, az Ügyféllel közölt értesítés alapján, a jelen Általános Üzleti Feltételek 7.2. pontjában meghatározott tájékoztatási módok bármelyikével, a felmondási szándék közlésétől számított 30 naptári napon belül, a folyamatban lévő szerződések és szolgáltatások futamidejéhez igazodóan, minden egyéb alaki követelmény és bírósági beavatkozás nélkül, az alábbi esetekben:  
a)    Az Ügyfél nem azonosítható az Ügyfél ismeretére vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint. Abban az esetben, ha a számlanyitást követően a kedvezményezett személyazonosságának és/vagy a pénzeszközök eredetének ellenőrzésével kapcsolatban olyan problémák merülnek fel, amelyeket nem lehet megoldani, a Bank megvizsgálja az üzleti kapcsolat lezárásának/számlák zárolásának lehetőségét, a pénzmosás megelőzésére és szankcionálására vonatkozó jogszabályokban meghatározott valamennyi kötelezettségnek megfelelően;
b)    A Banknak információi/gyanúi vannak arra vonatkozóan, hogy az ügyfél a számlák és az azokon lévő összegek felhasználásával, az általa végzett műveletekkel a Bankot a pénzmosás/terrorizmus finanszírozásának kockázatának, valamint a jó hírnév/jogi kockázatnak teheti ki;
c)    Az ügyfél megtagadja az adatok és információk frissítéséhez szükséges azonosító adatok megadását, vagy hamis, ellentmondásos vagy a közhiteles nyilvántartásokban, a hatóságok hivatalos weboldalain stb. nem ellenőrizhető információkat szolgáltat;
d)    Bűncselekményekben (pl. kábítószer-kereskedelem, terrorizmus, szervezett bűnözés, emberkereskedelem vagy a pornóiparban tevékenykedő személyek) részt vevő természetes vagy jogi személyekkel fennálló kapcsolatokra vonatkozó negatív információk állnak rendelkezésre.
e)    A Bank saját politikájának megfelelően úgy dönt, hogy az Ügyféllel fennálló üzleti kapcsolatot felmondja, anélkül, hogy az egyoldalú felmondási döntést indokolni köteles lenne;
f)    Az ügyfél kárt okozott a Banknak, hamis adatokat szolgáltatott, vagy a Banknak oka van feltételezni, hogy az ügyfél csalásban vagy közbotrányban érintett, és a Bankkal való kapcsolata ártana a Bank imázsának;
g)    Az ügyfél nem megfelelő/hibás magatartást tanúsít a Bank munkatársaival szemben, nem felel meg az előírt etikai és magatartási követelményeknek;
h)    Az ügyféllel való üzleti kapcsolat társítása/folytatása ártana a Bank imázsának, vagy már nem felel meg a Banknak az ügyfelek típusára és az általuk végzett ügyletek jellegére vonatkozó politikájának.
8.1.4.    Egyoldalúan, a Bank kezdeményezésére, az Ügyfél értesítése vagy egyéb formaságok és bírósági beavatkozás nélkül, ha:
a)    az elmúlt 12 naptári hónapban nem hajtottak végre tranzakciókat a számlán, kivéve a bank által a letétbe helyezéshez kapcsolódó díjakat, jutalékokat, kamatokat, kifizetéseket; 
b)    a Bank által elvégzett ellenőrzéseket követően megállapítást nyert, hogy az ügyfél a Nemzeti Cégjegyzékhivatalból/egyéb nyilvántartásokból törölve lett.
Az a) pontban szereplő intézkedés nem vonatkozik azokra az ügyfelekre, akik bár az elmúlt 12 naptári hónapban nem könyvelhettek el tranzakciókat a számlájukon, a díjakon, jutalékokon, kamatokon, a bank által a lefoglalásokhoz kapcsolódó kifizetéseken kívül, ezek a bank által kibocsátott termékekkel/szolgáltatásokkal, terhelhető eszközökkel rendelkeznek, és a folyószámlájukon 0-nál nagyobb egyenleggel rendelkeznek, olyan helyzetek, amelyekben a Bank az ÁSZF 7.2. pontjában foglaltaknak megfelelően tájékoztatja őket a szerződés felmondásának időpontja előtt legalább 15 naptári nappal, az értesítési határidő a folyamatban lévő termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó egyedi szerződésekben említett határidőkkel összhangban van. 
8.1.5.    Egyoldalúan, a Bank kezdeményezésére, amint a 8.1.3. cikk rendelkezéseitől eltérő módon, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának jelentős kockázatával járó helyzetek, nemzetközi szankciók megsértése, csalás vagy a jó hírnevet érintő és jogi kockázatokat generáló helyzetek kerülnek megállapításra, az Ügyfél értesítésével, határidő betartása vagy előzetes alaki követelmények teljesítése és bírósági beavatkozás nélkül.
8.2.    A számlanyitásból eredő jogviszony az Ügyfél kezdeményezésére, adott esetben, annak képviselői, illetve meghatalmazottjai/megbízottjai/örökösei, vagy társult tagjai/részvényesei által a számla feletti rendelkezési képességet és jogosultságot igazoló dokumentumok alapján megszüntethető.
8.3.    Az Ügyfél köteles a folyószámla lezárásakor a számla tényleges lezárásáig a Bankkal szemben fennálló valamennyi díj és költség, valamint egyéb esedékes összeg megfizetéséhez szükséges fedezetet/összeget biztosítani, valamint biztosítani valamennyi folyamatban lévő termék és szolgáltatás lezárását. Az Ügyfél ezen előzetes kötelezettségének elmulasztása feljogosítja a Bankot arra, hogy ne dolgozza fel a folyószámla lezárására vonatkozó kérelmet, és mentesíti a Bankot az Ügyfél és/vagy harmadik fél által az adott kérelem elmaradása miatt követelt bármely közvetlen vagy közvetett kár alól.
8.4.    A számlazárási kérelemnek a területi egység központjához történő benyújtásának időpontjában az Ügyfél kijelenti, hogy nem léteznek a törvényes/jogi képviselői által aláírt csekkek/ fizetési ígérvények /váltók, és nem kerültek kibocsátásra olyan csekkek/ fizetési ígérvények /váltók, amelyeket a kedvezményezettek a banki körforgásba helyeznének, annak tudatában, hogy a büntetőjog a hamis nyilatkozatokat bünteti, az Ügyfél köteles a számla tényleges lezárása előtt a fel nem használt vagy helytelenül kitöltött csekkeket / fizetési ígérvényeket /váltókat a Bank számára visszaszolgáltatni. 
Ellenkező esetben az Ügyfél kizárólagosan felel a számla(k) lezárásának tényleges időpontját követő használatukból eredő károkért, a Bank mentesül a felelősség alól minden olyan közvetlen/közvetett kár tekintetében, amelyet az Ügyfél és/vagy egy harmadik fél ezen okok miatt követel/szenved el. 
Amennyiben az Ügyfél kéri a számlák lezárását, és a számlák lezárását követően csekkek/fizetési ígérvények/váltók érkeznek az adott számlákra történő kifizetés céljából, és időközben a Bankkal fennálló üzleti kapcsolat nem került lezárásra (az Ügyfél által a Banknál nyitott valamennyi számla lezárásával), az Ügyfél az Általános Szerződési Feltételekben foglaltak szerint, kifejezett megbízást ad a Banknak, hogy nyissa meg újra az adott fizetési eszközben megjelölt számlát, vállalva a teljes felelősséget a kifizetéshez szükséges pénzeszközök létrehozásáért, valamint az eszköz visszautasításából eredő esetleges következményekért, az adott esettől függően a hatályos specifikus szabályoknak megfelelően. 
8.5.    Az Ügyfél köteles a kártyákat a számlazárás tényleges időpontja előtt 30 nappal visszaszolgáltatni, valamint a Bankkal kötött valamennyi szerződést lezárni.
8.6.    Az üzleti kapcsolat megszűnése és a Bank kezdeményezésére történő számlazárás esetén az Ügyfél számláin lévő jóváírt összegek a Bankot megillető összegek behajtását követően az elévülési időn belül az Ügyfél rendelkezésére állnak. Ezen időszak alatt a lezárt számlák egyenlege a Bank által nem kamatozó számlákon lesz tárolva.
8.7.    A bank fenntartja a jogot, hogy az ügyfél számláit minden csatornán (pult, kártya, OTP Direkt, Contact Center) korlátozza, ha a számlán 6 naptári hónapon keresztül nem történt tranzakció, kivéve a díjakat, jutalékokat, kamatokat, a letiltással kapcsolatos banki kifizetéseket és/vagy ha az ügyfél törlésre kerül.  
8.8.    A Bank nem vállal felelősséget az Ügyféllel vagy harmadik féllel szemben a Bank által a számláinak lezárása/zárolása/számláin végzett műveletek felfüggesztése miatt esetlegesen elszenvedett károk vonatkozásában. 

9.    Jogviták Alkalmazandó jog

9.1.    A Bank és az Ügyfél közötti kapcsolatokra a román jog az irányadó.  A Banknak joga van az Ügyféllel szemben a vonatkozó nemzeti jogszabályok rendelkezéseivel összhangban fellépni, beleértve a Román Nemzeti Bank, mint Központi Bank által kiadott kötelező érvényű szabályokat, a nemzetközi szabályokat és gyakorlatokat, az azok alkalmazásából eredő bármely jogvitában, még akkor is, ha az Ügyfél az alkalmazásukból eredő veszteségekre vagy károkra hivatkozik. Az Ügyfél nem hivatkozhat arra a Bankkal szemben, hogy nem ismeri ezeket a szabályokat és gyakorlatokat.
9.2.    A Bank és az Ügyfél közötti szerződés megkötéséből, teljesítéséből, felmondásából vagy adott esetben értelmezéséből eredő vitákat békés úton kell rendezni. Amennyiben ez nem lehetséges, e jogviták rendezésére kizárólag a bíróságok illetékesek, a hatályos eljárási szabályok szerint. 
9.3.    Minden olyan költség, amelyet a Banknak abban az esetben kell viselnie, ha az Ügyféltől kapott utasítások végrehajtása miatt vitába keveredik az Ügyféllel, vagy adott esetben konfliktusba kerül egy harmadik féllel, a hatályos jogszabályoknak megfelelően az Ügyféltől kerül behajtásra.

10.    Felelősségvállalás

10.1.    A bank felelősségi körébe tartozik:
a)    Az Ügyfél által adott megbízások teljesítésének hiányosságai, amennyiben az ilyen hiányosságok a Bank hibájából következnek be, és az Ügyfél által ténylegesen elvesztett összeg erejéig. A Bank haladéktalanul tájékoztatja az Ügyfelet/ közli számára a számláin végzett műveletekkel kapcsolatban észlelt valamennyi hibát; 
b)    Általános tájékoztatás nyújtása a bemutatott banki szolgáltatások időszakára, feltételeire és kikötéseire vonatkozóan. A Bank - az Ügyfél részére történő információnyújtásra vonatkozó egyéb írásbeli megállapodások kivételével - kizárólag a jelen Általános Üzleti Feltételekben említett információkat közli/ajánlja az Ügyfél részére.
10.2.    A Bank nem vállal felelősséget a következők tekintetében: 
a)    Csekkek, fizetési ígérvények, váltók, fizetési megbízások olyan elvesztése, teljes vagy részleges megsemmisülése esetén, amely nem a Bank hibájából következett be, azaz olyan veszteségek, amelyek az Ügyfél által megadott téves vagy hiányos adatok alapján végrehajtott megbízásokból eredhetnek;
b)    Az üzenetek, levelek vagy bármilyen típusú dokumentumok - beleértve a fizetési eszközöket is - késedelmének és/vagy elvesztésének következményei, illetve a dokumentációban elkövetett hibákból eredő veszteségek tekintetében, amelyek nem a Bank hibájából következnek be;
c)    A működésének vis maior/nem előrelátható körülmények miatti megszakadásából eredő veszteségek (külső, előre nem látható, teljesen elháríthatatlan és elkerülhetetlen események, amelyek a Bank által nem előreláthatóak és nem elháríthatóak, és amelyek mentesítik az azokra hivatkozó felet/feleket a felelősség alól, feltéve, hogy a bejelentési kötelezettségnek, valamint a jogszabályoknak megfelelően kiállított vis maior igazolásnak eleget tesznek);
d)    A dokumentumok formája, pontossága, valótlansága vagy érvényessége, valódisága, helyes vagy teljes kitöltése, kivéve azokat az eseteket, amikor külön megállapodásban a Bank kifejezetten és írásban vállalja ezt a felelősséget;
e)    A szolgáltatások teljesítésének késedelmeiért, amelyek az Ügyfél által a romántól eltérő nyelven és hiteles fordítás, apostille-val vagy anélkül, illetve adott esetben felülhitelesítéssel nem ellátott dokumentumok benyújtásából erednek, amelyeket az Ügyfél köteles saját költségén elkészíttetni;
f)    A Bank üzleti tevékenységének természeti elháríthatatlan külső okok vagy vis maior (beleértve, de nem kizárólagosan a Bank kommunikációs vonalainak vagy berendezéseinek összeomlását, áramkimaradásokat, természeti katasztrófákat, nemzetközi konfliktusokat, bármely helyi vagy nemzetközi kormány/hatóság által hozott intézkedéseket stb.) miatti szüneteltetéséből eredő hatások és következmények;
g)    Az Ügyfélnek a hatályos törvények és rendeletek alkalmazása által okozott veszteségekért, beleértve a banki tevékenységre, a devizarendszerre, az ügyfélismeretre, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni intézkedésekre, a pénzeszközök befagyasztására vonatkozó nemzetközi szankciók alkalmazására stb. vonatkozó szabályokat.
h)    A levelező/kedvezményezett bankok által visszatartott díjak tekintetében az ügyfél által (a banki csatornától függetlenül) az SHA opcióval az Európai Unió (EU)/Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban, Svájcban, Monacoban vagy az SHA vagy BEN opcióval bármely pénznemben az EU/EGT-n kívüli országokban található bankok felé végzett átutalások esetén.
10.3.    Az Ügyfél felelősséggel tartozik/köteles kártérítést fizetni a Banknak, ha üzleti magatartásával vagy kötelességszegésével kárt (beleértve az imázskárosodást is) okozott a Banknak.

11.    Speciális rendelkezések

11.1.    A Banknak az Ügyféllel kötött szerződésből eredő jogai gyakorlásának teljes vagy részleges elmulasztása, illetve késedelme, illetve az ilyen szerződésből eredő jogorvoslati lehetőségek igénybevételének késedelme nem akadályozza a Bankot abban, hogy az adott jogot gyakorolja, és nem tekinthető jogairól való lemondásnak, és semmilyen esetben nem vélelmezhető a Bank hallgatólagos hozzájárulása a tartozás elállására vagy a tartozásról való lemondásra, kivéve, ha az írásban történt. A Bank által az ügyfelekkel kötött szerződésekben előírt bármely felfüggesztő feltétel teljesítéséről való lemondás nem jelenti azt, hogy a Bank lemond az adott feltétel későbbi teljesítésének követelményéről.
11.2.    A jelen Általános Szerződési Feltételek egy vagy több rendelkezésének érvénytelensége nem vonja maga után a Bank és az Ügyfél közötti megállapodás szerinti többi rendelkezés érvénytelenségét.
11.3.    A jelen Általános Szerződési Feltételek kiegészítik a Bank és az Ügyfél között létrejött valamennyi egyezmény, megállapodás, szerződés és ajánlat rendelkezéseit. Abban az esetben, ha a jelen Általános Szerződési Feltételek rendelkezései eltérő értelműek vagy ellentétesek a Bank és az Ügyfél között létrejött külön egyezményekben, megállapodásokban vagy szerződésekben foglalt kifejezett rendelkezésekkel, ez utóbbiak rendelkezései az irányadóak. Ugyanakkor, ‏a Bank által végrehajtandó jogszabályi változások esetén azok a Bank és az Ügyfél között kötött külön egyezményekben, megállapodásokban vagy szerződésekben kifejezetten meghatározott rendelkezésekkel szemben elsőbbséget élveznek. Az Ügyfél jelen Általános Szerződési Feltételekben felhatalmazza a Bankot, hogy a Banknak járó bármely összeget elszámolja a folyószámlán rendelkezésre álló pénzeszközökkel, függetlenül attól, hogy azok milyen pénznemben állnak rendelkezésre. 
Az ügyfél köteles a terhelést saját forrásból fedezni, beleértve a jogosulatlan folyószámlahitelhez kapcsolódó büntetőkamatot is. Abban az esetben, ha az Ügyfél számláin nem áll rendelkezésre elegendő készpénz a Banknak járó összegek fedezésére, a Bank jogosult bármely olyan műveletet végrehajtani, amely többek között, de nem kizárólagosan, a devizaváltást, az Ügyfél számlái közötti átutalásokat, az Ügyfél bármely számlájának megterhelését/hitelezését jelenti a tartozás fedezésére. Ha a Bank az Ügyfél által esedékes összegeket ilyen módon sem tudja behajtani, akkor jogosult a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően behajtani az esedékes összegeket.
A jelen 11.3. szakasz első bekezdésének második mondatától eltérően, kizárólag vis maior, nem előrelátható esemény vagy teljesen kivételes helyzet (pl. szükségállapot/készenléti állapot) esetén, amelyben a személyek szabad mozgása, a gyülekezési szabadság és/vagy a kommunikációs csatornákhoz való hozzáférés átmenetileg korlátozott, a Bank egyoldalúan dönthet a Bank, az Ügyfél, a társhitelezők és a kezesek között létrejött megállapodások, egyezmények és/vagy szerződések módosításáról (pl. a teljesség igénye nélkül: a hiteltörlesztések fizetésének felfüggesztése, a hitelkamatok fizetésének felfüggesztése, a Banknak járó egyéb összegek fizetésének felfüggesztése, a betétszámlák futamidejének meghosszabbítása, a lejáró hitelek és/vagy hitelszerződések érvényességének meghosszabbítása stb. ), amely esetben a Banknak az Ügyfél számára nyújtandó banki termékek és szolgáltatások feltételeinek megváltoztatására vonatkozó döntése az irányadó. Ez a záradék a Bank határozatával együtt a Bank, az Ügyfél és más természetes vagy jogi személyek (kezesek, adóstársak, nyilatkozattevők stb.) között létrejött egyezmény, megállapodás és/vagy szerződés kiegészítésének minősül, és az egyezmény, megállapodás vagy szerződés szerves részének tekintendő. E záradék és a Bank határozata alapján az egyezmény, a megállapodás és/vagy a szerződés ennek megfelelően módosítottnak tekintendő.
11.4.    Az Ügyfél nem kifogásolhatja a Bankkal szemben a harmadik féllel kötött szerződések feltételeit.
11.5.    A viták rendezése érdekében az Ügyfélnek joga van a Nemzeti Adóhatósághoz, a Román Nemzeti Bankhoz, illetve az illetékes vitarendezési szervhez fordulni, a mediáció és a mediátori hivatás megszervezéséről szóló 192/2006. számú módosított és kiegészített Törvény rendelkezései szerint.
11.6.    Az Ügyfél kijelenti, hogy tájékoztatást kapott arra vonatkozóan, hogy a Banknál nyitott számlákon lévő valamennyi összeg a Bankbetétbiztosítási Alap által garantált/nem garantált, a hatályos jogszabályokban meghatározott kereteken belül és azokkal összhangban. A Bank, a Romániában hivatalosan elismert, a bankrendszerben a betétbiztosítási alap létrehozásáról és működéséről szóló 39/1996. sz. kormányrendelettel létrehozott, a későbbi módosításokkal és kiegészítésekkel újra kiadott, Bankbetétbiztosítási Alap, mint törvényes betétbiztosítási rendszer résztvevője. 
A betétbiztosítási rendszerekről és a Bankbetétbiztosítási alapról szóló 311/2015. sz. Törvény 61. cikk. (3) bek. szerint az egy biztosított betétesre jutó fedezeti felső határ 100 000 eurónak megfelelő lejben kifejezett összeg.
11.7.   A jelen Általános Szerződési Feltételek (2024 februári. kiadás) legkésőbb 2024.01.26-án kerül kifüggesztésre/közzétételre, és 2024.02.05-tól lép hatályba. Felhívjuk figyelmét, hogy a jelen dokumentum 2.32. bekezdésének rendelkezései 2013. augusztus 23-tól alkalmazandók.
11.8.    A jelen Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára elválaszthatatlan részét képezi az 1. melléklet „A banki termék- és szolgáltatáscsomagok Általános Szerződési Feltételei”, a 2. melléklet „A kereskedelmi tranzakciókhoz kapcsolódó kártyaelfogadási szolgáltatás Általános Szerződési Feltételei” és a 3. melléklet „Az OTP Bank Romania S.A. ESG kizárási listája”” .

A jelen Általános Üzleti Feltételek hatálybalépésének napján az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára minden korábbi kiadása hatályát veszti. 
Az Általános Üzleti Feltételek módosításáról az Ügyfelek a területi egységek székhelyén történő kifüggesztéssel és a http://www.otpbank.ro/. weboldalon történő közzététellel kerülnek tájékoztatásra.

1. MELLÉKLET - A BANKI TERMÉKEK ÉS SZOLGÁLTATÁSCSOMAGOK ÁLTALÁNOS FELTÉTELEI

1)    Meghatározások:
Banki termék- és szolgáltatáscsomag a Bank és a bank partnerei által jogi személy vagy hasonló kategóriába tartozó ügyfelek számára kínált meglévő banki termékek és szolgáltatások kombinációja. A csomagban foglalt egyes termékek és/vagy szolgáltatások költségei, a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem aláírásának napjától differenciáltak a Bank által az adott termékek és szolgáltatások esetében alkalmazott standard díjakhoz képest. 
A folyószámla-kezelési díj az Ügyfélnek a Banknál nyitott számláira vonatkozó, havonta felszámított kezelési díj. 
Az OTPdirekt a Bank által kínált szolgáltatás, amely a Bank termékeinek és szolgáltatásainak elektronikus értékesítési csatornáit foglalja magában, nevezetesen: Internet Banking, Smart Bank- és SMS Riasztások/Push értesítések. 
OTPdirekt - Internet Banking: az OTPdirekt szolgáltatás része, amelynek keretében a Bank interneten  keresztül távoli hozzáférést biztosít a saját számlákhoz az egyenlegek megtekintéséhez és a műveletek elvégzéséhez. 
OTPdirekt - SMS Riasztások: az OTPdirekt szolgáltatás része, amely SMS Riasztások küldését jelenti az ügyfél által megadott mobiltelefonszámokra, az SMS Melléklet értelmében. 
OTPdirekt - Push értesítések: az OTPdirekt szolgáltatás opcionálisan választható része, amely üzenetek küldését jelenti olyan okos mobileszközökre és táblagépekre, amelyeken telepítve van a SmartBank alkalmazás, az SMS/Push értesítések Melléklet szerint. 
SmartBank: az OTPdirekt szolgáltatás része, amelynek keretében a bank távoli hozzáférést biztosít a számlákhoz az egyenlegek megtekintéséhez és a műveletek elvégzéséhez a telefonra a Google Play vagy Apple Store áruházból telepített OTP SmartBank Románia alkalmazáson keresztül.
Az OTPdirekt-en keresztül történő fizetési megbízás az Internet Banking és a SmartBank segítségével az Ügyfél számára elérhető pénzforgalmi szolgáltatás.
Card VISA Business/VISA Business Silver/Mastercard Corporate a Bank által a Jogosult Felhasználó nevére és a Fő kártyabirtokos számlájára kibocsátott fizetőeszköz.
„Fő kártyabirtokos” az a rezidens vagy nem rezidens jogi személy vagy hasonló kategória (jogi személyiséggel nem rendelkező entitás), amely egy és/vagy több jogosult felhasználó (természetes személy) nevére Kártyakibocsátást kért a Banktól, a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem aláírása által vagy betéti kártya kiállítására vonatkozó a Szerződés - Kérelem aláírása által kézírott aláírással vagy kiterjesztett elektronikus aláírással egy érvényes, nem visszavont, nem felfüggesztett és aláírás létrehozásához használt biztonságos tanúsítványon.
„Jogosult felhasználó” az a természetes személy, aki számára az Fő Kártyabirtokos kérte és a Bank elrendelte a Fő Kártyabirtokos számlájához való hozzáféréssel rendelkező kártya kibocsátását.
Beszedési Megbízás olyan fizetési mód, amelynek során a szolgáltató által fizetésre kért összegek automatikusan átutalásra kerülnek a fizető ügyfél számlájáról a szolgáltató számlájára (példák a szolgáltatókra: távközlési társaságok, biztosítótársaságok, lízingcégek, közműszolgáltatók stb.). 
-    Az Bankon belüli változatban mind a fizető fél, mind a szolgáltató az OTP Bank Romania S.A. ügyfele, és a fizető fél számlájáról automatikusan lehívott pénzösszeg nemzeti pénznemben vagy más pénznemben van.
-    A SEPA (Bankközi) változatban a fizető fél az OTP Bank Romania S.A. ügyfele, a szolgáltató egy másik bank ügyfele, és a fizető fél számlájáról automatikusan lehívott összeg nemzeti pénznemben kerül kifizetésre.
A Bankközi kis értékű fizetés az a művelet, amelynek során a fizető fél, az OTP Bank Romania S.A. ügyfele, egy másik bank ügyfelének 49.999,99 RON/tranzakció összeghatárig terjedő átutalást teljesít. 
A bankközi nagy értékű fizetés az a művelet, amelynek során a fizető fél, az OTP Bank Romania S.A. ügyfele, 49.999,99 RON/tranzakciót meghaladó összeget utal át egy másik bank ügyfelének.
Kereskedő: minden olyan Jogi Személy, amely kereskedelmi tevékenységet folytat, és a Bankkal kötött szerződés alapján és feltételei szerint elfogadja a kártyát áruk és szolgáltatások fizetésére szolgáló fizetési eszközként.

2) A banki termék- és szolgáltatáscsomag időtartama
2.1.    Az ügyfél által a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag a Bank jóváhagyásának kézhezvételének napján lép hatályba, és csak a jóváhagyásról szóló értesítésnek az Ügyfél/ Jogosult azonosító adataira vonatkozó részben megadott e-mail címre (Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára-ból) történő kézhezvételét követően, amennyiben a Bank saját belátása szerint úgy dönt, hogy a jogszabályi és/vagy belső követelmények teljesülnek, és 12 hónapos időtartamra kerül megkötésre.
2.2.    Amennyiben a csomag végső érvényességi ideje nem munkanapra esik, azt az azt megelőző utolsó munkanapnak kell tekinteni.  
2.3.    A banki termék- és szolgáltatáscsomag automatikusan meghosszabbodik egy újabb 12 hónapos időszakra, kivéve, ha az eredeti futamidő lejárta előtt 15 nappal küldött értesítéssel felmondási kérelem kerül elküldésre.
2.4.    Az Ügyfél vállalja, hogy a csomagot legalább 12 hónapig fenntartja, ellenkező esetben a fennmaradó havi előfizetéseket a  Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag - aláírásától számított 12 hónap végéig köteles megfizetni, kivételt képezve az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára jelen mellékletének 2.5. és 2.6. pontjában felsorolt eseteket. Jelen cikk nem vonatkozik a Csomag vallási szervezetek számára esetében. A Calculated 25, Calculated 50, Relaxed 150, Relaxed 200 és Relaxed 300 csomagok esetében jelen záradék nem alkalmazandó, amennyiben az Ügyfél a fent említett csomagok közül egy másik, magasabb költségű csomagot köt. Amennyiben az Ügyfél lemond a fent említett csomagok valamelyikéről egy alacsonyabb költségű csomag javára, a lemondott csomag előfizetési értéke és a kért csomag előfizetési értéke közötti különbséget a csomag aktiválásának időpontjától számított 12 hónapos kötelező birtoklás végéig fennmaradó időszakra fizeti.
2.5.    Ha az Ügyfél 3 egymást követő hónapban a havi előfizetés megfizetésével késedelembe esik, a Bank jogosult a szerződéses csomag, valamint a csomagban foglalt banki szolgáltatások és termékek (a Banknál nyitott folyószámlák kivételével) használatát felfüggeszteni, anélkül, hogy a Banknak erre vonatkozó értesítést kellene küldenie. 
2.6.     Amennyiben az Ügyfél 6 egymást követő hónapon keresztül késedelembe esik a havi előfizetés megfizetésével, a Bank jogosult a szerződéses csomagot, valamint a csomagban foglalt termékeket és szolgáltatásokat lezárni (a Banknál nyitott folyószámlák kivételével). Így a termék és szolgáltatáscsomagot a törvény erejénél fogva, bírósági beavatkozás nélkül, további késedelem nélkül és minden más előzetes bírósági vagy bíróságon kívüli alakiság nélkül megszűntnek kell tekinteni. 
2.7.    A csomag nyújtására vonatkozó szerződés megszűnésének napjától az Ügyfél kifejezett kérésére továbbra is fenntarthatja a csomagban foglalt termékeket és szolgáltatásokat, ezekre a termékekre/szolgáltatásokra a kérés időpontjában érvényben lévő feltételek, valamint az OTP Bank Romania S.A. mindenkor hatályos Díj- és Díjszabási Tájékoztatója szerinti általános díjtételek vonatkoznak. Az ügyfél továbbra is egyetemlegesen felel a fennálló összegek kifizetéséért.

3) Költségek és fizetési módok
3.1.    A csomag teljes érvényességi ideje alatt az előfizetés kifizetése havonta, minden hónap első munkanapján történik az adott hónapra vonatkozóan, kivéve azt a hónapot, amelyben a csomagot összeállításra került, amelynek megfelelő díját a Bank jóváhagyásának kézhezvételét követően kell megfizetni, és csak a jóváhagyó közlemény kézhezvételét követően, az Ügyfél/tulajdonos azonosító adataira vonatkozó részben megadott e-mail címre (Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára), amennyiben a Bank saját belátása szerint úgy dönt, hogy a jogi és/vagy belső követelmények teljesítve lettek. 
3.2.    A Bank automatikusan megterheli az Ügyfél számláját az esedékes előfizetés összegével, valamint adott esetben a birtokolt csomag részét képező termékekhez kapcsolódó költségek (jutalékok, díjak stb.) összegével, és az Ügyfél legkésőbb az adott hónap utolsó munkanapján elhelyezi a folyószámlán az ezek kifizetéséhez szükséges összegeket. Az Ügyfél választhatja a szükséges összegek befizetését bármely más pénznemben is, amelyre folyószámlával rendelkezik. Abban az esetben, ha az Ügyfél nem végezte el a valutaváltást, a Bank megbízást kap, de nem köteles elvégezni ezt a műveletet az esedékesség napján 00:00 órától kezdődően, a Román Nemzeti Bank vagy a Bank által az átváltás napján alkalmazott árfolyamon, a hatályos jogi normáknak megfelelően, az Ügyfél viseli az e műveletekkel kapcsolatos valamennyi jutalék, díj és illeték költségét.
3.3.    Az Ügyfél visszavonhatatlanul és feltétel nélkül felhatalmazza a Bankot, hogy az esedékes összegek erejéig megterhelje lejben vezetett fő folyószámláját és a Banknál vezetett bármely más lejben és más pénznemben vezetett folyószámláját, hogy az esedékes előfizetés kifizetése érdekében - Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag - a teljes időtartama alatt bármilyen szükségesnek ítélt műveletet elvégezzen, beleértve a valutaváltást is. A banknak jogában áll, de nem kötelessége elvégezni ezeket a műveleteket.
3.4.    Az ügyfél köteles a szerződött csomagra vonatkozó havi előfizetést megfizetni, függetlenül attól, hogy a csomagban foglalt termékek és szolgáltatások közül egyet vagy mindegyiket igénybe veszi.
3.5.    A Bank által kínált és az Ügyfél által kiválasztott termék- és szolgáltatáscsomagért előfizetési díj felszámítására sor kerül. Ha az Ügyfél vagy a Bank kezdeményezésére a csomag/opció érvényessége annak a hónapnak a lejárta előtt megszűnik, amelyre a havi előfizetési díj befizetésre került, a Bank nem köteles visszatéríteni az addig befizetett havi előfizetés összegét.
3.6.    A Bank az Ügyfél előzetes hozzájárulása nélkül egyoldalúan megváltoztathatja a díjak és az előfizetési vagy csomagelemek mértékét. Az új díjak, és/vagy előfizetési összegek, és/vagy az új csomagelemek, beleértve a kedvezményeket és/vagy kamatbónuszokat is, a Bank székhelyein és a http://www.otpbank.ro/weboldalon kerülnek kifüggesztésre, és ez az az eszköz, amelyen keresztül az Ügyfél ezekről tudomást szerez, amely értelemben az Ügyfél kijelenti, hogy ez az információszerzési mód elégséges számára. 
Amennyiben az Ügyfél nem ért egyet a díjak és/vagy előfizetések vagy a csomag összetevőinek új értékeivel, az Ügyfélnek joga van egyoldalúan felmondani a szerződött termék- és szolgáltatáscsomagot, az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára mellékletének 5.1. és 5.2. cikkében meghatározott feltételek szerint. Amennyiben az Ügyfél nem él ezzel a jogával az attól a naptól számított 15 naptári napon belül, amikor a Bank a székhelyein kifüggesztette a jutalékok és/vagy előfizetések vagy csomagelemek új értékét, a felek úgy értelmezik, hogy az Ügyfél hallgatólagosan elfogadta azt.

4) Tájékoztatások
4.1.    Az Ügyfél számára a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem és az Ügyfél által a Bankkal kötött egyes termék- vagy szolgáltatástípusokra vonatkozó szerződésekkel kapcsolatban küldött értesítéseket vagy közléseket írásban, az alábbi módok valamelyikén kell megküldeni: 

  • Egyszerű levél - az Ügyfél által közölt levelezési címre küldve, az Ügyfél költségére. A feladási költség a feladás időpontjában érvényes ár, és megtekinthető a bank honlapján, a www.otpbank.ro oldalon;
  • SMS - az Ügyfél által közölt mobiltelefonszámra küldött SMS, az Ügyfél költségére. A feladási költség a feladás időpontjában érvényes ár, és megtekinthető a bank honlapján, a www.otpbank.ro oldalon;
  • E-mail - az Ügyfél által megadott e-mail címre küldött e-mail; 
  • OTPdirekt - elektronikus úton;
  • Contact Center – rögzített hívással.

4.2.    A banki termék- és szolgáltatáscsomagok igénybevételével az Ügyfél a Bankkal való kapcsolatában meghatalmazott képviselő(i) útján megerősíti, hogy az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára mellékletének 4.1. cikkében meghatározott értesítési módok bármelyike elegendő, lemondva minden olyan esetleges későbbi panaszról/ kifogásról/ vitatásról, amelynek tárgyát ez a módszer képezi.
4.3.    Az Ügyfélnek küldött Tájékoztatásokat az alábbiak szerint kell az Ügyféllel közöltnek tekinteni:

  • Egyszerű levél: a postai feladóhivatal feladóvevényen lévő bélyegzőjén feltüntetett dátumtól számított 5 banki munkanap; 
  • SMS - az Ügyfélnek való elküldés napja;
  • E-mail - az ügyfélnek küldött elektronikus levél elküldésének napja;
  • OTPdirekt - az ügyfélnek küldött elektronikus levél elküldésének napja;
  • Contact Center – az ügyféllel való kapcsolatfelvétel napján.

4.4.  A Bank által postai úton, Call-Center rögzített híváson, SMS-ben, e-mailben küldött értesítések akkor tekintendők érvényesnek/közöltnek, ha azok az Ügyfél által a Bank számára közölt utolsó címre/telefonszámra/ e-mail címre lettek elküldve/közölve.
4.5.    Az Ügyfél részéről a Bank felé a jelen szerződéssel kapcsolatban küldött bármely tájékoztatást vagy közlést írásban, térszelvényes ajánlott levélben vagy a Bank székhelyein történő átvétel útján kell teljesíteni. A Bankhoz intézett közlések az alábbiak szerint tekintendők megtörténtnek:
a) az ajánlott levél átvételi elismervényén szereplő időpontban;
b) azon a napon, amikor a Bank ténylegesen átvette azokat, amelyet a Bank azon felhatalmazott személyének aláírásával és a nyilvántartási szám megadásával hitelesített, aki az említett dokumentumokat átvette.
 
5. A szerződés megszüntetése.
5.1.    A Termék- és szolgáltatáscsomagot bármelyik fél egyoldalúan felmondhatja az egyoldalú felmondást kezdeményező fél által küldött írásbeli értesítés által, legalább 15 naptári nappal az egyoldalú felmondás hatályba lépésének időpontja előtt, és az illető felmondást a csatolt kártyák, jelszavak stb. visszaszolgáltatása/visszaadása kell megelőzze, kivéve, ha az ügyfél úgy dönt, hogy fenn tart egy bizonyos standard terméket/szolgáltatást, ami azt jelenti, hogy megtartja azon kártyákat, a tokent stb. A jelen szerződés és az abban foglalt banki termékekre és szolgáltatásokra kínált előnyök ilyen módon történő megszüntetésére a szerződési hiba fennállásától függetlenül sor kerülhet, és a felek visszavonhatatlanul és feltétel nélkül lemondanak a kártérítési igényről, valamint minden más jelenlegi vagy jövőbeli vagyoni igényről, kivéve a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomagban említetteket. 
5.2.    A Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára melléklet 2.6. pontjában meghatározott feltételek szerint, bejelentés nélkül felmondható. 


6) Vis maior 
6.1.    A vis maior események nem mentesítik az Ügyfelet a felelősség alól, az Ügyfél a Bankkal szemben a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag és annak kiegészítéseiből eredő valamennyi tartozás teljes visszafizetéséig felel. 
6.2.    Vis maior alatt értünk minden olyan helyzetet, amely a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező Banki termék- és szolgáltatáscsomag nyújtására vonatkozó Szerződés - Kérelem révén szerződött Banki termék- és szolgáltatáscsomag  történő megkötésének időpontját követően, a felek akaratától függetlenül, előre nem látható, a felek által nem ellenőrizhető, és a felek által nem elhárítható, beleértve, de nem kizárólagosan a háborút, természeti katasztrófákat, társadalmi zavargásokat, forradalmat, embargót, a pénzügyi piac működési zavarát, a jogszabályok vagy azok értelmezésének változását stb.
6.3.    A felek a vis maior bekövetkeztéről a bekövetkezésétől számított 5 naptári napon belül értesítik egymást, a Román Kereskedelmi és Iparkamara által kiállított tanúsítvány bemutatásával. Amennyiben a vis maior esemény több mint 30 naptári napig tart attól a naptól számítva, amikortól a vis maior esemény által nem érintett fél értesítést kapott a vis maior esemény bekövetkezéséről, a jelen Igénylés - Szerződés a törvény erejénél fogva, bírósági beavatkozás nélkül, további késedelem nélkül és minden egyéb előzetes bírósági vagy peren kívüli alaki követelmény nélkül megszűntnek tekintendő.

2.MELLÉKLET - A KERESKEDELMI TRANZAKCIÓKRA VONATKOZÓ KÁRTYAELFOGADÁSI SZOLGÁLTATÁS ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEI

1.    Meghatározások

•    Kereskedő/ügyfél - Az a kereskedőhöz/ügyfélhez hasonló jogi személy/kategória, amely a Bank POS/SoftPOS vagy E-commerce kártyaelfogadási szolgáltatásait igényli, az alábbiakban részletezettek szerint.
•    A kereskedelmi ügyletekhez kapcsolódó kártyaelfogadási szolgáltatásra vonatkozó szerződés összetevői a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására vonatkozóan, amely a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képezi, valamint az Általános Üzleti Feltételek Jogi Személyekre és Hasonló Kategóriák számára, amely tartalmazza ezen szolgáltatásra vonatkozó mellékletet, és amely tartalmazza a VISA és Mastercard kártyák kereskedelmi tranzakciókhoz való elfogadására vonatkozó Utasításokat (a jelen mellékletben a „szerződés”).
•    Az POS  a fizikai kártyaelfogadó terminál; az POS-on keresztül termékek vagy szolgáltatások értékesítése, valamint kivételes jelleggel a Cash Back alkalmazáson keresztül a Visa, Visa Electron, Mastercard és Maestro kártyák (amelyek esetében ez a szolgáltatás aktív) használatával történő készpénz-visszatérítési tranzakciók valósíthatók meg. Az OTP Bank Romania S.A. POS termináljai esetében a Mastercard szervezet követelményeinek megfelelően a kártyabirtokosok számára előnyként implementálva lett a részlet fizetési alkalmazás. Ebben a tekintetben a Mastercard kártyabirtokosnak lehetősége van arra, hogy a Kereskedőtől megvásárolt termékekért vagy szolgáltatásokért részletekben fizessen, anélkül, hogy az a Kereskedőn számára további működési vagy pénzügyi kötelezettséget vonna maga után. 
•    A SoftPOS egy banki alkalmazás, amely a 8-as verzióval kezdődően bármilyen Android terminálra telepíthető, és lehetővé teszi a kártyás fizetési információk elektronikus lekérdezését, feldolgozását, tárolását és továbbítását a kereskedők - általában kiskereskedelmi - értékesítési pontjain. Az alkalmazás a jogi személyek és hasonló kategóriák (jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek) számára készült, a PlayStore-ból letölthető, és a bank partnere, a SIBS Romania SA kezeli. Amennyiben a kereskedő a SoftPOS verziót választja, 2 tájékoztatást kap: az elsőt a bank nyilvántartásában szereplő e-mail címre, a másodikat pedig SMS-ben, amely tartalmazza az alkalmazáshoz való hozzáférés hitelesítő adatait és a hitelesítő adatok érvényesítéséhez szükséges One time password jelszót. Az alkalmazás Románia területén belül kerül felhasználásra.
•    Az E-commerce (biztonságos e-kereskedelem) az internetes weboldalakon keresztül történő kártyaelfogadás virtuális terminálja.
•    A Cash Back lehetővé teszi a kártyabirtokos számára, hogy az POS terminálon keresztül történő fizetéskor készpénzt kapjon a Kereskedőtől. A készpénzben kiadható maximális összeg 200 RON, és mindig a kártyás eladási tranzakcióhoz kapcsolódik, amely az POS által kiállított nyugtán a vásárlás összege mellett egyértelműen fel van tüntetve.

2.    A Bank jogai 
A Bankot a következő jogok illetik meg:
2.1    Kérésre lefényképezni azt a kereskedelmi helyszínt (beltér és kültér), ahol a fizetés POS/SoftPOS segítségével elfogadott.
2.2    Az POS/SoftPOS és/vagy E-commerce kártyafizetés-elfogadási szolgáltatás bevezetésének megtagadása, még akkor is, ha a felek Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására vonatkozóan dokumentumot aláírták, a következő helyzetekben: 

  • a kereskedő nem nyújtotta be a folyószámla megnyitásához szükséges összes dokumentumot.
  • a Kereskedő által szolgáltatott információk (a társaságról/szervezetről vagy annak részvényeseiről/társult tagjairól/képviselőiről) nem felelnek meg a valóságnak.
  • a Visa és a Mastercard szervezetek nemzeti vagy nemzetközi adatbázisaiban negatív információk találhatók a Kereskedőre vagy annak részvényeseire/társult tagjaira/képviselőire vonatkozóan.

2.3    A Kereskedő által POS/SoftPOS vagy E-Commerce útján végrehajtott kártyaelfogadási tranzakciók esetében a Bank azokra online jóváhagyást kér, függetlenül a tranzakciók értékétől.
2.4    A Kereskedőtől megkövetelni, hogy a Bankon keresztül saját E-commerce portálját (weboldalát) a Full 3D Secure szabványnak megfelelően konfigurálja, hogy az megfeleljen a Visa és MasterCard virtuális kártyatranzakciókra vonatkozó előírásainak a Bank feldolgozójának utasításai szerint.
2.5    Rendszeresen ellenőrizni, hogy a Kereskedő megfelel-e a Full 3D Secure szabványnak (Verified by Visa és Mastercard Secure Code), és hogy kizárólag a Bank által e szerződéssel jóváhagyott weboldalon végez-e tranzakciókat. 
2.6    A Visa és Mastercard POS/SoftPOS (beleértve az imprintert is) és az E-commerce útján történő Visa és Mastercard fizetési elfogadói tevékenység napi szintű nyomon követése, és minden olyan tranzakció visszautasítása, amely nem felel meg a jelen melléklet és/vagy Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező, Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására rendelkezéseinek. 
2.7    Díjak felszámítása a banki szolgáltatásokért a jelen mellékletben és a kereskedelmi tranzakciókhoz használt Kereskedői kártyaelfogadási igénylési szerződésben meghatározott feltételek szerint, valamint e díjak módosítása a jelen melléklet 9. pontjában meghatározott feltételek szerint.
2.8    Amennyiben a Kereskedő 3 egymást követő naptári hónapban nem hajt végre POS terminálon keresztül tranzakciókat, a negyedik hónaptól kezdődően havi POS terminálkezelési díj felszámítása.
2.9    Szükség esetén a Kereskedő kötelezése speciális intézkedések alkalmazására a kártyatranzakciók biztonsága érdekében. Amennyiben a Kereskedő megtagadja a szükséges intézkedések végrehajtását, a Banknak a jelen melléklet 12. pontjában meghatározott feltételek mellett jogában áll felmondani ezt a megállapodást.
2.10    A Kereskedő nevében megoldani a kártyás fizetésekkel kapcsolatos panaszokat, anélkül azonban, hogy felelősséget vállalna a megoldás végleges jellegéért az elfogadás vagy elutasítás tekintetében.
2.11    Közvetlenül a Kereskedőtől fedezni a Kereskedő hibájából eredő veszteségeket, a banknál bármely pénznemben nyitott bármely számla automatikus, előzetes értesítés nélküli megterhelésével a kártyakibocsátó bankok által benyújtott visszatérítési igények értékével, amennyiben a kártyabirtokos vagy a kártyakibocsátó bank a kártyabirtokos és a Kereskedő közötti tranzakciókkal kapcsolatban panaszt emel. Ebben az esetben a Banknak joga van saját vizsgálatot folytatni ezekkel a panaszokkal kapcsolatban.
2.12     A Kereskedő/Ügyfél fizetési kötelezettségeinek behajtására irányuló konvencionális/szerződéses/jogi eljárás kezdeményezése abban az esetben, ha a Kereskedő/Ügyfél nem rendelkezik pénzeszközzel az OTP Bank Romania S.A.-nál nyitott számlákon. Ebben a helyzetben minden összeg esedékessé és fizetendővé válik, és amennyiben a Kereskedő nem rendelkezik elegendő fedezettel a folyószámláján/folyószámláin azok fedezésére, a Bank a hatályos jogszabályi rendelkezésekkel összhangban eljárhat a tartozások behajtása érdekében, akár a Kereskedő/Ügyfél által a Banknál bármely pénznemben nyitott bármely számla automatikus megterhelésével, beleértve a devizaváltás elvégzésére adott megbízást, akár az e tekintetben létrehozott garanciák érvényesítésével. 
2.13     A Kereskedő vagy értékesítési pontjainak azonosító adatainak bevitele az összes hitelintézet számára hozzáférhető adatbázisokba abban az esetben, ha a jelen szerződés felmondására kerül sor az POS/SoftPOS vagy E-commerce révén történő csalárd tranzakciók nagy száma miatt.
2.14    A gyanúsnak ítélt tranzakciók elszámolásának blokkolása az azok („tranzakciók”) hitelességének megállapításához szükséges vizsgálatok befejezéséig. Gyanús tranzakciónak minősülnek többek között, de nem kizárólagosan, a következők:

  • Olyan tranzakciók, amelyek az POS/SoftPOS vagy E-commerce révén rögzített tranzakciók számának és/vagy értékének hirtelen növekedését eredményezik a Kereskedő tranzakciós előzményeihez képest.
  • A nemzetközi kártyaszervezetek által magas kockázatúnak ítélt országok intézményei által kibocsátott kártyákkal végzett nagy értékű tranzakciók.
  • Azonos vagy különböző kártyákkal végrehajtott, azonos nagy értékű tranzakciók.

Ha a vizsgálat befejezése után bebizonyosodik, hogy a gyanúsnak ítélt és a Bank által el nem ismert tranzakciókat nem a kártyabirtokosok engedélyezték, a Bank tájékoztatja a kereskedőt, és intézkedéseket alkalmaz a tranzakciók biztosítására a kereskedő értékesítési pontjain.

2.15     A Kereskedőtől üzemeltetési garancia nyújtását kérni, akár a szolgáltatásra vonatkozó szerződés megkötésekor, akár a Visa vagy MasterCard fizetési elutasítások gyakoriságának növekedése esetén a munkapontjain, e melléklet 5.28. pontjával összhangban.
2.16    E melléklet módosítása a kártyatranzakciók lebonyolítására és elszámolására vonatkozó európai vagy nemzeti jogszabályok változásainak és/vagy a Visa és MasterCard szervezetek által a Bankra előírt működési eljárások változásainak fényében.
2.17    A Kereskedő kötelezése részletfizetési ügyletek elfogadására POS/SoftPOS/E-commerce útján az ezt igénylő Mastercard ügyfelek számára. A Mastercard részletfizetési tranzakciók nem járnak további működési vagy pénzügyi vonzattal a Kereskedő számára.
2.18    Azon POS/SoftPOS terminálok visszavonása/letiltása, amelyek e melléklet 12. bekezdésével összhangban 90 egymást követő naptári napon keresztül nem bonyolítottak le kártyás fizetési műveleteket. A tranzakciók nélküli POS/SoftPOS terminálok csak azt követően maradnak a Kereskedő telephelyén, hogy a Bank és a Kereskedő megtárgyalta azokat a szerződéses feltételeket, amelyek alapján az együttműködés folytatódhat.
2.19    A Kereskedő rendelkezésére bocsátott POS-terminálok állandó jelleggel a Bank tulajdonában maradnak, és szervizelés céljából vagy a szerződés felmondása vagy egyes értékesítési pontok tevékenységének felfüggesztése esetén, időszakosan vagy véglegesen eltávolíthatók.

3.    A Bank kötelezettségei
A Bank a következő kötelezettségeket vállalja:
3.1    Lehetőséget biztosítani a kártyatranzakciók lebonyolítására szolgáló folyószámla megnyitására a Kereskedő számára, amennyiben a Kereskedő megfelel a bank folyószámlanyitásra vonatkozó feltételeinek és a banki követelményeknek, és tájékoztatni őt a számlakivonatok és/vagy az elszámolt kártyák elfogadásával kapcsolatos műveletekről szóló számlakivonatok útján, rendelkezésére bocsátás/ annak kérelmezése által. 
3.2    Az POS-terminálok telepítésekor és bármikor, amikor arra igényt tartanak, ingyenesen elvégzi a Kereskedő személyzetének az értékesítési pontokon a kártyatranzakciós eljárásokra vonatkozó képzését.
3.3    A kereskedő által elszámolásra benyújtott POS/SoftPOS és E-commerce tranzakciók fájlként történő átvételének biztosítása. Az imprinteres tranzakciókhoz a Bank papíralapú utalványozási bizonylatot ad.
3.4    Az POS terminálok telepítése a Kereskedő által megadott helyszíneken. Ez alkalommal az POS-berendezés átadásához - átvételéhez egy banki szállítói beavatkozási formanyomtatványt kell aláírni. 
3.5    Szolgáltatóján keresztül oktatja a Kereskedő személyzetét a rendelkezésre bocsátott POS/SoftPOS Chip és Contactless fizetési terminálok használatára, az értékesítés és/vagy készpénzfelszabadítási tranzakciók Cash Back alkalmazáson keresztül történő lebonyolítására.
3.6    A Kereskedő számára a feldolgozója útján a Full 3D Secure fizetési funkció („Verified by Visa” és „MasterCard Secure Code”) informatikai összetevőinek leszállítása és szakértői tanácsadás az E-commerce tevékenység optimális lebonyolítása érdekében. 
3.7    A Kereskedő számára a feldolgozón keresztül a lehető leghamarabb biztosítani az e szolgáltatásra vonatkozó szerződés alapján megnyitott virtuális E-Commerce terminál ellenőrzését, tesztelését és aktiválását.
3.8    A Kereskedő számára konkrét utasításokat nyújtani a kártyás fizetési műveletek törvényes és megfelelő lebonyolítása terén az POS/SoftPOS és/vagy ECommerce értékesítési pontjain történő kártyaelfogadási műveleteket illetően. A kártyaelfogadásra vonatkozó utasítások a jelen melléklet szerves részét képezik, és az alábbiakban kerülnek ismertetésre/részletezésre 

  • A kártyaelfogadáshoz a fizikai értékesítési pontoknak POS  vagy SoftPOS terminálokkal kell rendelkezniük, valamint olyan elfogadó bankkal, amely lehetővé teszi a kereskedők számára a Visa és MasterCard tranzakciók elszámolását. Az POS alternatívájaként az OTP Bank Romania S.A. mechanikus imprintelő eszközöket tud biztosítani.
  • A kártyák az internetes honlapokon keresztül történő fizetésre is elfogadottak, az úgynevezett „E-commerce” szolgáltatáson keresztül. Ehhez a Kereskedőnek saját weboldallal kell rendelkeznie és kezelnie, a banknak pedig egy virtuális internetes terminálon keresztül kell megnyitnia és feldolgoznia a Visa- és MasterCard-tranzakciókat. Az internetes domain-t a Kereskedő nevére szükséges bejegyezni
  • A fizikai kártyaelfogadáshoz az OTP Bank Romania S.A. biztosítja a Kereskedő számára az POS terminálokat (beleértve az imprinter) és a szükséges fogyóeszközöket, valamint a SoftPOS terminál alkalmazást a jelen melléklet és a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására rendelkezéseinek megfelelően. 
  • Az POS/SoftPOS terminálokon keresztül történő automatikus kártyaelfogadás lehetővé teszi a mágnescsíkos, Chip- és Contactless Visa és MasterCard kártyák elfogadását, amelyek elektronikusan lekérdezik azok adatait. A SoftPOS esetében kizárólag a contactless technológiával ellátott Visa és MasterCard kártyák fogadhatók el fizetésre.
  • A kézi elfogadás (imprinterrel felszerelt kereskedői pontok), mint az POS tartalékmegoldása, csak a dombornyomott azonosítókkal ellátott kártyák elfogadását teszi lehetővé, az értékesítési bizonylatokra történő önmásolással (utalványtípus).
  • A virtuális környezetben történő elfogadás lehetővé teszi a kártyák elfogadását a Visa ("Verified by Visa") és a MasterCard ("MasterCard Secure Code") kártyaszervezetek által biztosított 3D Secure alkalmazásokon keresztül a bankon és annak feldolgozóján keresztül.


A.    POS/Soft POS tranzakciók (beleértve imprinter)

  • A Visa, Visa Electron, MasterCard és Maestro kártyák érvényességének azonosítása

    tab3cga

    1Lapos kártyák esetében a kártyaszám 12 és 19 karakter között lehet.
     2CVV2 (CVC2) egy 3 számjegyű, minden egyes kártyához egyedileg generált ellenőrző érték, amely a kártya aláírási paneljén jelenik meg.
     
  • Az értékesítési bizonylatokon kötelezően feltüntetendő elemek

    tab3.2cga

     
  • Egy POS/SOFTPOS/imprinter-en keresztüli kártyás üzleti tranzakciók lépései

    tab4.1cga

Az imprinter alkalmazásával kiállított dokumentumok benyújtása a bankhoz elszámolás céljából

Az imprinter alkalmazásával lebonyolított kártyaeladási tranzakciót követően a kereskedő megőrzi a kinyomtatott bizonylat első és harmadik példányát (merchant copy és bank copy). A kinyomtatott bizonylatokat két azonos csomagba kell gyűjteni, amelyek a harmadik példányt (bank copy - a banknak szánt példány) és az első példányt (amely a kereskedőnél marad, mint elsődleges nyilvántartási dokumentum) tartalmazzák.

A harmadik példányt tartalmazó csomagokat (bank copy) az OTP Bank Romania S.A. területi egységéhez kell eljuttatásra az ügylet hatálybalépésétől számított legfeljebb 5 naptári napon belül. A kézbesítés maximum 40 darabos csomagokban történik, központosítva egy két példányban készült összesítőn, amely tartalmazza: a dokumentumok számát, azok összesített értékét lejben, a kézbesítés dátumát, a kereskedő képviselőjének aláírását. A VISA és a MasterCard által generált értékesítési dokumentumok ugyanazon az összesítőn kerülnek centralizálásra.

FIGYELEM: A centralizátor bal oldalán az értékesítési hely azonosító tábláján szereplő adatok mechanikusan (imprinter által) kerülnek kinyomtatásra, valamint a kereskedő neve és az értékesítési hely jól láthatóan kiírásra kell kerüljön.

  • Kártyás értékesítési tranzakció törlése

A.    POS/SoftPOS esetén a terminálon  vagy a Tranzakció Visszavonása funkciót kell használni, de csak a nap végi elszámolásig („Settlement”). Ezt az elszámolási műveletet követően a tranzakciót az POS terminál szintjén nem lehet törölni, és a Bankkal kell felvenni a kapcsolatot.
B.    Az imprinteres tranzakciók esetében telefonon kell felvenni a kapcsolatot a Hangfelhatalmazási Központtal a korábban kapott felhatalmazási kód törlése érdekében.
Az értékesítési tranzakció törlése előfordulhat tranzakciós hiba vagy emberi döntés következtében (pl. rossz tranzakciós érték beírása, a vásárló feladja a tranzakciót, a vásárló nem hajlandó aláírni a nyugtát, stb.)

  • Kártyaeladási tranzakció visszaírása

Ha a Kereskedő a kártyabirtokos kérésére elfogadja a folyószámlára már terhelt összeg, POS tranzakció (beleértve az imprintert is) vagy SoftPOS részleges vagy teljes visszatérítését, a Kereskedőnek írásbeli kérelmet (értesítés vagy e-mail) kell benyújtania a Bankhoz a visszatérítendő kártyatranzakció azonosítását segítő igazoló dokumentumokkal együtt.

B.    E-Commerce tranzakciók

  • A Visa, Visa Electron, MasterCard és Maestro kártyák érvényességének azonosítása
    Az E-Commerce tranzakciókhoz használt kártyák érvényességét a Visa és MasterCard szervezetek engedélyezési rendszere automatikusan ellenőrzi a 3D Secure szabványt alkalmazva, azt követően hogy a kártyabirtokos megadja adatait a weboldalon (kártyaszám, lejárati dátum, kártyabirtokos neve, CVV vagy CVC biztonsági kód, 3D Secure jelszó, tranzakció összege stb.).
     
  • Az E-Commerce értékesítési dokumentumokban kötelezően feltüntetendő elemek
    Azt követően, hogy a kártyabirtokosok megadták a kártyaadataikat, a tranzakciókat a kibocsátó bankok engedélyezik a kereskedő azonosító adatainak (terminálszám, név), MCC kódjának, a fizetési adatoknak stb. automatikus lekérdezésével.
     
  • A kártyatranzakció lépései
    A kártyabirtokosok adatainak bevitele és a kereskedő azonosító adatainak automatikus lekérdezése után a tranzakciók automatikusan továbbításra kerülnek engedélyezésre a Visa és/vagy MasterCard kártyaszervezeteken keresztül a kibocsátó bankokhoz. A kártyabirtokosok és a Kereskedő automatikus választ kapnak a kártyákon keresztül történő tranzakciók jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozóan.
    Az OTP Bank Romania S.A. által megnyitott E-Commerce terminálok a Visa („Verified by Visa”) és a MasterCard („Mastercard Secure Code”) Full 3D Secure rendelkezéseinek megfelelően lesznek konfigurálva.
    A kereskedő köteles biztosítani a weboldalán végzett E-commerce bankkártyás tranzakciók elsődleges ellenőrzését, mielőtt azokat engedélyezésre elküldi a banknak. Az olyan gyanús helyzeteket, mint például: ismételt és egymást követő tranzakciók ugyanarról az IP-címről, több sikertelen tranzakció ugyanarról az IP-címről, stb. a Kereskedő a weboldal szintjén elutasítja, anélkül, hogy továbbítaná azokat a Banknak engedélyezésre.
     
  • E-commerce értékesítési tranzakció törlése

Ha a Kereskedő olyan E-Commerce tranzakciót kíván törölni, amely még nem került elszámolásra, a Kereskedőnek kapcsolatba kell lépnie a Bank feldolgozójával/ vagy a Bankkal a tranzakció törlése érdekében. 

  •  E-Commerce eladási tranzakció visszaírása

Amennyiben a Kereskedő a kártyabirtokos kérésére elfogadja a kártyabirtokos folyószámláján már E-Commerce tranzakcióként megterhelt összeg egy részének vagy egészének visszatérítését, a Kereskedő írásbeli kérelmet (értesítés vagy e-mail) kell hogy küldjön a Banknak olyan igazoló dokumentumokkal együtt, amelyek segíthetnek a visszatérítendő kártyatranzakció azonosításában.

POS/SoftPOS tranzakciók esetében ezeket az utasításokat kiegészíti az POS Felhasználói kézikönyv, amelyet a Kereskedő akkor kap meg, amikor a terminál a Visa és MasterCard értékesítési pontra telepítésre kerül.
A jelen utasításokat az E-Commerce tranzakciók esetében a Banki a feldolgozója által a Kereskedő rendelkezésére bocsátott Munkautasítások egészítik ki, a Kereskedő által az internetes weboldalán keresztül értékesített termékek/szolgáltatások sajátosságaitól függően.


3.9    Az POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce tranzakciók feldolgozásának és elszámolásának biztosítása a jelen mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott egyeztetett időkereten belül.
3.10    Tájékoztatja a Kereskedőt a kibocsátó bankoktól kapott panaszokról, amelyek a Visa vagy Mastercard által az munka pontjain végrehajtott POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce tranzakciókkal kapcsolatosak, és a panaszok tisztázása/megoldása érdekében bizonylatokat (POS/SoftPOS bizonylatok, számlák, fizetési bizonylatok stb.) kér a Kereskedőtől.
3.11    A Kereskedő által a Bankon keresztül a Visa és MasterCard kártyákkal POS/SoftPOS terminálokon (beleértve az imprintert is) és az E-commerce-en keresztül végrehajtott, a jelen melléklet és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására által rendelkezésre bocsátott tranzakciók bizalmas jellegének jogszabály szerinti biztosítása. 
3.12    Írásban értesíti a Kereskedőt, ha a kártya visszautasítás gyakoriságának vagy a gyanús tranzakciók számának növekedése miatt üzemeltetési garanciára van szükség, e melléklet 5.28. bekezdésével összhangban.
3.13    A kártyás fizetési műveletek végrehajtását követően tájékoztatja a Kereskedőt a tranzakció azonosítását lehetővé tevő referenciáról, a fizetési művelet összegéről abban a pénznemben, amelyben a Kereskedő számláján jóváírásra került, valamint a kártyás fizetési műveletért felszámított díjak összegéről, külön feltüntetve a bank által felszámított díjat és a bankközi díj összegét, az e mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban foglalt feltételekkel összhangban.

4.    A Kereskedő jogai
A Kereskedőt a következő jogok illetik meg:
4.1    Állandó hozzáférés a Bank által biztosított Visa és Mastercard tranzakció-engedélyezési rendszerhez az POS/SoftPOS terminálokon, imprintereken és az E-commerce-en keresztül történő tranzakciók tekintetében, a feltételeknek/kötelezettségeknek megfelelően.
4.2    A Full 3D Secure fizetési funkció informatikai összetevőinek („Verified by Visa” és „MasterCard Secure Code”) használata, valamint a Bank által a feldolgozóján keresztül nyújtott szakértői támogatás igénybevétele az E-Commerce (biztonságos e-kereskedelem) területén.
4.3    Minden esetben utasításokat kérhet és kaphat a Banktól, beleértve azt is, ha gyanúja merül fel egy fizetési kártya vagy egy fizikai vagy virtuális üzlethelyiségében kezdeményezett tranzakció hitelességével kapcsolatban, azzal a kötelezettséggel, hogy a tranzakciót/műveletet nem hajthatja végre, mielőtt a Banktól választ kapna a tranzakció jóváhagyására vagy elutasítására vonatkozóan.
4.4    Az ebben a mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott határidőn belül megkapja a nyújtott termékek/szolgáltatások értékének megfelelő összegeket, levonva az ebben a mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott kártyatranzakció-feldolgozási díjakat. 
4.5    Felkérheti a Bankot az POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce kártyatranzakciók feldolgozásának díjának újratárgyalására, de legkorábban az első fizikai vagy virtuális értékesítési pont aktiválásától számított 3 hónap elteltével, és csak akkor, ha a Bankon keresztül feldolgozott tranzakciók mennyisége és értéke indokolja a kérést.
4.6    Az OTP Bank Romania S.A. által a kártyaműveletekhez, az POS üzemeltetési utasításokhoz (beleértve az imprintert is) és az E-Commerce-hez szükséges megfelelő berendezésekkel való ellátása.
4.7    A Bank által elszámolt POS/SoftPOS és/vagy E-commerce tranzakciókról szóló jelentések bekérése a Banktól.

5.    A Kereskedő kötelezettségei az POS/SOFT POS/E-Commerce használatával kapcsolatban    
5.1    A Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumon keresztül teljes körű és helyes információkat szolgáltatni a társaság/jogi személy, a részvényesek/társult tagok/képviselők, a tulajdonában lévő weboldalak és a végzett kereskedelmi tevékenység tekintetében, valamint tájékoztatni a Bankot a székhelyben, munka pontokban, weboldalakban vagy levelezési címben, a részvénytőke szerkezetében, a társaság képviselőiben vagy a végzett kereskedelmi tevékenységben bekövetkezett változásokról, amelyek a kérelem-szerződés kitöltését követően következnek be.
5.2    Lehetővé teszi a bank képviselői számára, hogy lefényképezzék a kereskedő azon helyszínét (belső és külső), ahol a kártyás fizetések POS/SoftPOS terminálokon (beleértve az imprintert is) keresztül elfogadásra kerülnek.
5.3    A Banknak, a Bank által rendelkezésre bocsátott minden egyes POS/SoftPOS/E-Commerce terminál és értékesítési pont esetében, a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentum útján megadni az értékesítési pontjainak azonosító adatait, annak érdekében, hogy a Bank bejegyezze azokat a kártyás fizetési rendszerbe. A SoftPOS esetében az Android terminál telefonszáma minden egyes munkapont esetében kötelező. E-commerce esetén, a honlap internet domain-t a kereskedő nevére szükséges bejegyezni (jogi személy).
5.4     Az POS-berendezéseknek nedvességtől, ütésektől, balesetektől, lopástól védett helyen való használata.
5.5    RON folyószámla nyitása az OTP Bank Romania S.A.-nál az POS/SoftPOS/E-commerce (beleértve az imprintert is) értékesítési tranzakciók beszedéséhez.
5.6    A Bank által meghatározott típusú, az ügyfelek által bemutatott érvényes kártyák elfogadása áruk és/vagy szolgáltatások vásárlása céljából, a hasonló áruk és/vagy szolgáltatások készpénzes tranzakcióiért felszámított árakkal megegyező árakon. 
5.7    Részletfizetés elfogadása az POS /SoftPOS/E-commerce terminálon az ezt igénylő Mastercard felhasználók számára. A Mastercard részletfizetés elfogadása nem von maga után további működési vagy pénzügyi következményeket a Kereskedő számára.
5.8    A kártyabirtokos azonosítására és a kártya érvényességének ellenőrzésére vonatkozó eljárások követése a Bank által megadott utasításoknak megfelelően. A kizárólag mágnescsíkos (nem Chip vagy Contactless) Visa vagy Mastercard kártyákkal végzett POS tranzakciók esetében kérni kell az aláírást az eladási bizonylaton, és azt össze kell vetni a kártya hátoldalán lévő aláírással.
5.9    A Bank és/vagy a Bank feldolgozójának írásbeli kérésére elfogadja a tranzakcióbiztonsági intézkedések alkalmazását az POS/SoftPOS/E-Commerce felszereltségű értékesítési helyeken/ weboldalakon, amennyiben az említett terminálokon keresztül történő kártyás fizetési műveletek visszautasításainak száma és értéke megnövekszik.
5.10    Az POS-terminált e melléklet rendelkezéseinek megfelelően használni, jó állapotban tartani és minden szükséges intézkedést megtenni annak védelme érdekében. A kereskedő köteles az POS terminálokat a Bank kérésére vagy a tevékenység, illetve a Bank által nyújtott szolgáltatás megszűnésekor a Banknak visszaszolgáltatni.  
5.11    A negyedik hónaptól kezdődően havi POS terminálkezelési díjat fizetni a banknak, ha 3 egymást követő naptári hónapban nem bonyolít le tranzakciókat POS-on keresztül.
5.12   POS-onként legfeljebb 200 euróig, plusz ÁFA, adott esettől függően, kártérítést fizetni a Banknak olyan helyzetekben, amikor a Bank kérésére a berendezés megrongálódása, ellopása, visszautasítása vagy visszaszolgáltatásának képtelensége következik be. A kártérítést a Bank számla kiállításának napján érvényes BNR-árfolyamon, lejben kell kifizetni a Kereskedő folyószámlájának vagy garanciaszámlájának megterhelésével.
5.13    A lehető leghamarabb tájékoztatni a Bankot azokról az POS /SoftPOS/E-Commerce tranzakciók vonatkozásában, amelyek elszámolása nem valósult meg a jelen mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott határidőn belül.
5.14    Az POS/SoftPOS/Ecommerce műveletekre vonatkozó, a jelen mellékletben és a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban foglalt adatok, a Bank vagy a Bank szakosodott partnere által adott, az e-kereskedelmi tevékenységre vonatkozó utasításokban foglalt adatok, valamint az elvégzett tranzakciókkal, kártyabirtokosokkal stb. kapcsolatban kapott/nyilvántartott adatok/információk bizalmas kezelése. A Kereskedő köteles a Bank írásbeli felszólításától számított 3 munkanapon belül (postai úton tértivevénnyel vagy e-mailben) a Bank részére másolatot küldeni az POS/SoftPOS/E-commerce elektronikus blokkokról/bizonylatokról, utalványbizonylatokról ( imprinter esetén), számlákról, fizetési bizonylatokról és minden olyan igazoló dokumentumról, amely a kártyatranzakciók jogszerűségét és helyességét alátámasztja.
5.15    Telefonon a 0215282612,-es Help Desk Kereskedői ügyfélszolgálaton keresztül kérni a Bankot, hogy POS papírtekercseket vagy imprinter nyugtákat szállítson, mielőtt a meglévő készlet kimerül. Az POS fogyóeszközök igénylése a Kereskedő felelőssége, és a Bank köteles azokat az igényléstől számított 3 munkanapon belül rendelkezésre bocsátani.
5.16     A Kereskedő köteles az ügyletciklus lezárását a POS-nél (Settlement művelet) a jelen dokumentum 6.4. pontja által előírt tranzakciók elszámolása szerint elvégezni.
5.17     Romániában bejegyzett székhellyel rendelkezni. 
5.18     E-Commerce esetén az internetes domain megszerzése egy erre felhatalmazott romániai intézménytől. A domainváltást vagy az internetes üzletág bővítését - a kártyák E-Commerce útján történő elfogadásának fenntartása mellett - a Bankkal előzetesen közölni kell, és a Bank által előzetesen jóvá kell hagyatni. A domain megváltoztatása vagy a Bank által előzetesen nem jóváhagyott weboldalakon történő kereskedés a jelen melléklet és az Kérelem-szerződés súlyos megszegésének minősül, és a Kereskedő számára az E-Commerce szolgáltatás azonnali felfüggesztését vonja maga után.
5.19    E-Commerce esetén a saját weboldalon történő bemutatás:

  • Világosan meg kell adni a vállalat/szervezet jogi és kereskedelmi nevét, címét, elérhetőségét (telefon és e-mail), a cégjegyzékbe való bejegyzés adatait, az értékesített termékeket/szolgáltatásokat, a pénzügyi feltételeket, amelyek mellett ezek igénybe vehetők (ár, fizetési mód, szállítási idő és kézbesítési/szállítási mód), a termékek visszaküldésének feltételeit, a kártyabirtokos elvárásainak nem megfelelő szolgáltatások árának visszatérítésére vonatkozó feltételeket; a személyes adatok feldolgozására vonatkozó adatokat, N.F.V.H.-t stb.
     
  • az elfogadott bankkártyák típusait, valamint a „Verified by Visa” és a „Mastercard Secure Code” logókat, anélkül, hogy sérülne a Kereskedő azon joga, hogy más fizetési rendszerek által kibocsátott más kártyás fizetési eszközöket fogadjon el és/vagy más hitelintézetekkel/fizetési szolgáltatókkal kötött megállapodásai alapján.

5.20    A Visa és Mastercard szervezetek által kért Full 3D Secure kártyás fizetési funkció összetevőinek integrálása az E-Commerce műveletekhez használt informatikai alkalmazásokba, a Bank erre szakosodott feldolgozója által biztosított megoldás segítségével, a kártyák fizetési eszközként való elfogadását megelőzően. 
5.21    A weboldalán végzett E-Commerce bankkártya-tranzakciók elsődleges monitorozása, mielőtt azokat engedélyezésre elküldené a banknak. Az olyan gyanús helyzeteket, mint például: ismételt és egymást követő tranzakciók ugyanarról az IP-címről, több sikertelen tranzakció ugyanarról az IP-címről, stb. a Kereskedő a weboldal szintjén elutasítja, anélkül, hogy továbbítaná azokat a Banknak engedélyezésre.
5.22     A 2. pont szerinti, gyanúsnak ítélt fizetési tranzakciókat nem igazolja vissza a kártyabirtokosoknak, mint befejezett fizetési műveleteket, amíg a bank jóváhagyása meg nem érkezik. A Bank jogai, 2.13. alpont. E záradék be nem tartása maga után vonja, hogy a Kereskedő viseli az ezen E-Commerce tranzakciókból eredő veszteségeket.
5.23    A szolgáltatás során nem változtatja meg a kártyabirtokosok interneten keresztül kínált árukhoz/szolgáltatásokhoz való hozzáférésének általános feltételeit, amelyeket a Bankkal és annak feldolgozójával közölt.
5.24    A Bank és a feldolgozója képviselői számára a székhelyére való bejutás engedélyezése az interneten keresztül történő kártyaelfogadáshoz használt informatikai rendszer és a kártyaszervezetek Full 3D Secure szabványa által előírt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése céljából.
5.25    Tájékoztatja a Bankot új virtuális értékesítési pontok megnyitásáról vagy a meglévők módosításáról, amelyeket be kíván jegyeztetni a Full 3D Secure rendszerbe az E-commerce tranzakciókon keresztül történő fizetési kártyák elfogadásához.
5.26    Az interneten keresztül forgalmazott termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó hatályos jogszabályoknak és a fizetési eszközök rendszerének való megfelelés, a kártyabirtokos ügyféllel szemben vállalt kötelezettségek maradéktalanul és határidőn belüli az áruk leszállítása/az eredetileg megállapodott szolgáltatás kivitelezése tekintetében.
5.27    Semmilyen lépést nem tesz a kártyaadatok (kártyaszám, lejárati dátum stb.) lekérdezésére, tárolására vagy harmadik félnek történő továbbítására.
5.28    Nem végezhet E-Commerce tranzakciókat olyan weboldalakon, amelyek pornográf képek vagy anyagok, szerencsejátékok (fogadások), lőfegyverek vagy kábítószerek értékesítésével és/vagy bármely más, Románia területén tiltott tevékenységgel foglalkoznak.
5.29    A Bank kérésére letéti/betéti számlát nyitni és azt a 7. pontban meghatározott feltételek mellett létrehozni. Működési garanciák, garanciaszerződés erre vonatkozóan, a Bank által előírt szinten és feltételek mellett ( terhelésre zárolt RON betét), az alábbi helyzetekben:

  • Az elutasított fizetések vagy gyanús Visa vagy Mastercard tranzakciók gyakoriságának növekedése esetén az értékesítési pontokon.
  • A kiskereskedő jelentős számú új értékesítési pontot nyit.
  • A kártyatranzakciók volumene erőteljesen növekszik.
  • A Bank által indokoltnak ítélt egyéb helyzetekben a Bankkal szembeni fizetési kötelezettségek biztosítása érdekében, az e mellékletben meghatározott feltételek mellett. .

5.30    Kártalanítja a Bankot a kibocsátó bankok vagy a kártyabirtokos által kibocsátott kártyafizetési elutasításokból eredő mindennemű veszteség és költség tekintetében, amennyiben ezek az összegek nem téríthetők vissza a folyószámlájáról vagy garancia számlájáról;
5.31    Nem fogadhat el kártyás fizetéseket az interneten egy másik kereskedő számlájára.
5.32     Nem dolgozhatja fel a kártyaelfogadási tranzakciókat egy másik I.P.S.P.-en keresztül. Nem dolgozhat fel kártyaelfogadási tranzakciókat más I.P.S.P.-n (Internet Payment Service Provider) keresztül, kivéve a Bank írásbeli hozzájárulásával és csak azt követően, hogy az adott I.P.S.S.P. technikai feldolgozási szerződést kötött az OTP Bank Romania S.A. feldolgozójával

6.    Az értékesítési és elszámolási dokumentumok pénzneme
6.1     Kártyás tranzakciók esetén a Kereskedő POS/SoftPOS és/vagy E-commerce használatával kizárólag lejben állítja ki a nyugtákat és az értékesítési bizonylatokat.  Ugyanez a feltétel vonatkozik az imprinterre is.
6.2     A Bank az POS/SoftPOS vagy E-commerce használatával az értékesítési pontjain végrehajtott kártyatranzakciók RON-értékét a Szerződésben meghatározott feltételek szerint elszámolja a Kereskedővel, levonva a jelen mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott tranzakció-feldolgozási díjakat.
6.3     A jelen mellékletben és/vagy a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott pénzügyi feltételek a Kereskedő által megnyitott és a Bank által jóváhagyott valamennyi értékesítési pontra érvényesek.
6.4     Az POS/SoftPOS terminálok esetében a tranzakciók engedélyezése online valósul meg a kártyatranzakciók során. A Visa és Mastercard tranzakciók elszámolása érdekében a Kereskedő köteles az POS terminálokon a Bank által megadott utasításoknak megfelelően, de legkésőbb a kártyatranzakció napjától számított 5 naptári napon belül elvégezni a nap végi elszámolást (ún. „Settlement”; SoftPOS esetén ez automatikusan történik). A határidő túllépése a Visa és MasterCard szabályzata szerint az időben el nem küldött POS tranzakciók értékének elvesztését eredményezheti.
6.5     A Kereskedő köteles az E-Commerce terminálon informatikai szempontból elvégezni az E-Commerce tranzakciós ciklus lezárását („Sales Completion”) az elvégzett virtuális kártyás tranzakciók elszámolásra történő továbbítása érdekében, azaz a kártyabirtokos ügyfelek által megrendelt termékek/szolgáltatások kiszállítását követően gondoskodik az engedélyezett E-Commerce tranzakciók visszaigazolásáról a feldolgozónál.                     A kereskedő köteles a telefonon engedélyezett imprinteres tranzakciók értékesítési bizonylatait (utalványnyomtatványok) a tranzakciót követő 5 naptári napon belül fizikailag benyújtani a Banknak. Az imprinteres értékesítési bizonylatoknak a megadott határidőn belül a Bankhoz történő benyújtásának elmulasztása a Visa és MasterCard szervezetek nemzetközi szabályai szerint a vonatkozó kártyás kifizetések elvesztését eredményezheti.
6.6    Az POS/SoftPOS-on keresztüli contactless technológiával és tranzakciókkal kapcsolatos speciális jellemzők:
- Az OTP Bank Romania SA POS/SoftPOS készülékein keresztül a contactless tranzakciók 100 RON alatti összegek esetében a PIN kód megadása nélkül bonyolíthatók le. A 100 RON feletti tranzakciók esetében az POS/SoftPOS terminál kéri a PIN kód megadását, vagy ha a tranzakcióban részt vevő kártyát kibocsátó bank ezt megköveteli, akkor a tranzakción belüli speciális üzeneteken keresztül.
- A kizárólag mágnescsíkos Visa vagy MasterCard kártyákkal (chip vagy Contactless nélkül) végzett POS tranzakciók esetében a bizonylaton kérni kell az aláírást, és azt össze kell hasonlítani a kártya hátoldalán lévő aláírással.
6.7    A Mastercard POS részletfizetési program speciális jellemzői
- Az OTP Bank Romania S.A. POS termináljai a MasterCard kártyabirtokosok számára nyújtott előnyként használják a részlet fizetési alkalmazást. Ebben a tekintetben a MasterCard kártyabirtokosnak lehetősége van arra, hogy a megvásárolt termékekért vagy szolgáltatásokért részletekben fizessen. 
6.8     Az POS/SoftPOS pótlására (az POS/SoftPOS ideiglenes működésképtelensége esetén) a Bank mechanikus imprinter terminálokat biztosíthat a Kereskedő számára. Ezek az eszközök csak dombornyomott kártyákkal történő tranzakciókhoz használhatók. A tranzakciók engedélyezése telefonon keresztül a Hangalapú Engedélyezési Központnál valósul meg, amely összekötő központként működik a kibocsátó bankok, az elfogadó bankok és a kártyahasználók között.
6.9     Impriminteres tranzakciók esetén a Kereskedő köteles az imprinter által kiállított valamennyi nyomtatott nyugtát (utalványt) a tranzakciók telefonos engedélyezésének időpontjától számított legfeljebb 5 naptári napon belül benyújtani a Banknak. A Bank fenntartja magának a jogot, hogy visszautasítsa a típusnyomtatvány bizonylat (utalvány) kifizetését, ha az nem került kiállításra, és nem felel meg a jelen melléklet 6.12. pontjában foglalt rendelkezéseknek.
6.10     A papíralapú bizonylatok (utalványok) vagy POS/SoftPOS fájlok bankhoz történő benyújtásakor a Kereskedő saját felelősségére garantálja az alábbiakat:

  • Az ügyletek jogszerűségét és valódiságát.
  • Az imprinteres eladási bizonylatok helyes kiállítását (csak POS esetén).
  • A kártyabirtokosok részére történő áruszállítás és/vagy szolgáltatásnyújtás a bizonylaton feltüntetett összegben, de legfeljebb a készpénzfizetés összegéig.
  • A PIN-kód az POS-ban került megadásra a Chip-kártya esetében, kivéve a 100 RON alatti érintésmentes tranzakciókat.
  • Egyetlen POS bizonylat vagy tranzakció használata egy kártyás tranzakcióhoz ( kizárólag POS esetén, Soft POS esetén a nyugta elektronikus)

6.11    E-Commerce tranzakciók esetében a tranzakció engedélyezése online történik a kártyatranzakciók során. A Visa és Mastercard tranzakciók jóváírása érdekében a Kereskedő köteles a Bank feldolgozójától kapott technikai utasításoknak megfelelően elvégezni a nap végi zárási műveletet az E-commerce-en keresztül (ún. „Sales Completion”). Ha a Kereskedő törölni kíván egy még el nem számolt E-Commerce tranzakciót, akkor a Kereskedő kapcsolatba lép a Bank feldolgozójával vagy a Bankkal a tranzakció törlése érdekében.
6.12     Az E-Commerce tranzakciók elszámolásra történő benyújtásakor a Kereskedő saját felelősségére szavatolja az alábbiakat:

  • Az elszámolásra benyújtott ügyletek jogszerűségét és valódiságát.
  • A termékeknek és/vagy szolgáltatásoknak a kártyahasználók részére történő átadását a közölt és általuk elfogadott érték ellenében.
  • A kártyabirtokosok által a termékek feladásáról vagy a szolgáltatások nyújtásáról szóló dokumentumok (számlák, szállítólevelek, átvételi elismervények, szoftverek és alkalmazások letöltésének elektronikus bizonyítékai stb.) létezését és jogszerűségét. Ezeket a dokumentumokat archiválni kell, hogy a Bank írásbeli kérését követő 3 munkanapon belül továbbítani lehessen a Banknak a Kereskedő nevében történő kártyafizetés visszautasítása esetén.

6.13    A Visa és MasterCard POS/SoftPOS, imprinter és E-Commerce tranzakciók elszámolási határideje az alábbiakban megtekinthető:
tab5.1cga
6.14     Egyetlen kifizetés sem tekinthető véglegesnek azon időszak alatt, amely alatt a kártyakibocsátó bank által benyújtott visszatérítési kérelem tárgyát képezheti. Abban az esetben, ha a kártyabirtokos vagy a kártyakibocsátó bank olyan reklamációt terjeszt elő, amelyet a Kereskedő nem tudott tisztázni/megoldani a Bank írásbeli kérésére benyújtott igazoló dokumentumok alapján, az OTP Bank Romania S.A. jogosult az ilyen fizetési elutasításokból és/vagy a Kereskedő által okozott veszteségeket/károkat közvetlenül a Kereskedőtől fedezni, a Visa és MasterCard fizetési elutasítások fedezésére létrehozott folyószámla vagy garancia számla megterhelésével, a Kereskedő előzetes értesítése mellett.
6.15     Abban az esetben, ha a Kereskedő átmenetileg nem rendelkezik pénzkészlettel a folyószámlán, a Kereskedő felhatalmazza a Bankot, hogy az OTP Bank Romania SA-nál nyitott bármelyik számláját - beleértve a devizaszámlákat is (a megfelelő devizaváltás megvalósításával) - megterhelje a visszautasított kártyás fizetés értékével, valamint és/vagy a Bank javára garanciát létesítsen, a jelzálogszerződésben vállalt feltételek mellett.
6.16     Ha a Kereskedő egyik számláján sem rendelkezik pénzeszközzel, a Bank értesíti a Kereskedőt, hogy 3 munkanapon belül jelenjen meg a tartozás fedezése érdekében, szükség esetén jogi lépéseket alkalmazva. 
6.17     A kereskedő 13 hónapig megőrzi az POS/SoftPOS (beleértve az imprintert is) vagy E-commerce alkalmazása által kiállított Visa és Mastercard kártyákon keresztüli papíralapú vagy elektronikus értékesítési bizonylatokat. Ezen időszak alatt köteles az OTP Bank Romania S.A. részére a Bank írásbeli kérésétől számított 3 munkanapon belül (postai úton tértszelvénnyel vagy e-mailben) átadni ezen értékesítési dokumentumok másolatát, valamint minden olyan elsődleges dokumentum (számlák, fizetési bizonylatok, szállodai nyilvántartások stb.) másolatát, amely alátámaszthatja a tranzakciók jogszerűségét és helyességét, a szóban forgó termékek feladását/szolgáltatások nyújtását, a kártyakibocsátó bankokkal felmerült viták megelőzése érdekében. 
6.18     Amennyiben a Kereskedő 3 munkanapon belül nem nyújtja be a Banknak a kártyaértékesítési dokumentumokat, a Bank jogosult automatikusan megterhelni a folyószámlát, a garancia számlát vagy bármely más, a Kereskedő által az OTP Bank Romania SA-nál vezetett számlát, az adott tranzakciókra vonatkozó fizetés megtagadása esetén.

7.    Üzemeltetési garanciák
7.1. A Bank megkövetelheti üzemeltetési garancia/biztosítéki bankbetét létrehozatalát és ennek fedezetére jelzálogszerződés nyújtását, vagy a meglévő garanciának az POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce értékesítési pontok száma és az egyes értékesítési pontok tevékenységi köre által meghatározott szintre való emelését a jelen melléklet 5.28. pontjával összhangban. Amennyiben a Bank kezdeti üzemeltetési garanciát követel, a garancia mértéke a Kereskedő rendelkezésére bocsátott összes terminálon keresztül elérendő minimális havi forgalom legalább 10%-a kell legyen. A garancia a Bank javára, a Kereskedő által alapított fedezetül szolgáló bankbetétre, a nevében kezdeményezett fizetési visszautasítások fedezetére, valamint a Bankkal szemben fennálló fizetési kötelezettségek biztosítására, a jelen mellékletben meghatározott feltételek szerint, ingó jelzálogszerződés alapításával jön létre a Bank javára. A kereskedő az üzemeltetési garanciát/bankbetétet letétbe helyezi, és a Bank írásbeli értesítését követő legfeljebb 10 munkanapon belül jelzálogszerződést létesít rá a Bank javára. E kötelezettség elmulasztása esetén a Bank a tranzakciók elszámolását felfüggesztheti anélkül, hogy az kérelem-szerződést automatikusan felmondaná. A kezdeti üzemeltetési garancia meghatározott értéke 0 lej.
7.2 A Bankbetét a Kereskedő kérésére felszámolható, és a Bankbetétben lévő pénzeszközöknek a Kereskedő rendelkezésre bocsátása 30 munkanapon belül valósul meg, kizárólag a jelen szolgáltatás megszűnését követően és kizárólag a Kereskedő nevében kezdeményezett kártyás fizetési visszautasítások teljes fedezetét és/vagy a Kereskedő Bankkal szemben fennálló fizetési kötelezettségeinek fedezetét követően, a jelen mellékletben és a Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumban meghatározott feltételek szerint.
7.3. Abban az esetben, ha a tevékenység csak egyes értékesítési pontok esetében kerül felfüggesztésre, a Bank az engedélyezett/aktív értékesítési pontoktól függően módosíthatja a korábban/előzetesen megállapított garancia összegét.

8.     E-Commerce bevezetése
8.1    A kereskedő tudomásul vette, hogy a Visa és MasterCard E-commerce kártyás fizetési rendszerbe történő regisztrációhoz a kereskedőnek a KÉRELEM - SZERZŐDÉS a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentum kitöltésekor működő és nyilvános internetes weboldallal kell rendelkeznie. Az internet domain-t a Kereskedő nevére szükséges bejegyezni (jogi személy).
8.2    A kereskedő tudomásul vette a kártyabirtokosok weboldalaihoz való hozzáférésének szabványos feltételeit, azaz a „Full 3D Secure”-t. A Bank által megnyitott virtuális terminált a Visa és a MasterCard által a „Verified by Visa” és a „Mastercard Secure Code” biztonsági protokollok tekintetében előírt szabványoknak megfelelően kell beállítani, és a weboldalakhoz hozzáférő kártyákat a Visa és a Mastercard által a „Verified by Visa” és a „Mastercard Secure Code” biztonsági protokollok tekintetében előírt szabványoknak megfelelően kell regisztrálni és aktiválni, illetőleg a „Full 3D Secure” szintjén.
8.3    A bank a feldolgozóján keresztül a szerződés aláírásától számított legfeljebb 3 munkanapon belül biztosítja a Visa („Verified by Visa”) és a Mastercard (
(„Mastercard Secure Code”) fizetési funkció informatikai elemeit.
8.4    A kereskedő e-mailben igazolja a Banknak, hogy az OTP Bank Romania S.A. felhatalmazott feldolgozójától kapott informatikai komponenseket a saját rendszerébe integrálva és tesztelve megkapta.

9.    Díjak
9.1    A Bank a következő típusú díjakat számítja fel a Visa és Mastercard kártyák POS /SoftPOS és/vagy E-Commerce útján történő elfogadása esetén:

  • A kártyatranzakciók feldolgozásának százalékos díjai, a tranzakciókban érintett kártyatípusoktól függően.
  • POS /SoftPOS és E-Commerce bevezetési díjak, amelyek a terminálok Visa és Mastercard fizetési rendszerekben történő megnyitásakor visszatartásra kerülnek.
  • Havi POS/SoftPOS és E-Commerce adminisztrációs díjak, a terminálok típusától és számától függően.

9.2    A felszámított díjak értékét a Kérelem - szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentum tartalmazza.
9.3    A kártyatranzakciók feldolgozásának százalékos díja a következőképpen kerül kiszámításra:
     Feldolgozási díj=Bankközi díj+Fizetési rendszer költsége(Visa/Mastercard)+Banki díj, ahol:
   A bankközi díj értéke

  • 0,20% a betéti kártyák és 0,30% az Európai Unióban természetes személyek számára kibocsátott hitelkártyák esetében; ezek a százalékok más régiókban kibocsátott kártyák esetében eltérőek lehetnek.
  • 1,65% és 2% között a jogi személyek számára kibocsátott kártyák esetében, a kártya típusától ( Business / Corporate / Commercial), a kibocsátó Visa vagy Mastercard kártyaszervezettől, valamint a kártya által érintett tevékenységi ágazattól függően; az Olaj, valamint az Adó- és vámszedési ágazat esetében a szervezet függvényében eltérő díjakat kell fizetni.

    Fizetési rendszer költsége (Visa/MasterCard): a fizetési szervezet, az elfogadott tranzakciók értéke és száma függvényében változhat.
    A Bank által felszámított költség: tartalmazza a kereskedői elfogadói szolgáltatás nyújtásának költségeit és a Bank e szolgáltatással kapcsolatos belső feldolgozási költségeit. Ez az elem a teljes költségben változó, amely a tranzakciós díj (kártyatranzakció-feldolgozási díj) és az első két említett elem (bankközi díj és a fizetési rendszer költsége) teljes összegének különbözete.
9.4    A Bank fenntartja a jogot, hogy az POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce díjak mértékét a nemzeti jogszabályok, az európai jogszabályok vagy a Visa és Mastercard kártyaszervezetek szabályzata által előírt változásoknak megfelelően, vagy a Bank kezdeményezésére megváltoztassa, azzal a kötelezettséggel, hogy az új díjak hatályba lépése előtt 30 naptári nappal írásban tájékoztatja a Kereskedőt a Kereskedő bejelentett címén, amennyiben a bevezetett változások lehetővé teszik e határidő betartását. A Bank írásbeli értesítésével és/vagy a Kérelem-szerződés  a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására melléklet aláírásával a Kereskedő megerősíti beleegyezését, és lemond a díjemeléssel kapcsolatos minden későbbi követeléséről és védekezéséről. A Kereskedő beleegyezik, hogy az OTP Bank Romania S.A. által biztosított terminálon végrehajtott tranzakciókhoz kapcsolódó bankközi jutalékra és banki szolgáltatási jutalékra vonatkozó információkat a Banktól a számlakivonat útján megkapja.A. 
9.5    A Kereskedő teljes mértékben tudomásul veszi és elfogadja, hogy az egyedi kártyás fizetési tranzakció végrehajtásával kapcsolatban a tranzakció azonosítását lehetővé tevő információkat, annak összegét és/vagy az alkalmazott díjak összegét a Bank időszakonként a számlakivonat útján szolgáltatja vagy teszi hozzáférhetővé.
9.6    Az Elfogadó Kereskedő kifejezetten kijelenti, hogy elfogadja, hogy a Bank a kártyatranzakciókról megadott információkat a márka, az összeg, az alkalmazás, a fizetési eszközkategóriák és az egyes tranzakciókra vonatkozó bankközi díjtételek szerint csoportosíthatja.
9.7    A Kereskedő vállalja továbbá, hogy a természetes személyek részére kibocsátott betéti vagy hitelkártyák tranzakcióinak feldolgozásáért - kártyamárkától függetlenül - azonos százalékos díjat, a jogi személyek részére kibocsátott kártyák tranzakcióinak feldolgozásáért pedig eltérő százalékos díjat fizet a Banknak.

10.    Szankciók
10.1    Amennyiben a Banknak a Kereskedőtől be kell hajtania a következők miatt a Kereskedő által fizetendő összegeket:

  • A Bankhoz a kártyakibocsátó bankoktól érkező későbbi fizetési elutasítások.
  • A felszerelésért járó kártérítés
  • A Kereskedő rendelkezésére bocsátott berendezések vagy szolgáltatások díjai
  • A Banknak a jelen Szerződés rendelkezéseivel összhangban járó egyéb összegek.

A Kereskedő köteles az OTP Bank Romania S.A.-t kártalanítani minden olyan veszteségért, költségért és kockázatért, amely a Banknál a Kártyabirtokosok által a köztük és a Kereskedő között létrejött tranzakciókkal kapcsolatban benyújtott igényekből ered. A Kereskedőt terheli annak bizonyítási kötelezettsége, hogy a kártyabirtokos számlája az ő hozzájárulásával került megterhelésre, az POS /SoftPOS rendszerben a CHIP kártyás tranzakcióhoz megadott PIN kóddal, az E-Commerce tranzakció esetében a Full 3D Secure kóddal, az imprinteren keresztül az eladási bizonylaton kapott aláírással, vagy az POS rendszerben kizárólag a mágnescsík használatával.
10.2    Az esedékes összegek behajtása érdekében a Bank devizanemtől függetlenül megterheli a folyószámlá(ka)t és/vagy az Üzletfél garancia számláját a behajtandó/kifizetendő összeggel. Amennyiben a Kereskedő nem rendelkezik elegendő pénzeszközzel a folyószámlá(ko)n vagy a kártyaelfogadási garancia számlán, a Bank írásban értesíti a Kereskedőt a tartozás összegéről, és felkéri a Kereskedőt, hogy elszámolás céljából keresse fel a Bankot.
10.3    Amennyiben a Kereskedő nem jelenik meg a Banknál, vagy az értesítés kézhezvételétől számított legfeljebb három munkanapon belül nem rendezi a tartozást, a Bank adott esetben békés és/vagy jogi intézkedéseket alkalmaz a tartozás behajtása érdekében.

11.    A szerződés megszüntetése.
11.1    A Visa és Mastercard POS/SoftPOS terminálokon keresztül történő fizetéselfogadási szolgáltatásra vagy az E-commerce (elektronikus kereskedelemben) történő virtuális kártyaelfogadásra vonatkozó szerződés bármelyik fél kezdeményezésére bármikor felmondható a másik félhez intézett írásbeli értesítéssel, a felmondás előtt 30 naptári nappal.
11.2    A felmondás nem mentesíti a feleket a szerződésből eredő kötelezettségeik alól mindaddig, amíg valamennyi kötelezettségük nem került teljesítésre. A 30 naptári napos időszak lejárta után a Kereskedő már nem jogosult tranzakciót végrehajtani az OTP Bank Romania S.A. termináljain keresztül.
11.3    A Szerződés a jelen melléklet 13.3. pontja szerint vis maior esetén is felmondható.
11.4    A Bank egyoldalúan felmondhatja a szerződést, ha a Kereskedő 90 egymást követő naptári napon keresztül nem végez kártyaelfogadási műveletet az összes POS/SoftPOS-szal vagy E-Commerce-el felszerelt értékesítési pontján keresztül. A felmondás minden további alaki követelmény nélkül jogerősen hatályossá válik.
11.5    A Bank csak bizonyos értékesítési pontok esetében is felfüggesztheti a tranzakciók engedélyezését, feldolgozását (a szerződés felmondása nélkül), ha a Kereskedő 90 egymást követő naptári napon keresztül nem végez kártyaelfogadási műveleteket az adott értékesítési pontokon keresztül,  illetve a kereskedő nem kérte írásban a kártyaelfogadó berendezésenek kártyatevékenység nélküli helyeken való tartását.
11.6    A Bank a szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, illetve a tevékenységet csak egyes értékesítési pontok esetében is felfüggesztheti, írásbeli értesítés nélkül, az POS-berendezés (beleértve az imprintert is) eltávolításával és az E-commerce/SoftPOS-terminálok blokkolásával az alábbi esetekben:

  • A Kereskedő nem tartja be a szerződéses feltételeket (beleértve a bank által előírt határidőn belül és a bank által előírt szinten történő üzemeltetési garancia letétbe helyezésének elmulasztását) vagy a bank által adott üzemeltetési utasításokat.
  • A Visa és MasterCard szervezetek által meghatározott gyanús vagy csalárd tranzakciók magas százalékos arányának azonosítása a Kereskedő által az értékesítési pontokon végzett kártyatranzakciók mennyiségéhez képest.
  • A Kereskedő vállalkozásának megszűnéséről szóló hivatalos dokumentum/információ megléte esetén.
  • A Kereskedő fizetésképtelensége, bírósági reorganizáció, a számláira és/vagy eszközeire vonatkozó végrehajtási intézkedések elrendelése esetén.
  • Biztonsági okokból a bank a szerződés felmondása nélkül ideiglenesen vagy véglegesen felfüggesztheti egyes értékesítési pontok tevékenységét.
  • Az POS/SoftPOS és/vagy E-Commerce tranzakciók számának és/vagy értékének hirtelen növekedése a Bankon keresztül feldolgozott kártyatranzakciók történetéhez képest.
  • A Kereskedő által olyan termékek vagy szolgáltatások forgalmazása, amelyeket a román törvények vagy az e területre vonatkozó nemzetközi jogszabályok tiltanak.
  • Az internetes domain, az értékesített termékek és szolgáltatások, a kereskedés vagy a műveletek dinamikus (adaptív) útvonalának megváltoztatása a Bank által előzetesen nem jóváhagyott weboldalakon súlyos szerződésszegésnek minősül, és a Kereskedő számára az E-Commerce szolgáltatás azonnali felfüggesztését vonja maga után.
  • A Bank által indokoltnak ítélt egyéb helyzetekben

11.7    A szerződés felmondása vagy a tevékenység felfüggesztése esetén csak bizonyos értékesítési pontok esetében a felek továbbra is felelősek a felmondás vagy felfüggesztés időpontjában folyamatban lévő műveletek teljesítése tekintetében.
11.8    A szerződés felmondása vagy az egyes értékesítési pontokon történő működés felfüggesztése nem mentesíti a Kereskedőt az egyes tranzakciók értékének a Bank részére történő visszatérítési kötelezettsége alól, ha a Visa vagy Mastercard kibocsátó bank vitatja a Kereskedő által a szerződés felmondása vagy az egyes értékesítési pontokon történő működés felfüggesztése előtt kezdeményezett kártyatranzakciókat.
11.9    A Bank jogosult a szerződés megszűnésekor vagy egyes értékesítési pontok tevékenységének felfüggesztésekor a vitatott tranzakciók összegével a Kereskedő folyószámláját és/vagy a Kereskedő garanciaszámláját zárolni és/vagy e számlákat megterhelni a jelen szerződés és/vagy a megkötött garanciaszerződés rendelkezéseivel összhangban.
11.10    Amennyiben a tevékenység csak egyes értékesítési pontok esetében kerül felfüggesztésre, a Bank az engedélyezett/aktív értékesítési pontoktól függően módosíthatja a korábban/előzetesen nyújtott garancia összegét.

12    Általános és záró rendelkezések

12.1     A Kereskedő tudomásul veszi a Bank azon jogát, hogy a Bank, az általa küldött értesítéssel egyoldalúan módosíthatja a szerződést az alábbi feltételek mellett:

  • A Visa és a MasterCard szervezetek által a Bank számára előírt javításokkal, fejlesztésekkel, működési és/vagy feldolgozási eljárásokkal és/vagy a kártyatranzakciók működésére és elszámolására vonatkozó európai vagy nemzeti jogszabályok változásaival összhangban.
  • A nemzeti és/vagy európai jogszabályok által előírt változások, illetve a Visa és a MasterCard szervezetek kártyatranzakciók díjaira vonatkozó szabályzatának változásai függvényében, e melléklet 9. pontja szerint.
  • A bank kezdeményezésére alkalmazott POS/SoftPOS és/vagy E-commerce díjak mértékének változásától függően. 

12.2    A szerződés egyéb módosításai a felek által elfogadott és aláírt Melléklet útján valósulnak meg. 
12.3    A vis maior mentesíti az arra hivatkozó felet a törvény szerinti felelősség alól. A vis maior olyan, a felek ellenőrzésén kívül álló, előre nem látható és elkerülhetetlen esemény, amely megakadályozza a feleket szerződéses kötelezettségeik teljesítésében. A vis maiorra hivatkozó fél köteles a másik felet a vis maior bekövetkeztéről értesíteni, a bekövetkezéstől számított 3 naptári napon belül, majd ugyanezen időponttól számított 15 naptári napon belül átadni a Román Kereskedelmi és Iparkamara által kiállított vis maior igazolást.
12.4. A Visa és Mastercard POS/SoftPOS terminálokon keresztül történő fizetéselfogadási szolgáltatás vagy az E-Commerce-en (elektronikus kereskedelem) keresztül történő virtuális kártyaelfogadás, amelyre az ügyfél a Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára mellékletét képező, Kérelem-szerződés a kereskedelmi tranzakciókhoz használt kártyák elfogadására dokumentumon keresztül kötött szerződést,  az Ügyfél/kártyabirtokos azonosító adataira vonatkozó részben megadott e-mail címre, a Bank által küldött  jóváhagyó közleményének kézhezvételének napján lép hatályba, (Folyószámla Szerződés Igénylés jogi személyek és hasonló kategóriák számára dokumentumban), amennyiben a Bank saját belátása szerint úgy dönt, hogy a jogi és/vagy belső követelmények teljesülnek/megfelelnek, és határozatlan időre kötik meg.
12.5. A kártyás fizetési műveletek során felmerülő, békés úton meg nem oldott vitás kérdések rendezése az illetékes romániai bíróság hatáskörébe tartozik.

3. MELLÉKLET Az OTP Bank Romania S.A. ESG KIZÁRÓLAGOSÍTÁSI LISTÁJA.

Az OTP Csoport az ESG (Environmental Social Governance) tényezőkkel kapcsolatban kizárási listát alkalmaz, amely olyan tevékenységeket és magatartásformákat tartalmaz, amelyek ellentmondásos jellegük és hatásuk miatt összeegyeztethetetlenek az OTP Csoport emberi jogok védelmére és a fenntartható fejlődés előmozdítására vonatkozó értékeivel. 

Így a következő ügyfelek esetében a Bank nem vállal kockázatot az ESG-kockázatok szempontjából:
- Az ügyfelek, akikkel szemben a kockázatvállalást nemzetközi szerződések, uniós rendeletek és nemzetközi jogszabályok kizártnak tekintik;
- Az ügyfelek, akik közvetlenül vagy közvetve bűncselekményekhez, a jogszabályok vagy nemzetközi egyezmények szándékos megsértéséhez vagy kijátszásához kapcsolódhatnak, vagy akik olyan tevékenységet folytatnak, amely valószínűleg a közerkölcsbe vagy a társadalmi etikába ütközik, vagy bűncselekményekkel kapcsolatos, mint például:
(1)    Illegális fegyverkereskedelem
(2)    Tiltott szerencsejáték
(3)    Illegális kábítószer- vagy gyógyszerkereskedelem
(4)    Vitatott fegyverek (gyalogsági aknák, biológiai, vegyi és nukleáris fegyverek stb.) gyártása vagy kereskedelme.
(5)    Fegyverek gyártására/kereskedelmére vonatkozó finanszírozási szerződések, amikor a vevő polgárháború vagy nemzetközi fegyveres konfliktus területén tartózkodik.
(6)    PCB-ket tartalmazó termékek gyártása vagy kereskedelme (a poliklórozott bifenilek a rendkívül mérgező vegyi anyagok egy csoportja);
(7)    Gyógyszerek, peszticidek/növényirtó/rovarírtó szerek és egyéb veszélyes anyagok gyártása vagy kereskedelme, amelyek nemzetközi tilalom vagy megszüntetés alá tartoznak;
(8)    A nemzetközi kivonás hatálya alá tartozó ózonkárosító anyagok gyártása vagy kereskedelme;
(9)    A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) által szabályozott vadon élő állatok és az azokból származó termékek kereskedelme; 
(10)    A nemzetközi jog által tiltott hulladékok határokon átnyúló szállítása vagy kereskedelme;
(11)    Az áruk kereskedelme a szükséges kiviteli vagy behozatali engedélyek vagy a kiviteli, behozatali és adott esetben a tranzitországok tranzitengedélyének egyéb igazolása nélkül.
(12)    A fogadó ország jogszabályai vagy sokféleség, vagy a kulturális örökség védelmére vonatkozó nemzetközi egyezmények által tiltott tevékenységek.
(13)    A tengeri környezetben 2,5 km-t meghaladó hosszúságú hálókkal folytatott eresztőhálós halászat.
(14)    Olaj vagy más veszélyes anyagok szállítása olyan tartályhajókkal/hajókkal, amelyek nem felelnek meg a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) követelményeinek. 
(15)    A palagáz feltárása, kiaknázása, termelése és feldolgozása Európában. 
(16)    Szénbányászat külszíni fejtéssel, a Mountain Top Removal technika alkalmazásával. 
(17)    Állattenyésztés elsődlegesen szőrme előállítása céljából, vagy bármely olyan tevékenység, amely szőrme előállításával jár. 
(18)    Az azbesztszálak és az ilyen szálakat tartalmazó, szándékosan hozzáadott tárgyak és keverékek gyártása, forgalomba hozatala és felhasználása. 
(19)    A higany és higanyvegyületek exportja, valamint hozzáadott higanyt tartalmazó termékek gyártása, exportja és importja.
(20)    Kényszer-, kizsákmányoló vagy gyermekmunkával járó termelés és tevékenységek.